Poprawa nastrojów (popołudniowy komentarz walutowy z 12.04.2019)

12 kwi 2019 15:57|Bartosz Grejner

Dobre dane wyraźnie poprawiły sentyment na szerokim rynku. Jen najtańszy względem dolara od czterech miesięcy. Pozytywne wydarzenia wspierają złotego.

EUR/USD powyżej 1,13

Piątkowa sesja na rynku walutowym przebiegała w pozytywnych nastrojach. Dominował nastrój “risk on”, którego początki obserwowaliśmy już w nocy, kiedy wyraźnie zaczęły wzrastać kursy euro do dolara, a osłabiał się jen, który jako jeden z “bezpiecznych przystani” zazwyczaj traci przy poprawie sentymentu na szerokim rynku. Publikowane od rana dane ten sentyment tylko poprawiały.

Choć marcowe dane z Chin mogły być zaburzone sezonowo (święto w ub.r.), silny wzrost eksportu (o 14,2 proc. r/r) dał dodatkowego pozytywnego bodźca jeszcze przed początkiem notowań na europejskich parkietach giełdowych. Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem były dane produkcji przemysłowej w strefie euro. Zmniejszyła się ona w lutym o 0,3 proc., choć oczekiwano spadku o 1 proc. W górę zrewidowano także styczniowy spadek: z 1,1 do 0,7 proc.

W efekcie notowania EUR/USD wzrosły powyżej granicy 1,13 do najwyższego poziomu od nieco ponad dwóch tygodni. Wartość wspomnianej powyżej japońskiej waluty z kolei spadła do najniższego poziomu od pierwszego tygodnia marca w relacji do już globalnie osłabionego dzisiaj dolara — kurs USD/JPY wzrósł po południu tuż pod poziom 112, a to już okolice górnej granicy notowań tej pary od czterech miesięcy.

To także optymalne warunki dla złotego. Polska waluta pozostawała dzisiaj stabilna w relacji do euro (ok. 4,28 zł) i funta (ok. 4,96 zł) i zyskiwała w stosunku walut, które nieco “ucierpiały” na dzisiejszym pozytywnym sentymencie, m.in. do dolara i franka (ok. 3,78 zł). Ograniczony wpływ przy takich pozytywnych bodźcach zewnętrznych miały gorsze od oczekiwań dane rachunku bieżącego Polski za luty, który odnotował ujemne saldo w wysokości 1,386 mld euro, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał o 1,1 mld niższy deficyt. O 0,5 mld zrewidowana w dół została także styczniowa nadwyżka. Dzisiaj może dane mogą być mało istotne, ale jeżeli przyszłotygodniowe odczyty makro z Polski także by zawiodły, złoty mógłby nieco się osłabić z tego tytułu.

W przyszłym tygodniu na rynku

Nadchodzący tydzień może okazać się istotny dla rynku walutowego, w tym także dla złotego, ze względu na publikacje danych makroekonomicznych. We wtorek poznamy dane odczytu bazowego inflacji konsumenckiej w Polsce w marcu. W środę dowiemy się jak zmieniło się przeciętne wynagrodzenie w sektorze pozarolniczym, a w czwartek jak produkcja przemysłowa. Ogólny wydźwięk ostatnich danych makro z polskiej gospodarki był pozytywny, co jest jednym z czynników umożliwiających złotemu utrzymywanie relatywnie wysokiej wyceny w stosunku do podstawowych walut. Jeżeli podobnie będzie i tym razem, może to wspierać złotego w nieco większym stopniu.

Istotniejsze dla złotego będą jednak czynniki zewnętrzne. W środę w nocy opublikowane zostaną dane PKB, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach. Obawy o szybsze od oczekiwań spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego zarówno w skali globalnej, jak i w Chinach, sprawiają, że rynek uważnie będzie przyglądał się tym publikacjom. Mogą one zatem w istotnym sposób wpłynąć na zmianę sentymentu.

W czwartek z kolei porcja istotnych danych ze strefy euro. IHS Markit opublikuje wstępne dane wskaźników PMI sektorów usług i przemysłowego w regionie wspólnej waluty, a także osobno dla Niemiec i Francji. Mediana oczekiwań rynkowych sugeruje obecnie niewielkie zmiany. Jeżeli jednak będą one mocno od nich odbiegać, możemy spodziewać się istotnych wahań na rynku walutowym jeszcze przed południem.

12 kwi 2019 15:57|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 kwi 2019 13:18

Turecka lira wyraźnie słabnie (komentarz walutowy z 12.04.2019)

11 kwi 2019 17:12

Kolejny rekord zasiłków w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 11.04.2019)

11 kwi 2019 13:00

Maj kluczowy dla May (komentarz walutowy z 11.04.2019)

10 kwi 2019 16:06

EBC osłabia euro (popołudniowy komentarz walutowy z 10.04.2019)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat