Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Sprzedaż zawodzi, ale euro stabilne (komentarz walutowy z 5.12.2019)

5 gru 2019 13:29|Bartosz Grejner

Słabsze od oczekiwań dane o zamówieniach przemysłowych w Niemczech i sprzedaży detalicznej z bardzo ograniczonym wpływem na rynek. Kurs EUR/USD oscyluje w okolicy 1,11, wahając się tylko nieznacznie. Już jutro jednak może on istotnie wzrosnąć. Złoty minimalnie silniejszy, EUR/PLN zbliża się do granicy 4,27.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (szacunek 215 tys.).
  • Godz. 14:30: Bilans wymiany międzynarodowej USA w październiku (szacunki: -48,5 mld dol.).
  • Godz. 16:00: Nowe zamówienia w sektorze przemysłowym w USA w październiku (szacunki: +0,3 proc. m/m).

Spadki we wszystkich kategoriach sprzedaży

Opublikowane wczoraj wieczorem dane z gospodarki USA nie były zachęcające. Niższy wzrost zatrudnienia (ADP) w sektorze prywatnym i aktywność (ISM) w sektorze usług (podobnie jak w przemyśle), która także zawodzi oczekiwania, nie budują argumentów za zacieśnianiem monetarnym w USA. To negatywna informacja dla dolara, który nawet osłabił się po publikacji danych. Kurs EUR/USD wzrósł na chwilę powyżej granicy 1,11, czyli do najwyższego poziomu od miesiąca. W kolejnych godzinach kurs wycofał się poniżej tego poziomu i dzisiaj do południa nieznacznie spadł poniżej 1,11.

Przed większą przeceną dolara może chronić nadzieja na zawarcie pierwszej fazy porozumienia USA z Chinami. Z obozu USA napływały w ostatnich dniach sprzeczne informacje na ten temat. Prawdopodobnie jest to element strategii negocjacyjnej administracji Białego Domu. Gdyby porozumienie zostało zawarte przed końcem bieżącego roku, dolar w krótkim terminie mógłby nieco zyskać. Po serii słabszych danych z USA inwestorzy wyczekują także raportu z amerykańskiego rynku pracy, który zostanie opublikowany jutro.

Ostatnie tygodnie budowały stopniowo argument za podnoszeniem się gospodarki z dna, jednak dzisiejsze dane okazały się minimalnie poniżej oczekiwań, a tym samym euro nie dostało wsparcia. Destatis rano opublikował dane o zamówieniach w sektorze przemysłowym za październik. Odnotowaliśmy tu spadek o 0,4 proc. w skali miesiąca, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,4 proc. W skali roku spadek wyniósł 5,5 proc., przekraczając konsensus ustalony na poziomie 4,7 proc. Dane o zamówieniach poddają się stosunkowo sporym wahaniom, ale mogą wskazywać, jakiego trendu możemy oczekiwać w produkcji w sektorze przemysłowym.

Oczekiwania zawiodły dziś także dane ze strefy euro. Tempo wzrostu gospodarczego w III kw. co prawda było zgodne z konsensusem (był to już kolejny ich odczyt) i wyniosło 1,2 proc. w skali roku, ale dane o sprzedaży detalicznej były już nieco słabsze. Sprzedaż w strefie euro spadła w październiku o 0,6 proc. w skali miesiąca, w całej UE spadek był tylko minimalnie mniejszy – o 0,4 proc. Jeżeli porównamy te dane do wolumenu sprzedaży z października ub.r., to okaże się, że nastąpił wzrost odpowiednio o 1,4 proc. i 1,9 proc. Zarówno jednak w skali roku, jak i w skali miesiąca odczyty zawiodły oczekiwania rynkowe. Spadki w porównaniu do września były widoczne we wszystkich kategoriach sprzedaży, w tym odzieży, obuwia i tekstyliów o 0,8 proc. w strefie euro i o 1 proc. w UE.

Dane te jednak będą miały ograniczony wpływ na szeroki rynek. Jego uczestnicy skupieni są już na piątkowej publikacji Departamentu Pracy USA, w której poznamy m.in., jak zmieniło się przeciętne wynagrodzenie i w jakim stopniu wzrosło zatrudnienie. Do jutrzejszego popołudnia powinniśmy obserwować stabilizację na rynku walutowym w połączeniu z pozytywnym sentymentem na rynku akcji.

Kurs EUR/PLN blisko 4,27

Złoty dziś do południa zyskiwał na wartości. Były to niewielkie zmiany, ale kurs EUR/PLN zbliża się powoli do 4,27 zł, czyli do dolnej granicy notowań z ostatnich trzech tygodni. W dalszej części dnia rynek czekają jeszcze publikacje danych z USA o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, o wymianie międzynarodowej i zamówieniach w sektorze przemysłowym. Poza zwiększeniem poziomu wahań, fundamentalnych zmian przed jutrzejszą publikacją raportu z rynku pracy nie należy jednak się spodziewać.

5 gru 2019 13:29|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 gru 2019 16:53

Słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 4.12.2019)

4 gru 2019 14:11

USA i Chiny jednak bliżej porozumienia? (komentarz walutowy z 4.12.2019)

3 gru 2019 17:27

Sekretarz handlowy USA potwierdza wprowadzenie ceł (popołudniowy komentarz walutowy z 3.12.2019)

3 gru 2019 14:20

Widmo wojny celnej powraca (komentarz walutowy z 3.12.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut