Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.12.2017

27 gru 2017 15:17|Bartosz Grejner

Złoty wyraźnie silniejszy w relacji do głównych walut - brakuje ok. 1 gr by odrobić całość strat do franka w związku z uwolnieniem jego kursu do euro w połowie stycznia 2015 r. Dolar najsłabszy do euro od początku grudnia - EUR/USD znowu powyżej 1,19.

Silniejszy złoty

Od początku dzisiejszych notowań obserwowaliśmy umacnianie się polskiej waluty. Choć złoty sam w sobie pozostaje w stosunkowo dobrej kondycji, dzisiejsza jego aprecjacja była wynikiem przede wszystkim dobrego sentymentu w relacji do walut regionu. Wartość złotego w relacji do regionalnego węgierskiego forinta była praktycznie bez zmian w stosunku do wczorajszego poziomu.

Natomiast, pomimo dobrej kondycji euro w relacji do innych głównych walut, cena za jedno euro wyrażona w złotych spadła dzisiaj do ok. 4,187 zł, najniższego poziomu od pół roku. Z kolei notowania USD/PLN testowały poziom 3,52 i brakowało tylko niecałego 1 gr by osiągnąć najniższy poziom od 3 lat. Globalna presja na walutę szwajcarską przyczyniła się również do osiągnięcia najniższego kursu CHF/PLN od połowy stycznia 2015 r. - cena za jednego franka spadła dzisiaj do ok. 3,557 zł. To tylko nieco więcej niż 1 gr od poziomu sprzed uwolnienia franka do euro przez Szwajcarski Bank Centralny (SNB).

Amerykańska waluta pomocna

Złotemu pomaga także w dalszym ciągu osłabiony dolar. Jego słabszy poziom wydaje się jednak przejściowy, biorąc pod uwagę zachowanie rentowności obligacji skarbowych USA (rentowności dwulatek przy blisko 8,5-letnich szczytach) oraz obniżenie podatków od przyszłego roku, co powinno stymulować wzrost PKB, inflacji a także stóp procentowych.

Obecnie jednak dane makroekonomiczne z gospodarki USA wskazują, że tendencje wzrostowe inflacji pozostają przygaszone, stąd w głównej mierze słabość dolara. To mogą jednak być ostatnie tygodnie słabości dolara w relacji do euro (EUR/USD wzrosło dzisiaj do najwyższego poziomu od początku grudnia, nieco powyżej 1,19) czy złotego.

Od początku roku uczestnicy rynku mogą w coraz większym stopniu wyceniać również w dolarze nadchodzące efekty stymulacji fiskalnej. Zyskujący na wartości dolar może być nie tylko zagrożeniem dla USD/PLN, ale także dla całego koszyka złotego. W takim scenariuszu może on powodować odpływ kapitału z krajów wschodzących, co w kontekście łagodnej polityki monetarnej prowadzonej przez polską Radę Polityki Pieniężnej (brak spodziewanych podwyżek stóp procentowych do końca 2018 r.), może dodatkowo osłabiać złotego.

Jutro na rynku

O godz.14:30 Departament Pracy USA przedstawi cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Raport z ubiegłego tygodnia wyraźnie zawiódł oczekiwania rynkowe. Liczba złożonych wniosków o zasiłek wzrosła do 245 tys. - o 20 tys. więcej niż tydzień wcześniej oraz 14 tys. powyżej rynkowego konsensusu.

Była to zarazem najwyższa wartości od 5 tygodni. Również liczba korzystających ze świadczeń dla bezrobotnych wzrosła o 43 tys. (o 32 tys. więcej od konsensusu). Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje obecnie na spadek wniosków o 4 tys. (do 241 tys.), a liczby korzystających z zasiłków o 32 tys. do 1,9 mln.

O tej samej godzinie Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje dane rachunku wymiany handlowej towarami za listopad. Deficyt w październiku wyniósł 68,3 mld dol., wzrastając o 4,2 mld dol. w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz 3,3 mld dol. powyżej konsensusu - był to najwyższy jego poziom od stycznia. Konsensus rynkowy zakłada minimalne zmniejszenie się tego deficytu do 67,6 mld dol. w listopadzie.

Handel na rynku między okresem świątecznym a Nowym Rokiem jest ograniczony, płynność jest mniejsza a publikacje istotnych danych rzadsze. W takim przypadku, gdyby dane Departamentu Pracy oraz BEA kolejny raz zawiodły oczekiwania rynkowe, moglibyśmy obserwować dalsze zwiększenie presji podażowej na dolarze.

 

27 gru 2017 15:17|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 gru 2017 12:42

Komentarz walutowy z 27.12.2017

22 gru 2017 16:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.12.2017

22 gru 2017 12:54

Komentarz walutowy z 22.12.2017

21 gru 2017 16:30

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.12.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut