Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.09.2014

16 wrz 2014 17:06|Artur Wiszniewski

Polskie dane wspierają scenariusz dla obniżek stóp procentowych. Niemieccy analitycy gorzej oceniają kondycję gospodarki mimo wysiłków EBC. Ważne decyzje na Ukrainie. Środa z kluczowymi rozstrzygnięciami.

Niemieccy analitycy i inwestorzy mniej przychylnie patrzą na najważniejszą gospodarkę Unii Europejskiej. Indeks ZEW mierzący nastroje dotyczące sytuacji niemieckiej gospodarki spadł we wrześniu do 6.9 punktów z 8.6 punktów miesiąc wcześniej. Mimo sporo niższego wyniku raport był lepszy, niż zakładały prognozy – oczekiwano bowiem spadku wskaźnika do 4.8 punktów.

Po wrześniowym spadku indeks ZEW zagościł na najniższym poziomie od 21 miesięcy. Raport pokazał, że działania podjęte przez Europejski Bank Centralny na razie nie zrównoważyły ryzyka związanego z ukraińskim kryzysem i kiepskimi danymi ze strefy euro. W drugim kwartale 2014 roku produkt krajowy brutto w Niemczech osiągnął negatywną dynamikę.

Europejski Bank Centralny we wrześniu obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu oraz zapowiedział uruchomienie skupu papierów zabezpieczonych aktywami w październiku. W dodatku EBC w czwartek przeprowadzi aukcję TLTRO ukierunkowaną na pobudzenie napływu kredytu do realnej gospodarki.

Kluczowe rozstrzygnięcia

Rynki finansowe wkraczają w okres najważniejszych wydarzeń. Już w środę Rezerwa Federalna przedstawi decyzję o stopach procentowych. Od kilku tygodni przekonanie, że Fed jest gotowy prędzej niż później porzucić łagodną politykę pieniężną, napędzało wzrost dolara. Jutro w tej kwestii wiele się wyjaśni, a jeżeli oczekiwany scenariusz zostanie potwierdzony, to amerykańska waluta może znacząco zyskać.

W środowy poranek zostaną pokazane dane z brytyjskiego rynku pracy – stopa bezrobocia i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Bank Anglii poinformował, że uzależnia decyzję w sprawie stóp procentowych od rozwoju sytuacji na rynku pracy, co czyni dane niezwykle ważnymi. W dodatku zostanie pokazany protokół po posiedzeniu BoE, który może zawierać wiele ciekawych informacji dotyczących perspektyw stóp procentowych, co będzie determinowało zachowanie sterlinga.

W czwartek odbędzie się głosowanie w sprawie niepodległości Szkocji. To czyni funta bardzo wrażliwym na spekulacje dotyczące wyników wyborów, a dane dodatkowo zwiększają zmienność (więcej o referendum w porannym komentarzu). Dzisiejszy raport o inflacji konsumenckiej był zgodny z prognozami (spadek do 1.5 procent z 1.6 procent). Natomiast dane o bazowej CPI były wyższe niż oczekiwano – dynamika wzrosła do 1.9 procent z 1.8 procent przy prognozie 1.8 procent. Po publikacji danych funt zyskał na wartości.

Złoty drepcze w miejscu

Ukraiński parlament przyznał wschodnim regionom specjalny status – możliwość kształtowania polityki gospodarczej, rosyjski jako drugi język urzędowy i wcześniejsze wybory samorządowe w grudniu – oraz ogłosił amnestię dla prorosyjskich separatystów.

Tym sposobem Kijów wywiązał się ze zobowiązań wynikających z porozumienia dotyczącego zawieszenia broni. Niemniej do zażegnania konfliktu jest jeszcze daleka droga. Mimo decyzji ukraińskich polityków agencje informacyjne donoszą o potyczkach pomiędzy ukraińską armią a rebeliantami. W dodatku część separatystów wezwała do wznowienia walk. Wydarzenia na Ukrainie w ostatnich dniach mają jednak ograniczony wpływ na zachowanie rynków finansowych.

Dane z polskiego rynku pracy wypadły poniżej oczekiwań, przez co wzmocniły przekonanie, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe na październikowym posiedzeniu. Zatrudnienie wzrosło o 0.7 procent w relacji do poprzedniego roku. To wynik gorszy niż prognozowana dynamika 0.8 procent (według konsensusu PAP). Z kolei wynagrodzenie zwiększyło się o 3.5 procent – mniej niż przewidywane 3.8 procent.

Wczoraj GUS poinformował, że inflacja w sierpniu wyniosła minus 0.3 procent w ujęciu rok do roku. Z kolei dzisiejsze dane pokazały wzrost inflacji bazowej do 0.5 procent wobec 0.4 procent miesiąc wcześniej oraz przy prognozie 0.4 procent. Niemniej obecnie inflacja w Polsce jest najniższa w historii. Ten czynnik także przemawia za obniżkami stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu RPP.

Złoty we wtorek zalicza spokojną sesję, czekając na kluczowe rozstrzygnięcia dotyczące decyzji Fed i wyniku referendum w Szkocji. Październikowa obniżka stóp procentowych jest już widocznie w cenach, a dzisiejsze dane nie wpłynęły istotnie zmianę tych oczekiwań.


16 wrz 2014 17:06|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 wrz 2014 12:28

Komentarz walutowy z 16.09.2014

15 wrz 2014 17:34

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.09.2014

15 wrz 2014 12:33

Komentarz walutowy z 15.09.2014

12 wrz 2014 17:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.09.2014

Atrakcyjne kursy 27 walut