Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 31.08.2016

31 sie 2016 16:38|Marcin Lipka

Nieco lepsze od konsensusu dane ADP z amerykańskiego rynku pracy przedłużają dobrą kondycję amerykańskiej waluty. Minimalnie wyższy odczyt inflacji z Polski nie zmienia perspektyw dla PLN. Uwaga na jutrzejszy odczyt PMI.

Dobre dane ADP

Jeżeli chcielibyśmy opierać się głównie na danych makroekonomicznych w kontekście realnej kondycji gospodarki, a nie emocji, to dzisiejszy odczyt ADP praktycznie powinien powodować, że piątkowe „payrollsy” przestają mieć znaczenie.

Według ADP wzrost liczby etatów w sektorze prywatnym w USA wyniósł 177 tys. To o 2 tys. więcej, niż przewidywał konsensus agencji Bloomberg. Ogólnie różnica jest marginalna, więc nie powinna mieć wpływu na wycenę dolara oraz obligacji skarbowych. Nastąpiła jednak rewizja w górę danych za lipiec, o 15 tys do 194 tys., co pozwala ocenić te dane jako względnie dobre.

Powstaje jednak pytanie, czy na tyle dobre, by spowodować wzrost prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych. Z dużym prawdopodobieństwem nie, gdyż wydaje się, że Rezerwa Federalna potrzebowałaby silnego wzrostu etatów (powyżej 200 tys.), potwierdzonego silnym wzrostem wynagrodzeń na poziomie przynajmniej 2.7% r/r.

Z drugiej strony, gdyby rzeczywiście „payrollsy” były zdecydowanie powyżej konsensusu, to raczej należałoby oczekiwać, że lepsze dane są wynikiem statystycznego szumu niż realnego wzrostu etatów. Wynika to z faktu, że to dane ADP znacznie lepiej odzwierciedlają w krótkim terminie realną zmianę zatrudnienia (mniejsze wahania wokół średniej) niż publikacje Departamentu Pracy USA (BLS).

W dłuższym terminie obie publikacje są jednak ze sobą tożsame. Średnia z ostatnich trzech lat pokazuje, że według ADP (bez dzisiejszych danych) przyrost etatów w sektorze prywatnym wynosił 208.6 tys. miejsc pracy miesięcznie, a dane BLS wskazują na wzrost o 210.8 tys. Różnice są więc minimalne w dłuższym okresie, a bardzo duże w krótkim. W danych za maj różnica wynosiła 180 tys.

Złoty nadal słaby

O 14.00 napłynęły wstępne dane GUS o inflacji za sierpień. Odczyt był o 0.1 pkt proc. powyżej konsensusu na poziomie minus 0.9% r/r. Publikacja jednak w żaden sposób nie powinna zmieniać perspektywy dla złotego. Pozostaje ona negatywna, przynajmniej przed decyzją Moody’s o ratingu Polski i środowym posiedzeniem RPP.

Jutro warto natomiast zwrócić uwagę na dane PMI z polskiego przemysłu. Odczyt za ostatni miesiąc był słaby i wyniósł 50.3 pkt. Jest to bardzo blisko poziomu 50, który oddziela rozwój od regresu danego sektora. Nawet niewielkie zejście poniżej tej granicy, co jest dość prawdopodobne, przedłuży negatywną serię danych z kraju i również będzie negatywnie wpływać na PLN.

 

31 sie 2016 16:38|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 sie 2016 13:16

Komentarz walutowy z 31.08.2016

30 sie 2016 16:46

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.08.2016

30 sie 2016 13:42

Komentarz walutowy z 30.08.2016

29 sie 2016 16:53

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.08.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut