Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Porcja dobrych danych z USA – dolar silniejszy (popołudniowy komentarz walutowy z 9.01.2020)

9 sty 2020 17:36|Bartosz Grejner

Lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy ponownie wspierają dolara. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od pięciu tygodni. Złoty nie notuje istotnych zmian, ale jutro po południu wahania mogą się zwiększyć.

Kolejna porcja lepszych od oczekiwań danych z gospodarki USA. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do najniższej wartości od pięciu tygodni, tj. 214 tys. To także 6 tys. poniżej oczekiwań rynkowych i 8 tys. mniej niż poprzednio. Nie są to pierwszorzędne dane, jeżeli chodzi o ich wpływ na dolara, ale wpływają na pozytywny obrazu amerykańskiego rynku pracy i całej gospodarki, co wspiera utrzymanie zysków dolara wypracowanych w ostatnich dniach.

Rekordy w USA wspierają pozytywne nastroje

Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, większość dnia oscylowały wokół granicy 1,11, czyli najniższego poziomu od 27 grudnia. Z kolei relacja dolara do jena (USD/JPY) wzrosła do ok. 109,6 po południu, co także było najwyższym poziomem od 27 grudnia. Sentyment na szerokim rynku pozostawał więc bardzo pozytywny. Wszystkie trzy główne indeksy giełdowe w USA wzrosły dzisiaj do nowych historycznych rekordów, silne wzrastały także ich europejskie odpowiedniki. Rynek praktycznie już zapomniał o ryzyku geopolitycznym (USA kontra Iran), a brak eskalacji konfliktu sprowadził cenę ropy (WTI) poniżej 59 dolarów za baryłkę. To najniższy poziom od drugiego tygodnia grudnia ub.r.

Przy tak dobrych nastrojach złoty pozostawał stabilny. Notowania złotego w relacji do głównych walut zachowują poziom z poprzednich dni, utrzymując się w ograniczonym przedziale wahań. Kalendarz istotnych wydarzeń do końca dnia jest ograniczony, stąd koszyk złotego powinien stabilizować się w okolicy bieżących poziomów. Uczestnicy rynku pozycjonują się już na jutrzejszy raport z rynku pracy w USA. W porze publikacji mogą nastąpić wzmożone wahania na rynku walutowym. Kurs EUR/PLN pozostaje w przedziale 4,23-4,25, a USD/PLN nieco powyżej 3,82. W przypadku nieco lepszego od oczekiwań wydźwięku płynącego z raportu presja podażowa na złotym może się nieco zwiększyć, lecz utrzymujący się pozytywny sentyment na rynku powinien chronić polską walutę przed głębszą przeceną.

Jutro na rynku

W piątek poznamy najbardziej wyczekiwaną publikację makroekonomiczną w tym tygodniu. Amerykański Departament Pracy opublikuje raport z rynku pracy USA za grudzień. W środę rynek otrzymał już przedsmak w postaci danych instytutu ADP. Wskazały one wzrost zatrudnienia o 202 tys., tj. znacznie powyżej oczekiwań na poziomie 160 tys. Tyle też wynosi konsensus rynkowy na jutrzejsze dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Odczyt na poziomie danych ADP (lub powyżej) mógłby stać się pozytywnym bodźcem dla dolara i m.in. rynku akcji.

Istotną daną z tego raportu będzie też wzrost przeciętnego wynagrodzenia za godzinę. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na utrzymanie tempa wzrostu płac na poziomie 3,1 proc. w skali roku i wzrost o 0,1 pkt proc. do 0,3 proc. w skali miesięcznej. Przewyższenie oczekiwań rynkowych w przypadku płac mogłoby wskazywać na nieco wyższą presję na inflację, co dodatkowo mogłoby wzmocnić dolara. W przypadku kolejnego z rzędu bardzo dobrego raportu z rynku pracy zwiększyć się może nieco presja podażowa na waluty krajów wschodzących.

9 sty 2020 17:36|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 sty 2020 13:04

Osłabienie funta (komentarz walutowy z 9.01.2020)

8 sty 2020 17:22

Świetne dane o zatrudnieniu (popołudniowy komentarz walutowy z 8.01.2020)

8 sty 2020 13:01

Dolar silniejszy, zamówienia w Niemczech słabsze (komentarz walutowy z 8.01.2020)

7 sty 2020 17:24

Deficyt w USA najniższy od 3 lat (popołudniowy komentarz walutowy z 7.01.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut