Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Złoty słabnie przed publikacją raportu z rynku pracy w USA (komentarz walutowy z 4.09.2020)

4 wrz 2020 13:38|Bartosz Grejner

W oczekiwaniu na istotny raport z rynku pracy w USA, na który inwestorzy czekali cały tydzień, złoty pozostaje pod wzmożoną presją podażową. Kurs EUR/PLN przekracza 4,45, GBP/PLN zbliża się do 5,00, a wahania prawdopodobnie się jeszcze zwiększą po południu.

Dolar stabilny w obliczu wyprzedaży akcji

Piątek stoi pod znakiem raportu z amerykańskiego rynku pracy za sierpień. To najbardziej wyczekiwany moment przez uczestników rynku w tym tygodniu, wokół którego będziemy po południu obserwować istotne zwiększenie wahań na szerokim rynku.

Dolar utrzymuje się na w iarę stałym poziomie względem głównych walut. Notowania EUR/USD w dalszym ciągu utrzymują się ponad granicą 1,18, ok. południa 1,1850, czyli tuż przy poziomie wczorajszego zamknięcia notowań, podobnie rzecz się ma w przypadku kursów GBP/USD czy USD/JPY.

Wczoraj doszło do silnej przeceny parkietach giełdowych i wyprzedaży akcji w USA. Najmocniej dotyczyło to spółek technologicznych. Przy minimalnie silniejszym dolarze, który oddala się od dołka z ostatnich dwóch lat, a także przy nieco słabszych danych makroekonomicznych zarówno z USA, jak i strefy euro, przecena dotknęła także aktywa postrzegane jako bardziej ryzykowne.

Kurs EUR/PLN najwyższy od lipca

Wśród nich dużą część walut krajów wschodzących, w tym szczególnie złotego, który w grupie walut krajów wschodzących jest dziś praktycznie najsłabszy względem dolara, euro, franka czy funta.

Kurs EUR/PLN w południe przekroczył 4,45, co stało się pierwszy raz od 22 lipca br. Z kolei kurs USD/PLN, oscylując wokół ok. 3,76, znajduje się tuż przy górnej granicy notowań od miesiąca, a GBP/PLN jest tuż pod poziomem 5,00, nad którym ostatni raz znajdował się prawie dwa miesiące temu.

Do czasu popołudniowej publikacji raportu od Departamentu Pracy w USA nie są planowane żadne istotne publikacje ani wydarzenia. Notowania pozostaną prawdopodobnie na mniej więcej stałym poziomie. Co zdarzy się po publikacji? Dla złotego najgorszym scenariuszem byłaby aprecjacja dolara w połączeniu z dalszymi spadkami na parkietach giełdowych.

Moglibyśmy wtedy obserwować osłabienie polskiej waluty. Warto jednak zwrócić uwagę, że dane z amerykańskiego rynku pracy publikowane w minionych dniach mogą sugerować, że dzisiejszy raport może nie być przesadnie pozytywny, co może ograniczać szanse na większą przecenę złotego.

4 wrz 2020 13:38|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 wrz 2020 18:39

Wyprzedaż na rynku dotyka złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 3.09.2020)

3 wrz 2020 15:45

Słabsze dane z Europy, słabsze z USA (komentarz walutowy z 3.09.2020)

2 wrz 2020 18:29

Zmiany (jeszcze) niewielkie, ale złoty spadł z podium na dno (popołudniowy komentarz walutowy z 2.09.2020)

2 wrz 2020 14:23

Dolar nieśmiało odrabia straty (komentarz walutowy z 2.09.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację