Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wyprzedaż na rynku dotyka złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 3.09.2020)

3 wrz 2020 18:39|Bartosz Grejner

Nieco silniejszy dolar i przecena na rynku akcji negatywnie wpływają na złotego, który pozostaje po południu jedną z najsłabszych walut krajów wschodzących. Aktywność w amerykańskich usługach co prawda szczególnie nie zawodzi, ale zatrudnienie w tym sektorze nadal spada. Jutro kluczowy dla rynku raport z USA.

Słabsze dane, słabsze nastroje

W drugiej części dnia obserwowaliśmy pogorszenie nastroju na rynku. Silne spadki głównych indeksów giełdowych napędzane były przez największą od marca (w pewnym momencie 5-procentową) przecenę indeksów spółek technologicznych w USA — Nasdaq. Pogorszenie sentymentu skutkujące wzrostem awersji do ryzyka rozprzestrzeniło się po południu również na pozostałe obszary rynku finansowego.

Dzisiejsza przecena na rynku akcji, choć w okresie kilku minionych tygodni praktycznie niezauważalna, zbiegła się w czasie z nieco słabszymi od oczekiwań danymi makroekonomicznymi zarówno z Europy, jak i z USA.

Dziś po południu poznaliśmy wskaźniki PMI w amerykańskich usługach w sierpniu. Aktywność w tym sektorze mierzona indeksem ISM spadła o 1,2 pkt, do 56,9 pkt, co było minimalnie poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 57,0 pkt. Obyło się zatem bez negatywnego zaskoczenia, ale subindeks zatrudnienia w usługach nadal wskazuje spadek.

W połączeniu z wcześniej opublikowanymi danymi o wzroście liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych może to wzniecać obawy o kondycję amerykańskiego rynku pracy i psuć nastroje na rynku.

Raport gorszy, niż oczekiwał rynek?

Spadający popyt na bardziej ryzykowne aktywa zwiększa presję podażową na złotego. Polska traci zyski wypracowane w minionych tygodniach. Notowania EUR/PLN przekroczyły po południu 4,44, a USD/PLN 3,76. Dzieje się to przy minimalnym wzroście wartości amerykańskiej waluty na szerokim rynku. Indeks dolara wg Bloomberga, choć wzrastał po południu o kilka dziesiątych procenta względem wczorajszego zamknięcia, nie osiągnął nawet poziomu sprzed tygodnia.

Notowania złotego mogą się zmieniać jutro w porze publikacji raportu z rynku pracy USA. Pojawiły się już sygnały wskazujące, że dane o zatrudnieniu nie będą tak optymistyczne, jak rynek oczekiwał, a to ograniczałoby potencjał wzrostowy dolara.

3 wrz 2020 18:39|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 wrz 2020 15:45

Słabsze dane z Europy, słabsze z USA (komentarz walutowy z 3.09.2020)

2 wrz 2020 18:29

Zmiany (jeszcze) niewielkie, ale złoty spadł z podium na dno (popołudniowy komentarz walutowy z 2.09.2020)

2 wrz 2020 14:23

Dolar nieśmiało odrabia straty (komentarz walutowy z 2.09.2020)

1 wrz 2020 18:33

Amerykański przemysł nie zawodzi (popołudniowy komentarz walutowy z 1.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut