Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty słabnie przed publikacją raportu z rynku pracy w USA (komentarz walutowy z 4.09.2020)

4 wrz 2020 13:38|Bartosz Grejner

W oczekiwaniu na istotny raport z rynku pracy w USA, na który inwestorzy czekali cały tydzień, złoty pozostaje pod wzmożoną presją podażową. Kurs EUR/PLN przekracza 4,45, GBP/PLN zbliża się do 5,00, a wahania prawdopodobnie się jeszcze zwiększą po południu.

Dolar stabilny w obliczu wyprzedaży akcji

Piątek stoi pod znakiem raportu z amerykańskiego rynku pracy za sierpień. To najbardziej wyczekiwany moment przez uczestników rynku w tym tygodniu, wokół którego będziemy po południu obserwować istotne zwiększenie wahań na szerokim rynku.

Dolar utrzymuje się na w iarę stałym poziomie względem głównych walut. Notowania EUR/USD w dalszym ciągu utrzymują się ponad granicą 1,18, ok. południa 1,1850, czyli tuż przy poziomie wczorajszego zamknięcia notowań, podobnie rzecz się ma w przypadku kursów GBP/USD czy USD/JPY.

Wczoraj doszło do silnej przeceny parkietach giełdowych i wyprzedaży akcji w USA. Najmocniej dotyczyło to spółek technologicznych. Przy minimalnie silniejszym dolarze, który oddala się od dołka z ostatnich dwóch lat, a także przy nieco słabszych danych makroekonomicznych zarówno z USA, jak i strefy euro, przecena dotknęła także aktywa postrzegane jako bardziej ryzykowne.

Kurs EUR/PLN najwyższy od lipca

Wśród nich dużą część walut krajów wschodzących, w tym szczególnie złotego, który w grupie walut krajów wschodzących jest dziś praktycznie najsłabszy względem dolara, euro, franka czy funta.

Kurs EUR/PLN w południe przekroczył 4,45, co stało się pierwszy raz od 22 lipca br. Z kolei kurs USD/PLN, oscylując wokół ok. 3,76, znajduje się tuż przy górnej granicy notowań od miesiąca, a GBP/PLN jest tuż pod poziomem 5,00, nad którym ostatni raz znajdował się prawie dwa miesiące temu.

Do czasu popołudniowej publikacji raportu od Departamentu Pracy w USA nie są planowane żadne istotne publikacje ani wydarzenia. Notowania pozostaną prawdopodobnie na mniej więcej stałym poziomie. Co zdarzy się po publikacji? Dla złotego najgorszym scenariuszem byłaby aprecjacja dolara w połączeniu z dalszymi spadkami na parkietach giełdowych.

Moglibyśmy wtedy obserwować osłabienie polskiej waluty. Warto jednak zwrócić uwagę, że dane z amerykańskiego rynku pracy publikowane w minionych dniach mogą sugerować, że dzisiejszy raport może nie być przesadnie pozytywny, co może ograniczać szanse na większą przecenę złotego.

4 wrz 2020 13:38|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 wrz 2020 18:39

Wyprzedaż na rynku dotyka złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 3.09.2020)

3 wrz 2020 15:45

Słabsze dane z Europy, słabsze z USA (komentarz walutowy z 3.09.2020)

2 wrz 2020 18:29

Zmiany (jeszcze) niewielkie, ale złoty spadł z podium na dno (popołudniowy komentarz walutowy z 2.09.2020)

2 wrz 2020 14:23

Dolar nieśmiało odrabia straty (komentarz walutowy z 2.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut