Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Silna zmiana nastrojów, dolar ponownie traci (popołudniowy komentarz walutowy z 4.06.2020)

4 cze 2020 17:10|Bartosz Grejner

Komunikat i konferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego przyczyniły się do silnego osłabienia dolara po południu i wzrostu optymizmu na rynku. Jednym z wygranych tej zmiany nastrojów był złoty, który odrabiał przedpołudniowe straty.

Bank zaskoczył wysokością zwiększenia programu

Wydarzeniem popołudnia był komunikat i konferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z oczekiwaniami EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Zwiększył program zakupów w czasie pandemii (PEPP) o 600 mld euro, wydłużając go jednocześnie do co najmniej czerwca 2021 r. Skala zwiększenia okazała się nieco wyższa od oczekiwań. Ponadto spłaty kapitału z PEPP mają być reinwestowane co najmniej do końca 2022 r.

Podczas konferencji prasowej, Christine Lagarde, szefowa EBC, zapowiedziała, że Bank zrobi wszystko, co w jego mocy, by zmniejszać skutki gospodarcze pandemii, i jest gotowy dostosowywać wszystkie narzędzia w swoim arsenale. Lagarde podkreśliła, że widać oznaki, że dno recesji nastąpiło w maju i oczekuje odbicia w III kwartale br.

Dolar przekracza kolejną granicę... słabości

Zgodnie z oczekiwaniami wzrosły także wahania na szerokim rynku w porze publikacji komunikatu i konferencji EBC. Obserwowaliśmy w zasadzie odwrócenie nastrojów panujących do południa, kiedy dolar nieco się wzmacniał. Po zakończeniu konferencji prasowej z udziałem Lagarde dolar zaczął tracić, a jednocześnie euro zyskiwać. W efekcie, notowania głównej pary walutowej EUR/USD przekroczyły poziom 1,13 pierwszy raz od 12 marca br.

Jak silny optymizm panuje obecnie na rynku (osłabiający dolara), świadczy fakt, że jeszcze w ubiegły poniedziałek kurs EUR/USD znajdował się nawet pod poziomem 1,09, czyli ok. 3,5 proc. niżej niż dziś. W dodatku słabszy popyt na dolara wynikał również ze wzrostu apetytu na ryzyko po południu, co m.in. doprowadziło indeks 100 największych spółek technologicznych Nasdaq do nowych rekordów.

Złoty ponownie korzysta z fali optymizmu

Wydarzenia dzisiejszego dnia pokazują, w jak silnym stopniu złoty uzależniony jest globalnego sentymentu. Jeszcze w okolicach południa złoty był najbardziej tracącą walutą spośród krajów wschodzących (EM) w relacji do m.in. euro, dolara czy franka. Szybkie osłabienie dolara i powrót optymizmu na rynek w równie szybkim tempie doprowadziły do spadku kursów EUR/PLN z blisko 4,46 do ok.4,416, a USD/PLN z blisko 3,98 do 3,90.

I w rezultacie tej szybkiej zmiany nastrojów po południu złoty z najbardziej tracącej dzisiaj waluty EM do euro stał się – obok forinta, czeskiej korony i rumuńskiego leja – najmniej tracącą walutą w relacji do euro i jedną z najbardziej zyskujących walut EM do dolara. Pokazuje to, jak duże wahania mogą jeszcze stać przed złotym, biorąc pod uwagę w dalszym ciągu bardzo niepewną skalę i szybkość ożywienia gospodarczego – co po raz kolejny dzisiaj podkreślała Christine Lagarde podczas konferencji prasowej.

4 cze 2020 17:10|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 cze 2020 13:30

Osłabienie złotego (komentarz walutowy z 4.06.2020)

3 cze 2020 17:05

Dane z USA fatalne, ale miało być gorzej (popołudniowy komentarz walutowy z 3.06.2020)

3 cze 2020 13:16

Chiński sektor usług rośnie najsilniej od 10 lat (komentarz walutowy z 3.06.2020)

2 cze 2020 12:31

Dominacja optymizmu (komentarz walutowy z 2.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut