Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Przedświąteczny handel w dobrych nastrojach i z silniejszym dolarem (komentarz walutowy z 24.12.2019)

24 gru 2019 12:38|Bartosz Grejner

Stabilizacja na rynku przed okresem świątecznym. Dolar pozostaje jednak stosunkowo silny — EUR/USD utrzymuje się poniżej 1,11. Niewiele zmienia się dla funta, który pozostaje wyraźnie osłabiony w ostatnich 12 dniach, z kursem „kabla” tylko nieco powyżej 1,29. Złoty w ograniczonym przedziale wahań: EUR/PLN z powrotem oscyluje w okolicy 4,26.

Spokojna końcówka roku dużych wahań

Wtorkowy handel na szerokim rynku odbywał się przy niskim wolumenie obrotu. Przy braku istotnych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych, a także braku notowań giełdowych na niektórych rynkach, zmiany wśród głównych walut były ograniczone. W kontekście ostatnich dni dolar pozostaje w dobrej kondycji. Notowania głównej pary walutowej, euro do dolara, poruszają się w ograniczonym przedziale — po wczorajszej nieudanej próbie wzrostu powyżej 1,11 kurs EUR/USD z powrotem spadł dzisiaj przed południem w okolice 1,1070.

W kontekście dalszych losów dolara uczestnicy rynku z uwagą będą czekać na dane makro z USA. Jak dotąd nie ma szerszych obaw o stan rynku pracy (który znajduje się w bardzo dobrej kondycji) czy szerzej o gospodarkę, stąd coraz ważniejsze będą odczyty inflacji. Potencjalny wzrost inflacji bazowej PCE (którą Rezerwa Federalna bierze pod uwagę w swoich projekcjach) mógłby powodować w kolejnych miesiącach zwiększenie presji popytowej na dolara. Póki co dane nie wskazują jednak, aby tempo wzrostu cen miałoby nagle przyspieszyć, a to obecnie ogranicza potencjalną aprecjację dolara.

Nie należy zapomnieć o wahaniach dla dolara (i całego rynku walutowego) ze względu na możliwe ograniczenia w handlu międzynarodowym. Co prawda negocjacje z Chinami dotychczas były pozytywne i pierwsza faza porozumienia wydaje się zawarta, ostatni rok pokazuje, że cła nadal mogą być opcją prezydenta USA w negocjacjach handlowych. Otwartość na handel międzynarodowy Chin i pierwsza faza porozumienia to ryzyko redukuje, ale nie eliminuje. Nowe cła (np. na import z UE) w nowym roku w dalszym ciągu będą realnym zagrożeniem, które może powodować istotne wahania na rynku.

Do południa dalszych strat nie ponosił, ale funt w dalszym ciągu pozostaje pod presją podażową po wyborach. Notowania GBP/USD znajdowały się dzisiaj nieco powyżej 1,29 i szybki spadek z 1,35 po ogłoszeniu wyniku wyborów (niecałe dwa tygodnie) sugeruje, że 2020 r. będzie dla brytyjskiej waluty powtórką obecnego. Negocjacje nowej umowy handlowej z UE będą najprawdopodobniej powodowały silne wahania wartości brytyjskiej waluty, choć większa przewaga Konserwatystów w parlamencie (i stosunkowo większa marginalizacja „twardych brexitowców”) może zwiększać szanse na relatywnie szybkie osiągnięcie porozumienia w tej kwestii.

Przedświąteczny spokój na rynku i utrzymujące się dobre nastroje (rynek akcji w USA przy historycznych rekordach, w Europie największe indeksy blisko rekordów) wspierają większość walut krajów wschodzących, w tym złotego. Nie należy zapomnieć, że nieco lepsze od oczekiwań ostatnio dane z polskiej gospodarki również sprzyjają złotemu. W efekcie notowania polskiej waluty pozostają stabilne i w ograniczonym przedziale wahań. EUR/PLN po wczorajszym wzroście do blisko 4,28, dzisiaj około południa z powrotem spadło poniżej granicy 4,26. Mieści się to w przedziale wahań z ostatnich dziesięciu dni, choć jest to dolna granica notowań z ostatniego półrocza, co podkreśla dobrą kondycję i polskiej gospodarki, i waluty. W dalszej części dnia nie powinniśmy spodziewać się istotnych, fundamentalnych zmian w koszyku złotego, który powinien poruszać się w ograniczonym przedziale wahań.

24 gru 2019 12:38|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 gru 2019 15:54

Funt pod większą presją (popołudniowy komentarz walutowy z 23.12.2019)

23 gru 2019 12:47

Dolar utrzymuje piątkowe wzrosty (komentarz walutowy z 23.12.2019)

20 gru 2019 17:01

Konsumenci w USA wezmą na swoje barki wysoki wzrost gospodarczy (popołudniowy komentarz walutowy z 20.12.2019)

20 gru 2019 13:38

Zwiększony popyt na dolara (komentarz walutowy z 20.12.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut