Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Stabilizacja, ale sentyment szybko się zmieni (komentarz walutowy z 25.02.2020)

25 lut 2020 14:02|Bartosz Grejner

We wtorek wahania w notowaniach walut były już znacznie mniejsze niż w poniedziałek. Nadal utrzymuje się jednak negatywny sentyment, ale zmiany są ograniczone, co sprzyja stabilizacji złotego. Kurs EUR/PLN porusza się wokół 4,30, a USD/PLN ok. 3,95-3,97.

We wtorek rano zyskiwały główne indeksy giełdowe i nieco tracił dolar. W okolicy południa główne parkiety giełdowe w Europie traciły po ok. 1 proc., a dolar odrobił część strat poniesionych w związku z silnym spadkiem rentowności obligacji skarbowych USA. Chwilę po południu kurs EUR/USD wynosił ok. 1,0830, czyli ok. 0,2 proc. poniżej wczorajszego poziomu zamknięcia. Szerszy indeks dolara Bloomberga (pokrywający także waluty krajów wschodzących) znajdował się z kolei ok. 1216 pkt, czyli w bliskiej okolicy wczorajszego zamknięcia.

Złoty zależy od nastrojów na rynku

Brak istotnych zmian pomaga polskiej walucie utrzymać względnie stabilne notowania w porównaniu do poniedziałku. Wahania w relacji do głównych walut do południa były ograniczone i znajdowały się blisko wczorajszego poziomu zamknięcia. Kurs EUR/PLN poruszał się wokół granicy 4,30, podczas gdy USD/PLN ok. 3,95-3,97. Dalsze losy złotego będą uzależnione od zmiany nastrojów na rynku.

Sytuacja związana z koronawirusem nie ulegnie diametralnej poprawie z dnia na dzień, stąd możemy oczekiwać, że obserwowane obecnie nastroje i osłabiona kondycja złotego utrzymają się w najbliższych tygodniach, a być może miesiącach. Rynek obecnie reaguje przede wszystkim na informacje dotyczące wirusa. Jaki będzie wpływ epidemii na gospodarkę, pokażą dane makro, które dopiero zaczną pojawiać się w najbliższych tygodniach i miesiącach. Biorąc pod uwagę, jak niedoszacowany był wpływ koronawirusa, wspomniane dane makro mogą zawieść oczekiwania, co z kolei może tylko zwiększać awersję do ryzyka, osłabiając waluty krajów wschodzących.

Dziś na rynku

W dalszej części dnia, o godz. 16:00, poznamy wskaźnik nastroju konsumentów od Consumer Board (CB). Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost o 0,5 pkt, do 132,1 pkt. Przekroczenie tego poziomu może nieco wzmocnić dolara, podkreślając dysproporcję pomiędzy gospodarkami USA i m.in. strefy euro. Cień na obraz dobrego stanu gospodarki amerykańskiej mogły rzucić piątkowe dane PMI od IHS Markit, które okazały się bardzo słabe. Tradycyjnie jednak uczestnicy rynku w przypadku USA większą wagę przykładają do odczytów ISM i jeżeli te potwierdzą podobnie słabe dane (w przyszłym tygodniu), dolar może być pod zwiększoną presją podażową.

25 lut 2020 14:02|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 lut 2020 17:05

Frank najdroższy od blisko 3 lat (popołudniowy komentarz walutowy z 24.02.2020)

24 lut 2020 13:01

Silny wzrost awersji do ryzyka, złoty traci (komentarz walutowy z 24.02.2020)

21 lut 2020 17:25

Zaskoczenie z USA – dolar traci (popołudniowy komentarz walutowy z 21.02.2020)

21 lut 2020 14:47

Dobre dane PMI ze strefy euro (komentarz walutowy z 21.02.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut