Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rosnące zatrudnienie i spadające bezrobocie, czyli silny bodziec dla dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 4.09.2020)

4 wrz 2020 18:45|Bartosz Grejner

Amerykański Departament Pracy opublikował raport z rynku pracy za sierpień, najbardziej wyczekiwany przez inwestorów pakiet danych w bieżącym tygodniu. W przeważającej mierze miał on pozytywny wydźwięk i taki też wpływ na dolara.

Szybki spadek stopy bezrobocia

Obawy budziła kwestia zatrudnienia. Spodziewano się wzrostu o 1,35 mln etatów w sektorze pozarolniczym. Odczyt z raportu okazał się praktycznie zbieżny z oczekiwaniami, wynosząc 1,37 mln. Sporą część tego (238 tys.) stanowi jednak tymczasowe zatrudnienie pracowników przez agencje rządowe w związku z przeprowadzanym w tym roku spisem powszechnym w USA.

Jeżeli popatrzymy wyłącznie na sektor prywatny, wzrost etatów był już niższy od oczekiwań na poziomie ok. 1,3 mln, wynosząc 1 mln. To oznacza nieco szybszy spadek tempa wzrostu, niż oczekiwano. W lipcu zatrudnienie wzrosło o 1,4 mln. Mimo to odczyt ma wydźwięk pozytywny, wykazując istotny wzrost zatrudnienia, a reszta danych istotnych dla rynku pozytywnie zaskoczyła.

Stopa bezrobocia spadła do 8,4 proc. w sierpniu, choć oczekiwano znacznie skromniejszego jej zmniejszenia — do 9,8 proc. (z 10,2 proc. w lipcu). Stało się to przy jednoczesnym zwiększeniu grona ludzi aktywnych zawodowo (z 61,4 do 61,7 proc.). Co w obecnych warunkach może już nieco mniej istotne, niemniej podwyżka przeciętnego wynagrodzenia również pozytywnie zaskoczyła zwiększeniem o 4,7 proc. w skali roku. Oznacza to utrzymanie wysokiego tempa z ub. miesiąca, podczas gdy konsensus na rynku wskazywał na delikatnie osłabienie, do 4,5 proc. W skali miesiąca przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,4 proc., przy oczekiwaniach braku zmian.

Istotne granice dla dolara

Wniosek z dzisiejszego raportu płynie taki, że amerykański rynek pracy nadal znajduje się w słabym stanie i wymaga pomocy fiskalnej, która jest negocjowana w Kongresie. Kolejny wniosek jest jednak taki, że ów rynek wraca do stanu sprzed pandemii szybciej, niż tego oczekiwano. Dla dolara w teorii może to oznaczać umocnienie. Dzisiaj notowania głównej pary walutowej EUR/USD spadły nieco poniżej granicy 1,18 po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy. Wokół tej granicy oscylowały także trzy godziny po publikacji. Aby była mowa o powrocie nieco silniejszego dolara, kurs EUR/USD prawdopodobnie musiałby spaść poniżej 1,1760, co mogłoby otworzyć drogę do dalszego wzmocnienia amerykańskiej waluty na rynku globalnym.

Mimo że notowania dolara nie zmieniły się w sposób istotny, to takie zmiany obserwujemy na rynku akcji. Amerykańskie indeksy giełdowe kolejny dzień z rzędu notowały silne spadki. Doszło nawet do 5-procentowej przeceny indeksu spółek technologicznych Nasdaq. Wywołuje to ogólny wzrost awersji do ryzyka na szerokim rynku i mimo braku znacznej aprecjacji dolara wyraźnie przecenia waluty krajów wschodzących.

Złoty w gronie najsłabszych

Na tle tej grupy dziś negatywnie wyróżniają się: rumuński lej, czeska korona, złoty i forint, tracąc nieco poniżej 1 proc. w relacji do dolara, euro czy funta. Notowania USD/PLN przekroczyły dziś w pewnym momencie 3,79 zł, EUR/PLN 4,47 zł, a GBP/PLN 5,00 zł, wzrastając do najwyższego poziomu od drugiego tygodnia czerwca. Dalsze losy złotego zależą w dużej mierze od dolara.

Na kolejne zmiany poczekamy jednak najprawdopodobniej do przyszłego tygodnia, kiedy silne ruchy na giełdach mogą nieco ustąpić (dzisiaj wygasały krótkoterminowe opcje w USA, które mogły odpowiadać za część przeceny). Nie zmienia to faktu, że dziś dolar zyskał silny bodziec do wzmocnienia i odrobienia strat do euro, co może z kolei oznaczać potencjalnie wzrosty kursu USD/PLN w najbliższych tygodniach.

4 wrz 2020 18:45|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 wrz 2020 13:38

Złoty słabnie przed publikacją raportu z rynku pracy w USA (komentarz walutowy z 4.09.2020)

3 wrz 2020 18:39

Wyprzedaż na rynku dotyka złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 3.09.2020)

3 wrz 2020 15:45

Słabsze dane z Europy, słabsze z USA (komentarz walutowy z 3.09.2020)

2 wrz 2020 18:29

Zmiany (jeszcze) niewielkie, ale złoty spadł z podium na dno (popołudniowy komentarz walutowy z 2.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut