Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słaby początek tygodnia dla dolara (komentarz walutowy z 2.03.2020)

2 mar 2020 14:11|Bartosz Grejner

Silne wahania rynkowe na początku tygodnia. Banki centralne zapowiadają stymulację, „run” na obligacje skarbowe USA trwa w najlepsze, a silne spadki rentowności osłabiają dolara. Przedział wahań złotego zwiększony, ale słabszy globalnie dolar chroni polską walutę przed przeceną.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 16:00: Wskaźnik PMI (wg ISM) sektora przemysłowego USA w lutym (szacunki: 50,5 pkt).

W poniedziałek na rynkach już od pierwszej minuty notowań w nocy obserwowaliśmy silne wahania. Opublikowane w sobotę lutowe dane wskaźników aktywności PMI w Chinach okazały się fatalne: indeks dla usług spadł do 29,6 pkt (oczekiwano 50,5 pkt), a dla przemysłu do 35,7 pkt (oczekiwano 45,0 pkt). Kontrakty terminowe na indeksy giełdowe otworzyły kilkuprocentowymi spadkami, jednak wraz z upływem godzin skala spadku była zmniejszana, a nawet obserwowaliśmy silne wzrosty.

Koronawirus nie daje szans na szybkie odbicie

Początek sesji w Europie był pozytywny. Główne indeksy zyskiwały nieco ponad 2 proc. Jednak i ten ruch został odwrócony. Godzinę po południu na głównych parkietach giełdowych obserwowaliśmy już blisko 2-procentowe spadki (4-procentowe w przypadku Włoch). Silne zmiany nastrojów są spowodowane przede wszystkim nadziejami na to, że banki centralne zapewnią więcej stymulacji monetarnej (niższe stopy procentowe i/lub zwiększenie programów skupu aktywów), a z drugiej doniesieniami ws. koronawirusa.

Ten drugi czynnik niepokoi uczestników rynków ze względu na potencjalny negatywny wpływ na globalną gospodarkę. Jeszcze tydzień, dwa temu powszechnie oczekiwano, że wpływ wirusa będzie przejściowy i odciśnie się przede wszystkim na pierwszym kwartale, a w drugim dojdzie do odbicia. Ten scenariusz najprawdopodobniej jest już nieaktualny, co widzimy w utrzymujących się słabych nastrojach na rynku. Bardziej realne wydaje się obecnie odbicie w III kw.

Silne spadki, które obserwujemy po południu na europejskich parkietach giełdowych, powiązane są z dalszym przepływem kapitału w stronę obligacji skarbowych. Zwiększony popyt na obligacje przyczynił się do wyznaczenia nowych rekordowo niskich rentowności 10-letnich obligacji USA. Poziom 1,03 już jest blisko psychologicznej granicy 1 proc. Została ona już przekroczona przez rentowności „dwulatek” (ok. 0,73 proc.).

EUR/USD najwyżej od półtora miesiąca

Kontynuacja istotnego spadku kosztu długu USA wywiera dalej silną presją podażową na dolara. Notowania EUR/USD wzrosły chwilę po południu do ok. 1,1128, osiągając najwyższy poziom od półtora miesiąca (17 stycznia). Słabszy globalnie dolar, mimo dominacji silnej awersji do ryzyka, pomaga złotemu. Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale ok. 4,3080-4,3350 (ok. 4,33 w godzinę po południu), podczas gdy USD/PLN w nieco szerszym przedziale ok. 3,8840-3,9260 (ok. 3,90 godzinę po południu).

Dziś poznamy istotną publikację z USA. Będzie to sporządzany przez ISM wskaźnik PMI sektora przemysłowego USA w lutym. Po słabych danych nieco mniej istotnego analogicznego indeksu sporządzanego przez IHS Markit uwaga rynku może być w dużej mierze skupiona na tej publikacji. Wokół niej możemy spodziewać się istotnego wzmożenia wahań dolara, zważywszy na jego słabszą kondycję w związku z wycenianym przez rynek cięciem stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

2 mar 2020 14:11|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 lut 2020 17:04

Większe wahania dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 28.02.2020)

28 lut 2020 13:47

Dalsze pogorszenie nastrojów (komentarz walutowy z 28.02.2020)

27 lut 2020 17:17

Euro zyskuje kosztem dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 27.02.2020)

27 lut 2020 14:01

Słabość dolara, słabość funta (komentarz walutowy 27.02.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut