Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Silniejsze euro, silniejszy złoty (komentarz walutowy z 22.07.2020)

22 lip 2020 15:48|Bartosz Grejner

W środę euro wyraźnie umacniało się w relacji do większości podstawowych walut. Notowania EUR/USD wzrosły do najwyższego poziomu od października 2018 r. Ledwie wczoraj pisaliśmy o zbliżaniu się do granicy 1,15, dzisiaj natomiast kurs głównej pary walutowej przekroczył po południu 1,16.

Kontrast między UE a USA wspiera euro

Efekty walki z koronawirusem w Europie oraz osiągnięty wczoraj konsensus unijnych liderów w sprawie programu odbudowy gospodarek wybudziły euro z letargu. Sytuacja w USA w kwestii liczby zachorowań i znoszenia obostrzeń wygląda zupełnie inaczej. M.in. to sprawia, że osłabiony obecnie dolar także wspiera kontynuację dominacji euro.

Wczoraj w godzinach wieczornych prezydent Donald Trump ostrzegł w przemówieniu z Białego Domu, że sytuacja z pandemią w USA prawdopodobnie pogorszy się, zanim będzie lepiej. Dopełniło to napływające od ponad trzech tygodni informacje z poszczególnych stanów o rekordach zachorowań i ponownym nakładaniu restrykcji.

Kontrast sytuacji w Europie i USA odzwierciedla poprawiająca się kondycji wspólnej waluty, co najprawdopodobniej istotnie się nie zmieni do końca wakacji. Od września nieco większą wagę rynek może zacząć już przywiązywać do wyborów w USA i do pogarszających się relacji z Chinami.

Władze USA dały wczoraj trzy dni Chinom na zamknięcie konsulatu w Houston, podając w oświadczeniu jako powód „ochronę amerykańskiej własności intelektualnej i prywatnych informacji Amerykanów”. Na reakcję ze strony Chin nie trzeba było długo czekać. Chwilę po południu agencja informacyjna Reuters podała, że rozważane jest zamknięcie amerykańskich konsulatów w Wuhan. Eskalacja napięcia geopolitycznego jeszcze nie odgrywa na rynku tak dużej roli, ale prawdopodobnie będzie się zwiększać już jesienią, a bieżące doniesienia nie zapowiadają łagodzenia konfliktu.

Sprzyjające otoczenie dla złotego

Ostatecznie może to potencjalnie wspierać dolara, który jednak obecnie znajduje się w słabszej kondycji. Wspiera to także waluty krajów wschodzących, w tym złotego, który obok węgierskiego forinta, jest dzisiaj najsilniejszą z walut krajów wschodzących, co stanowi także pokłosie osiągniętego kompromisu w Brukseli. Złotego pokrzepiają również kolejne pozytywne dane z polskiej gospodarki. Wg GUS nastroje polskich konsumentów wyraźnie poprawiły się w stosunku do czerwca. Wskaźnik zaufania wzrósł o 6 pkt, do minus 13,4 pkt, potwierdzając pozytywne trendy zachodzące w gospodarce.

W efekcie notowania USD/PLN spadły dzisiaj poniżej 3,82, tj. do najniższego poziomu od 10 marca, natomiast kurs EUR/PLN obniżył się do ok. 4,425, co było najniższym poziomem od połowy marca. Dziś w kalendarzu ekonomicznym nie ma już wydarzeń, które mogłyby znacząco wpłynąć na kondycję złotego. Jednak wraz z większą aktywnością amerykańskich inwestorów, nastroje mogą potencjalnie nieco się pogorszyć po eskalacji konfliktu z Chinami, co także może być okazją do naturalnego odreagowania ostatnich silnych wzrostów bardziej ryzykownych klas aktywów.

22 lip 2020 15:48|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 lip 2020 18:08

Po Eurogrupie czas na PMI (popołudniowy komentarz walutowy z 21.07.2020)

21 lip 2020 15:12

Złoty wspierany z zewnątrz i wewnątrz (komentarz walutowy z 21.07.2020)

20 lip 2020 16:12

Liderzy w Europie zbliżają się do konsensusu (komentarz walutowy z 20.07.2020)

17 lip 2020 18:23

Słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 17.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut