Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.12.2015

29 gru 2015 16:39|Marcin Lipka

Euro spada względem dolara przy stosunkowo pozytywnym sentymencie na szerokim rynku. Rubel przedłuża spadkową serię pod presją taniejącej ropy naftowej oraz słabych danych. Stabilizacja złotego przy niskiej zmienności.

Wtorkowa sesja przyniosła poprawę sentymentu na szerokim rynku. Wyraźnie zyskują europejskie giełdy oraz rosną kontrakty na amerykańskie indeksy. Ceny podstawowych surowców stabilizują się nieznacznie powyżej wieloletnich minimów. Lepsze nastroje inwestorów oznaczają presję na spadek EUR/USD. Czynnikiem odpowiadającym za taką sytuację, jest rozbieżność polityki pieniężnej pomiędzy Rezerwą Federalną a Europejskim Bankiem Centralnym.

Tania ropa ciąży coraz mocniej

Spadek cen ropy naftowej do najniższego poziomu od jedenastu lat to czynnik oddziałujący niekorzystnie na kondycję gospodarek eksportujących ten surowiec. Opublikowane dzisiaj dane dotyczące dynamiki produktu krajowego brutto w Rosji, potwierdzają trudne położenie tego kraju.

W listopadzie PKB był niższy o 4 proc., w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku. W relacji miesiąc do miesiąca wskaźnik spadł o 0.3 proc. Był to pierwszy spadek od pięciu miesięcy. Zgodnie z rządowymi prognozami, w tym roku PKB spadnie o 3.9 proc., a w kolejnym ma wzrosnąć o 0.7 proc.

Bardzo słabe dane z gospodarki oddziałują niekorzystnie na kurs rubla oraz wzmacniają negatywny wpływ spadku cen surowców. Dzisiaj para USD/RUB powędrowała powyżej 72.80 dolara. Nie licząc chwilowego wzrostu USD/RUB do blisko 80 w grudniu 2014 r., obecny kurs jest najwyższy w historii. Trudności wynikające ze spadku ceny ropy naftowej, dotykają także kraje rozwijające się jak Kazachstan, Azerbejdżan czy Nigeria (więcej w poprzednim komentarzu).

Stabilizacja złotego

W rozmowie z PAP minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że założenia budżetowe na 2016 r. pozostaną bez zmian. Deficyt budżetowy ma wynieść 2.8 proc. PKB. Rząd oczekuje tempa wzrostu gospodarczego na poziomie 3.8 proc. oraz inflacji wynoszącej 1.7 proc. Szałamacha ocenił, że tegoroczne wydatki socjalne zostaną sfinansowane podatkami sektorowymi oraz wpływami z aukcji LTE. Minister finansów przewiduje, że w kolejnych latach wydatki socjalne będą finansowane środkami pozyskanymi dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Z perspektywy finansów publicznych istotne znaczenie ma informacja, że rząd prawdopodobnie nie wypełni zobowiązania dotyczącego obniżenia kwoty wolnej od podatku w 2016 r. (wiadomość została podana przez radio RMF FM). Później PAP poinformował, że wzrośnie stawka podatku bankowego (do 0.0366 proc. z 0,0325 proc.). Działania są ukierunkowane na wypełnienie zobowiązania utrzymania deficytu na założonym poziomie.

Obawy związane ze stabilnością polskich finansów publicznych były czynnikiem negatywnie oddziałującym na złotego w czwartym kwartale. Ze względu na nasilenie ryzyka politycznego w czasie kampanii wyborczej oraz zaraz po głosowaniu, złoty spadł na wieloletnie minima w relacji do dolara i funta.

W drugiej części grudnia polska waluta odrobiła znaczną część strat, w dużej mierze dzięki ograniczeniu niepewności co do planów budżetowych. Istotne znaczenie miała ponadto poprawa wyników gospodarczych. Powyżej oczekiwań wypadły dane dotyczące rynku pracy, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Istotne znaczenie ma ponadto fakt, że osoby zaproponowane do Rady Polityki Pieniężnej nie widzą potrzeby obniżania stóp procentowych (więcej w poprzednim komentarzu).

W rezultacie, w grudniu złoty jest najsilniejszą walutą w zestawieniu agencji Bloomberg, obejmującym 31 walut krajów rozwijających się i rozwiniętych. Do końca roku złoty prawdopodobnie będzie stabilizować się na obecnym poziomie.


29 gru 2015 16:39|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 gru 2015 12:57

Komentarz walutowy z 29.12.2015

28 gru 2015 17:07

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.12.2015

28 gru 2015 12:45

Komentarz walutowy z 28.12.2015

24 gru 2015 12:57

Komentarz walutowy z 24.12.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut