Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Porcja solidnych danych z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 5.09.2019)

5 wrz 2019 17:13|Marcin Lipka

Bardzo dobre odczyty z amerykańskiej gospodarki. Silny wzrost etatów według ADP i zaskakujący wysoki odczyt ISM spoza sektora przemysłowego. Wraz z zapowiedziami wznowienia rozmów handlowych stanowi to silny pozytywny czynnik dla ryzykownych aktywów i pomaga złotemu utrzymać ostatnie wzrosty wartości.

Amerykańska gospodarka dostała silny zastrzyk pozytywnych danych za sierpień.

Zatrudnienie mocno w górę i solidny ISM

Wbrew obawom o kondycję rynku pracy i sektora usług (m.in. po słabych danych z przemysłu czy pogorszeniu się nastrojów w związku z rozszerzającą się wojną handlową) firmy za oceanem nadal solidnie zwiększają zatrudnienie, a sektor usług w USA trzyma się nadzwyczaj dobrze.

Dane ADP, które według nas lepiej obrazują sytuację dotyczącą zatrudnienia niż oficjalne odczyty Departamentu Pracy, mówią, że sierpień przyniósł silny wzrost zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Liczba etatów zwiększyła się o 195 tys., czyli o ok. 50 tys. więcej, niż sugerowały prognozy ankietowanych przez Bloomberg ekonomistów. To również najlepszy odczyt od kwietnia br.

Sceptycy szybko znaleźliby w danych ADP, że stosunkowo niewiele miejsc pracy przybyło w sektorach produkcyjnym i budowlanym (w sumie 11 tys.). Ogólnie jednak wzrost etatów był stosunkowo szeroki zarówno jeżeli chodzi o branże, jak i rozmiar przedsiębiorstw. Ponad 140 tys. miejsc pracy przybyło w małych i średnich firmach (w USA do 500 zatrudnionych), co oznacza, że nie tylko wielkie korporacje, ale również przedsiębiorstwa rodzinne kontynuują trend wzrostu zatrudniania.

Drugą dobrą wiadomością był dobry odczyt indeksu ISM z sektora usług. Łączy się to nawet naturalnie z danymi ADP. Wyniósł on 56,4 pkt, czyli o ok. 2 pkt powyżej prognoz i znacznie powyżej granicy 50 pkt odgradzającej rozwój od regresu. Szczególnie może cieszyć, że dwa z trzech kluczowych subindeksów – aktywności biznesowej/produkcji oraz nowych zamówień – wzrosły powyżej poziomu 60 pkt.

Jakie te dane mają przełożenie na rynek walutowy? Ogólnie są one pozytywne dla dolara, co zresztą pokazały notowania z ostatnich godzin. Wynika to z faktu, że tak solidne odczyty zmniejszają szansę na większe niż 25 pkt bazowych cięcie stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Fedu. Z drugiej jednak strony dolara może osłabiać fakt, że dobra kondycja USA to także optymistyczna informacja dla koniunktury na rynkach wschodzących. Łącząc to dodatkowo z informacjami dotyczącymi planów powrotu do rozmów delegacji amerykańskiej i chińskiej w sprawie handlu, pozytywny efekt dla dolara jest stosunkowo ograniczony.

Złoty stabilny

Dobre dane z amerykańskiej gospodarki wraz z doniesieniami o możliwym ociepleniu się stosunków na linii Pekin-Waszyngton powodują, że złoty utrzymuje większość ostatnich wzrostów. Kolejne godziny nie powinny tego trendu zmienić. Nadal więc kurs EUR/PLN prawdopodobnie utrzyma się nieco poniżej granicy 4,35, a dolar będzie notowany nieco powyżej poziomu 3,90 zł. Dobry sentyment globalny i słabe dane ze Szwajcarii (pisaliśmy o nich w poprzednim komentarzu) pozwalają natomiast na solidne spadki franka. Podczas wieczornego handlu kurs CHF/PLN jest notowany ok. 3,98 zł.

5 wrz 2019 17:13|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 wrz 2019 13:39

Mieszane sygnały z rynków. Funt coraz wyżej (komentarz walutowy z 5.09.2019)

4 wrz 2019 17:21

Kolejny zwrot w sprawie brexitu? (popołudniowy komentarz walutowy z 4.09.2019)

4 wrz 2019 13:46

Poprawa sentymentu. Złoty zyskuje (komentarz walutowy z 4.09.2019)

3 wrz 2019 16:51

Bardzo słabe wyniki amerykańskiego przemysłu (popołudniowy komentarz walutowy z 3.09.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut