Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rekordy słabości dolara (komentarz walutowy z 18.08.2020)

18 sie 2020 16:51|Bartosz Grejner

Kurs EUR/USD zbliża się do poziomu 1,20, co ostatnio obserwowaliśmy na początku maja 2018 r. Kurs USD/PLN z kolei spada poniżej 3,67 i jest najniższy od blisko dwóch lat. W Niemczech dzienna liczba zakażeń koronawirusem rośnie do najwyższego poziomu od czterech miesięcy.

Dolar ponownie w odwrocie

Słaby dolar to nic ostatnio nowego, amerykańska waluta traci na wartości od półtora miesiąca. Dziś jednak dolar pogłębia rekordy słabości względem głównych walut.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) przekroczył granicę 1,19, osiągając blisko 1,197 i wzrastając o 0,6 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Na dystansie czterech tygodni strata dolara do euro wynosi 4,3 proc., a kurs jest już bardzo blisko psychologicznej bariery 1,20, powyżej której notowania ostatni raz mogliśmy obserwować w pierwszym tygodniu maja 2018 r.

Restrykcje w Niemczech nie znikną

Do silnego osłabienia dolara przy zachowaniu dobrej kondycji euro dochodzi w dniu, kiedy otrzymujemy teoretycznie negatywne doniesienia ze strefy euro. W Niemczech doszło wczoraj do największego dziennego wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa od czterech miesięcy, a liczba dziennych zachorowań podwoiła się w minionych trzech tygodniach. Cytowana przez agencję Bloomberg kanclerz Angela Merkel wykluczyła dziś luzowanie restrykcji, mówiąc w Düsseldorfie, że „musimy to powstrzymać”.

Patrząc na kursy euro i dolara czy wzrosty na giełdach, widać, że rynek nie reaguje negatywnie. Pośrednio wynika to z faktu, że raczej nikt nie spodziewa się drugiego lockdownu. Ważne role odgrywają także banki centralne. Zapewniając płynność finansową, sprawiają, że rynki walut i akcji wydają się w pewnym stopniu oderwane od fundamentalnych realiów.

Jednak ostatni szybki wzrost zachorowań w Europie może wywoływać nieco więcej ostrożności, potencjalnie hamując osłabienie dolara i zwiększając nieco awersję do ryzyka. Może to ograniczać dalsze wzrosty wartości złotego, przynajmniej w najbliższych dniach.

Złoty z koroną ex aequo na szczycie

Z walut grupy krajów wschodzących w minionych czterech tygodniach najwięcej do dolara zyskały złoty i czeska korona – po ok. 6,7 proc. Dzisiaj polska waluta zyskiwała ok. 1 proc. i ona także osiągnęła nowe rekordy wartości względem dolara: notowania USD/PLN pierwszy raz od końca września 2018 r. spadły poniżej 3,67.

Dalsze osłabienie dolara na rynku globalnym i wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,20 może spychać także notowania USD/PLN coraz bliżej 3,60, choć prawdopodobieństwo dalszych spadków poniżej tego poziomu wydaje się ograniczone. Złotemu sprzyjają w dalszym ciągu dobre nastroje na rynku i nadal stosunkowo niski poziom awersji do ryzyka.

Pozytywnie wpływ to także na relacje złotego do innych podstawowych walut. Nie są to co prawda dwuletnie rekordy (jak w przypadku USD/PLN), ale kurs EUR/PLN spada do ok. 4,38, a CHF/PLN do ok. 4,06.

18 sie 2020 16:51|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 sie 2020 15:08

Inflacja w Polsce najwyższa od 2001 r. (komentarz walutowy z 17.08.2020)

14 sie 2020 18:24

Dane z USA nie zawodzą, dolar słabszy (popołudniowy komentarz walutowy z 14.08.2020)

14 sie 2020 14:41

Konsumpcja w Chinach nadal zawodzi (komentarz walutowy z 14.08.2020)

13 sie 2020 18:28

Bilans handlowy Polski najlepszy od lat (popołudniowy komentarz walutowy z 13.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut