Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Silniejszy dolar przeszkadza złotemu (popołudniowy komentarz walutowy z 27.11.2019)

27 lis 2019 17:43|Bartosz Grejner

Dane z amerykańskiej gospodarki były raczej pozytywne dla dolara, ale dochody obywateli USA w październiku wbrew oczekiwaniom nie wzrosły. Stopniowa aprecjacja dolara cały czas ciąży walutom krajów wschodzących, w tym złotemu. Kurs EUR/PLN osiąga nowe półtoramiesięczne szczyty, wzrastając powyżej 4,31 zł.

EUR/USD testuje 1,10

O godz. 14:30 po lepszych od oczekiwań danych z USA, które dotyczyły m.in. rewizji PKB w III kw. w górę o 0,2 pkt proc., silnego wzrostu zamówień na dobra trwałe o 0,6 proc. m/m czy spadku wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 213 tys., wydawało się, że dolar wreszcie silniej zyska na wartości. Para EUR/USD spadła poniżej granicy 1,10 i przy takich solidnych odczytach z USA, można było oczekiwać szybkiego spadku głębiej, czyli do ok. 1,09.

Dane z godz. 16:00 nie były już jednak tak dobre. Choć wydatki Amerykanów w październiku wzrosły zgodnie z oczekiwaniami o 0,3 proc. w skali miesiąca, to już zarobki pozostały na niezmienionym poziomie, mimo oczekiwań wzrostu również o 0,3 proc. Wolniejszy od oczekiwań wzrost dochodów może powstrzymywać inwestorów przed oczekiwaniem zacieśnienia polityki monetarnej w USA. Szerszy trend w dalszym ciągu powinien jednak wskazywać na stopniową aprecjację dolara. Dzisiejsze dane nie były w pełni jednoznaczne (rewizja PKB to także efekt wzrostu zapasów, który aż tak pozytywny nie jest). Ostateczny wydźwięk można jednak określić jako lekko pozytywny dla dolara.

Wspomniane wyżej dane wyprowadziły główne indeksy giełdowe na nowe historyczne szczyty. To czynnik, który utrzymuje pozytywny sentyment na szerokim rynku i ogranicza presję podażową na złotego. Polska waluta stopniowo jednak traci – kurs EUR/PLN wzrósł dzisiaj do ok. 4,3145, notując najwyższy poziom od sześciu tygodni. Z kolei kurs USD/PLN przebił granicę 3,92. Złoty w pełni poddaje się czynnikom zewnętrznym i jeżeli będziemy obserwować dalsze umocnienie dolara, spadek kursu EUR/USD, koszyk polskiej waluty w dalszym ciągu może być pod presją sprzedających. Dzisiejsze publikacje z USA na to nie wskazują, ale w przypadku odreagowania na amerykańskich parkietach, presja podażowa na złotym mogłaby się nieco zwiększyć.

Jutro na rynku

Ze względu na Święto Dziękczynienia jutro w USA płynność na rynku będzie jutro nieco ograniczona. Z jednej strony może to oznaczać niższą zmienność na szerokim rynku, ale z drugiej może przyczynić się do istotnych ruchów, gdyby napłynęły nieoczekiwane i ważne informacje, np. w sprawie handlu międzynarodowego. Na czwartek nie zaplanowano istotnych publikacji czy wydarzeń makroekonomicznych. Biorąc jednak pod uwagę dzisiejsze dane z USA, jutrzejsze odczyty (głównie z Europy) mogą dać nieco więcej jasności co do kierunku notowań euro i dolara, choć na fundamentalne zmiany nie ma co liczyć.

Jutro poznamy wstępne listopadowe dane o inflacji konsumenckiej w Hiszpanii (godz. 9:00) i w Niemczech (godz. 14:00). Mediana oczekiwań wskazuje na wzrost średniego poziomu cen w hiszpańskiej gospodarce z 0,1 do 0,4 proc. w skali roku, a w niemieckiej z 1,1 do 1,2 proc. Nieco wyższe od konsensusu odczyty inflacji mogłyby wzmocnić euro, ale potencjalna zmiana byłaby raczej ograniczona. Nie są to odczyty bazowe (pozbawione zmiennych czynników jak żywność i energia) i raczej nie zmienią oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych w strefie euro.

Warto także zwrócić uwagę na dane Komisji Europejskiej. O godz. 11:00 poznamy wskaźniki sentymentu w Europie. Ogólny wydźwięk danych napływających z największych gospodarek strefy euro pozwalają sugerować, że dno spowolnienia gospodarczego mamy już za sobą i możemy obserwować stopniowy powrót szybszego wzrostu. Konsensus ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg także wskazuje na minimalny wzrost tego sentymentu (z wyjątkiem sektora usług, gdzie oczekiwany jest nieznaczny spadek). Publikacja ta najprawdopodobniej nie wywrze silnego wpływu na euro. Jeśli jednak będzie się pokrywała z oczekiwaniami ekonomistów, może to potwierdzić pozytywne procesy zachodzące w gospodarce strefy euro i wspierać wspólną walutę w dłuższym okresie.

27 lis 2019 17:43|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 lis 2019 15:28

Real na rekordowo niskim poziomie (komentarz walutowy z 27.11.2019)

26 lis 2019 17:37

Nowe rekordy w USA, dolar bez większych zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 26.11.2019)

26 lis 2019 14:20

Handel problemem (komentarz walutowy z 26.11.2019)

25 lis 2019 17:09

Początek tygodnia w pozytywnych nastrojach (popołudniowy komentarz walutowy z 25.11.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut