Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Spokojny dzień przed tygodniem zmienności (popołudniowy komentarz walutowy z 27.04.2020)

27 kwi 2020 17:36|Bartosz Grejner

Ograniczone zmiany na rynku walutowym przed kluczowymi wydarzeniami w dalszej części tygodnia. Dobre nastroje na rynku i nieco słabszy dzisiaj dolar wspierają złotego, zmienność jednak utrzymuje się na niskim poziomie od ok. trzech tygodni.

Uwaga na banki centralne

W poniedziałkowe popołudnie na szerokim rynku dominowały pozytywne nastroje, którymi rozpoczęły się notowania dzisiejszego dnia. Dobry sentyment wynika przede wszystkim z płynności dostarczanej przez banki centralne i zapowiadanego stopniowego znoszenia restrykcji w niektórych krajach. Przyczyniły się też do tego doniesienia agencji informacyjnej Bloomberg mówiące o tym, że Komisja Europejska planuje ogłosić jutro środki pomocy dla banków, by zapewnić ciągłość udzielania kredytów (w tym zmodyfikować dźwignię finansową).

Kolejna linia pomocy dla gospodarki odbierana jest niewątpliwe pozytywnie przez rynek, choć zmienność pozostawała dzisiaj ograniczona. Po części to zasługa praktycznie pustego kalendarza makroekonomiczne, a po części istotnych wydarzeń w dalszej części tygodnia. Prawdopodobne są silnie wzmożone wahania. Szczególna uwaga może być skupiona na bankach centralnych USA (Fed) i strefy euro (ECB), które w dużej mierze są odpowiedzialne za poprawę nastrojów na szerokim rynku w ostatnich tygodniach.

Przez większość dnia notowania głównej pary walutowej utrzymywały się w przedziale ok. 1,080-1,085, oddalając się nieco od dołka przy poziomie 1,07. Dalsza dominacja pozytywnego sentymentu i nieco słabszego globalnie dolara pozwoliła odetchnąć złotemu, szczególnie w relacji do franka (notowania CHF/PLN spadły poniżej 4,28). Zakres wahań jednak pozostaje bardzo ograniczony praktycznie od trzech tygodni. Wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu (Fed i ECB, PKB, wskaźnik ISM w piątek) mogą go istotnie rozszerzyć, choć to, jak będzie kształtował się drugi kwartał (pod względem gospodarczym), może w większym stopniu wpłynąć na polską walutę.

Jutro na rynku

O godz. 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje dane o bilansie wymiany towarowej USA za marzec. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje zmniejszenie deficytu o 4,9 mld dol. – do 55 mld dol. Nieco większą uwagę mogą jednak przykuć dane wskaźnika nastroju amerykańskich konsumentów w kwietniu od Conference Board (CB). Konsensus rynkowy zakłada silny spadek ze 120 pkt w marcu do 88 pkt. Byłby to najniższy poziom od sześciu lat, a wszelkie oznaki jeszcze głębszego spadku sentymentu konsumentów mogłoby wyssać nieco optymizmu z rynku, wzmacniając dolara i negatywnie oddziałując na ryzykowne klasy aktywów. Zmienność wśród głównych walut powinna być jednak jutro stosunkowo ograniczona, ze względu na dużo istotniejsze wydarzenia w kolejnych dniach (m.in. decyzje Fed i ECB, PKB w USA i strefie euro).

27 kwi 2020 17:36|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 kwi 2020 13:06

Dobre nastroje nadal dominują (komentarz walutowy z 27.04.2020)

24 kwi 2020 17:34

Spokojny piątek przed istotnym tygodniem (popołudniowy komentarz walutowy z 24.04.2020)

24 kwi 2020 13:39

Katastrofalne nastroje firm w Niemczech (komentarz walutowy z 24.04.2020)

23 kwi 2020 17:07

Dobre nastroje pomimo złych informacji (popołudniowy komentarz walutowy z 23.04.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut