Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 26.07.2017

26 lip 2017 15:06|Marcin Lipka

Zauważalne osłabienie się franka na rynku globalnym. Spokojne notowania EUR/USD przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Złoty nie reaguje na komunikat z Komisji Europejskiej. EUR/PLN nadal blisko granicy 4.26. CHF/PLN obniża się do poziomu 3.82.

Frank o włos od nowych minimów

W okolicach południa na szerokim rynku nastąpiło silne osłabienie franka. Szwajcarska waluta w relacji do europejskiej straciła niespełna 1 proc. wartości. Doprowadziło to również do wzrostu EUR/CHF w okolice granicy 1.1170-80 i osiągnięcie najwyższych poziomów od roku.

Dodatkowo warto zauważyć, że zabrakło jedynie około 20 pipsów, by EUR/CHF ustanowił rekordy wartości od drugiej połowy stycznia 2015 roku, czyli od momentu decyzji o zlikwidowaniu stałego kursu wymiany franka do euro (1.20) przez Szwajcarski Bank Narodowy.

Dziś nie było szczególnych powodów, które popchnęły kurs szwajcarskiej waluty niżej. Natomiast w poniedziałek szef SNB, Thomas Jordan w wywiadzie dla Le Temps stwierdził, że „Nadal ocenimy, że frank jest wyraźnie przewartościowany według naszych modeli oraz wskaźników”.

Prawdopodobnie również na wyobraźnie inwestorów w coraz większym stopniu działa fakt, że szwajcarska waluta traci swój blask „bezpiecznej przystani”. Zdecydowanie zmniejszenie się ryzyka rozpadu strefy euro oraz rosnące szanse na wychodzenie z polityki ujemnych stóp procentowych w strefie euro zmniejszają atrakcyjność aktywów tego alpejskiego kraju. Z kolei niewykluczone, że inwestorzy portfelowi, licząc na utrzymywanie przez SNB ekstremalnie łagodnej polityki pieniężnej, zaczną szerzej wykorzystywać franka do strategii „carry trade”. To mógłby być kolejny powód do kontynuacji spadku wartości helweckiej waluty.

Przed Fedem złoty stabilny

Przed rozpoczęciem się sesji w USA z kolei mamy do czynienia ze względnie ograniczonymi ruchami na EUR/USD. Z jednej strony rynek czeka na wieczorne posiedzenie FOMC, ale z drugiej pozycjonowanie także prawdopodobnie jest jakieś agresywne ze względu na niewielkie prawdopodobieństwo większych zaskoczeń ze strony komunikatu Fedu.

Natomiast jeżeli chodzi o złotego, to globalne spadki wartości franka powodują obniżenie się CHF/PLN do okolic 3.82. Gdyby nie kwestie kwestie polityczne w naszym kraju to prawdopodobnie szwajcarska waluta testowała by w tym momencie rejony 3.75-3.76 zł.

Wczesnym popołudniem natomiast Komisja Europejska opublikowała komunikat dotyczący ostatnich wydarzeń w Polsce. Przekaz z KE nie wywołał jednak wyraźniejszych zmian na PLN, co może oznaczać, że przez najbliższe tygodnie kwestie polityczne mogą mieć nieco mniejszy wpływ na krajową walutę niż to miało miejsce od ubiegłego piątku.

 

26 lip 2017 15:06|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 lip 2017 12:34

Komentarz walutowy z 26.07.2017

25 lip 2017 15:23

Popołudniowy komentarz walutowy z 25.07.2017

25 lip 2017 12:43

Komentarz walutowy z 25.07.2017

24 lip 2017 15:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.07.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut