Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Presja na szwajcarską walutę (komentarz walutowy z 20.04.2018)

20 kwi 2018 10:58|Bartosz Grejner

Spokojny początek ostatniego dnia notowań tego tygodnia, ale nie dla franka i funta. Obie waluty wyraźnie tracą. EUR/CHF wyznacza nowe ponad 3-letnie szczyty, a GBP/USD jest najniżej od dwóch tygodni. Na globalnym osłabieniu obu walut zyskuje także złoty.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Funt, frank tracą

Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, pozostawały dzisiaj z rana praktycznie na niezmienionym poziomie w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Nieco większe zmiany obserwowaliśmy jednak w przypadku brytyjskiej waluty. Kurs GBP/USD spadł dzisiaj do poziomu ok. 1,40, najniższego od dwóch tygodni. Również w relacji do złotego wartość funta spadła dzisiaj z rana do ok. 4,74 zł - ostatni raz obserwowaliśmy tak niski kurs nieco ponad miesiąc temu.

W ostatnich dniach obserwowaliśmy generalnie osłabienie funta, m.in. po słabszych od oczekiwań danych o inflacji konsumenckiej. Dzisiaj jednak mógł pojawić się kolejny argument przemawiający za osłabieniem brytyjskiej waluty. Agencja informacyjna Bloomberg podała dzisiaj, że Komisja Europejska odrzuci rozwiązanie proponowane przez Wielką Brytanię, które zakładało pozostawienie niewidzialnej granicy na terenie całego Królestwa.

KE w efekcie “odcięłaby” Irlandię Północną od reszty Wielkiej Brytanii, na co rząd Theresy May nie będzie chciał się zgodzić. Wzrasta więc prawdopodobieństwo ponownego napięcia na linii Wielka Brytania - UE, co może utrudniać osiągnięcie ostatecznego porozumienia ws. Brexitu i wywoływać negatywną presję na funcie.

W godzinach porannych obserwowaliśmy ponownie osłabienie franka. Już podczas wczorajszego popołudnia notowania EUR/CHF przekroczyły poziom 1,20 pierwszy raz od uwolnienia kursu franka do euro przez szwajcarski bank centralny (SNB) w stycznia 2015 r. Dzisiaj kurs euro do franka ponownie przetestował i wyznaczył nowe szczyty od tego okresu wzrastając jeszcze raz powyżej 1,20.

Choć w kolejnych godzinach kurs spadł poniżej tego poziomu, ultrałagodna polityka monetarna SNB powinna utrzymywać franka pod presją. To także dobry sygnał dla posiadających kredyty denominowane we frankach. Szanse, że kurs szwajcarskiej waluty w szybkim tempie będzie odrabiał straty są ograniczone. Cena za jednostkę szwajcarskiej waluty oscyluje w okolicy 3,48 zł utrzymując się blisko najniższego poziomu od połowy grudnia 2014 r. i ok. 6 gr. poniżej poziomu z dnia wspomnianego uwolnienia kursu franka do euro.

20 kwi 2018 10:58|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 kwi 2018 15:24

Ograniczona zmienność na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 19.04.2018)

19 kwi 2018 12:53

Wsparcie dla dolara (komentarz walutowy z 19.04.2018)

18 kwi 2018 15:15

Złoty nieco traci, ale funt bardziej (popołudniowy komentarz walutowy z 18.04.2018)

18 kwi 2018 12:57

Dalsze osłabienie franka (komentarz walutowy z 18.04.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut