Popołudniowy komentarz walutowy z 27.12.2017

27 gru 2017 15:17|Bartosz Grejner

Złoty wyraźnie silniejszy w relacji do głównych walut - brakuje ok. 1 gr by odrobić całość strat do franka w związku z uwolnieniem jego kursu do euro w połowie stycznia 2015 r. Dolar najsłabszy do euro od początku grudnia - EUR/USD znowu powyżej 1,19.

Silniejszy złoty

Od początku dzisiejszych notowań obserwowaliśmy umacnianie się polskiej waluty. Choć złoty sam w sobie pozostaje w stosunkowo dobrej kondycji, dzisiejsza jego aprecjacja była wynikiem przede wszystkim dobrego sentymentu w relacji do walut regionu. Wartość złotego w relacji do regionalnego węgierskiego forinta była praktycznie bez zmian w stosunku do wczorajszego poziomu.

Natomiast, pomimo dobrej kondycji euro w relacji do innych głównych walut, cena za jedno euro wyrażona w złotych spadła dzisiaj do ok. 4,187 zł, najniższego poziomu od pół roku. Z kolei notowania USD/PLN testowały poziom 3,52 i brakowało tylko niecałego 1 gr by osiągnąć najniższy poziom od 3 lat. Globalna presja na walutę szwajcarską przyczyniła się również do osiągnięcia najniższego kursu CHF/PLN od połowy stycznia 2015 r. - cena za jednego franka spadła dzisiaj do ok. 3,557 zł. To tylko nieco więcej niż 1 gr od poziomu sprzed uwolnienia franka do euro przez Szwajcarski Bank Centralny (SNB).

Amerykańska waluta pomocna

Złotemu pomaga także w dalszym ciągu osłabiony dolar. Jego słabszy poziom wydaje się jednak przejściowy, biorąc pod uwagę zachowanie rentowności obligacji skarbowych USA (rentowności dwulatek przy blisko 8,5-letnich szczytach) oraz obniżenie podatków od przyszłego roku, co powinno stymulować wzrost PKB, inflacji a także stóp procentowych.

Obecnie jednak dane makroekonomiczne z gospodarki USA wskazują, że tendencje wzrostowe inflacji pozostają przygaszone, stąd w głównej mierze słabość dolara. To mogą jednak być ostatnie tygodnie słabości dolara w relacji do euro (EUR/USD wzrosło dzisiaj do najwyższego poziomu od początku grudnia, nieco powyżej 1,19) czy złotego.

Od początku roku uczestnicy rynku mogą w coraz większym stopniu wyceniać również w dolarze nadchodzące efekty stymulacji fiskalnej. Zyskujący na wartości dolar może być nie tylko zagrożeniem dla USD/PLN, ale także dla całego koszyka złotego. W takim scenariuszu może on powodować odpływ kapitału z krajów wschodzących, co w kontekście łagodnej polityki monetarnej prowadzonej przez polską Radę Polityki Pieniężnej (brak spodziewanych podwyżek stóp procentowych do końca 2018 r.), może dodatkowo osłabiać złotego.

Jutro na rynku

O godz.14:30 Departament Pracy USA przedstawi cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Raport z ubiegłego tygodnia wyraźnie zawiódł oczekiwania rynkowe. Liczba złożonych wniosków o zasiłek wzrosła do 245 tys. - o 20 tys. więcej niż tydzień wcześniej oraz 14 tys. powyżej rynkowego konsensusu.

Była to zarazem najwyższa wartości od 5 tygodni. Również liczba korzystających ze świadczeń dla bezrobotnych wzrosła o 43 tys. (o 32 tys. więcej od konsensusu). Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje obecnie na spadek wniosków o 4 tys. (do 241 tys.), a liczby korzystających z zasiłków o 32 tys. do 1,9 mln.

O tej samej godzinie Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje dane rachunku wymiany handlowej towarami za listopad. Deficyt w październiku wyniósł 68,3 mld dol., wzrastając o 4,2 mld dol. w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz 3,3 mld dol. powyżej konsensusu - był to najwyższy jego poziom od stycznia. Konsensus rynkowy zakłada minimalne zmniejszenie się tego deficytu do 67,6 mld dol. w listopadzie.

Handel na rynku między okresem świątecznym a Nowym Rokiem jest ograniczony, płynność jest mniejsza a publikacje istotnych danych rzadsze. W takim przypadku, gdyby dane Departamentu Pracy oraz BEA kolejny raz zawiodły oczekiwania rynkowe, moglibyśmy obserwować dalsze zwiększenie presji podażowej na dolarze.

 

27 gru 2017 15:17|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 gru 2017 12:42

Komentarz walutowy z 27.12.2017

22 gru 2017 16:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.12.2017

22 gru 2017 12:54

Komentarz walutowy z 22.12.2017

21 gru 2017 16:30

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.12.2017

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat