Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rekordy siły funta, euro na radarze EBC (komentarz walutowy z 27.01.2021)

27 sty 2021 10:53|Bartosz Sawicki

W środę rano funt jest najsilniejszy względem dolara od maja 2018 r. Przekłada się to na wzrost GBP/PLN w kierunku 5,15. Kurs euro pozostaje minimalnie poniżej 4,55 i jest stabilny. Wydarzeniem dnia jest wieczorne posiedzenie Rezerwy Federalnej.

Schłodzenie nastrojów inwestycyjnych okazało się krótkotrwałe, ale widać jak na dłoni, że w notowaniach większości walut i instrumentów finansowych nie ma przekonania co do kierunku. Wyczuwalna jest za to atmosfera wyczekiwania i ważenia, czy oczekiwania dotyczące m.in. przebiegu programów szczepień i ich wpływu na znoszenie obostrzeń nie były zbytnio optymistyczne. Więcej na ten temat pisaliśmy we wtorkowym komentarzu.

Na przykład kurs euro do dolara, czyli tzw. głównej pary walutowej, w styczniu tylko przez dwa dni zmienił się więcej niż 0,5 proc., dotychczas rósł dziesięć razy, a spadał dziewięć. W ostatnich dniach zmienność uległa dodatkowemu przygaszeniu, a notowania na przemian podnoszą się i obniżają. Podobnie wygląda sytuacja w notowaniach na głównych rynkach akcji czy ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku. W takim otoczeniu i obarczony balastem skrajnie łagodnego nastawienia Narodowego banku Polskiego i groźbą interwencji złoty jest stabilny względem euro, a kurs EUR/PLN dryfuje na nieco wyższe pułapy – obecnie nie widać przesłanek przemawiających za znacznie silniejszym złotym.

Kurs CZK/PLN rośnie, rozchodzą się drogi banków centralnych

Jeśli chodzi o wpływ polityki banku centralnego na walutę, to z sytuacją złotego bardzo mocno kontrastuje położenie korony czeskiej. Jiri Rusnok, prezes CNB, z całą mocą i wprost powiedział we wtorek, że w zależności od tempa odbijania dynamiki PKB i rozwoju sytuacji epidemicznej możliwe są nawet dwie podwyżki stóp procentowych, i to już w 2021 r.

Potrzebę szybszej niż w innych gospodarkach regionu normalizacji polityki, znacznie szybszego porzucenia ratunkowego kształtu argumentuje się tym, że gospodarka Czech była przed wybuchem pandemii na granicy przegrzania i wpływ covidowego załamania na rynek pracy nie powinien być trwały. Skutkuje to także tym, że nie można bagatelizować zagrożenia wysoką inflacją. Stanowisko nie jest zupełnie nowe, ale dotychczas nie było zajmowane przez kluczowego decydenta. Perspektywy polityki pieniężnej są dobrą wróżbą dla korony czeskiej. CZK/PLN od kilkunastu dni stopniowo rośnie i w najbliższym czasie korona czeska powinna – właśnie ze względu na rozbieżne drogi obranej przez banki centralne – radzić sobie lepiej niż złoty.

Rezerwa Federalna w komunikacyjnym rozkroku

Amerykańska gospodarka ma (także w świetle prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego) wzrosnąć w tym roku o ponad 5 proc. Szacunki te nie uwzględniają pozytywnego wpływu gigantycznego bodźca fiskalnego, nad którym pracuje administracja Bidena. Dynamika PKB może okazać się zatem jeszcze wyższa. Pozytywne perspektywy ścierają się ze słabością rynku pracy i konsumpcji pod wpływem obowiązujących pandemicznych restrykcji.

W rezultacie Rezerwa Federalna stoi przed trudnym zadaniem manewrowania między zaniepokojeniem bieżącą sytuacją gospodarczą i optymistycznymi oczekiwaniami. Celem jest niedopuszczenie inwestorów do przekonania, że pandemiczna polityka, której centralną osią jest skup aktywów w tempie 120 mld dolarów każdego miesiąca, zostanie szybko porzucona. Taki był zresztą cel serii ostatnich wypowiedzi członków FOMC i przed takim zadaniem stanie dziś Jerome Powell.

Kurs EUR/USD, który dyktuje kierunek notowaniom USD/PLN, na razie wyhamował wzrost. Tendencja, tak silna w 2020 r., jest też tłumiona przez Europejski Bank Centralny, którego przedstawiciel w środę przed południem wyraził zaniepokojenie siłą euro, zapewnił, że władze monitorują sytuację i mają narzędzia do reagowania. USA notują znacznie szybszy postęp szczepień niż Unia Europejska i w najbliższych tygodniach może być to klucz do siły poszczególnych walut.

27 sty 2021 10:53|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 sty 2021 10:06

Kurs euro najwyższy od trzech tygodni (komentarz walutowy z 26.01.2021)

25 sty 2021 9:06

Kursy walut nadal stabilne (komentarz walutowy z 25.01.2021)

22 sty 2021 11:51

Dobre informacje dla euro, fatalne dla funta (komentarz walutowy z 22.01.2021)

21 sty 2021 9:41

Złoty znów na bocznym torze (komentarz walutowy z 21.01.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut