Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Świetny miesiąc złotego, rekordowy dla rynku akcji (komentarz walutowy z 1.12.2020)

1 gru 2020 8:34|Cinkciarz.pl

W listopadzie złoty zyskał względem zdecydowanej większości walut gospodarek rozwiniętych i rozwijających się. Skala umocnienia polskiej waluty w relacji do dolara przekroczyła 5 proc., a do euro wyniosła niemal 3 proc. Najważniejsze wyjątki to: korona norweska, korona czeska, real brazylijski i lira turecka.

Kurs EUR/PLN przez większą część miesiąca tkwił pomiędzy 4,46 a 4,51 i nic nie zapowiada, żeby taki stan rzeczy miał się wkrótce odmienić. Bardziej prawdopodobne jest przejściowe, korekcyjne odbicie notowań na nieco wyższe pułapy. Przestrzeń do dalszych spadków wydaje się wyczerpana. Kurs EUR/USD zagraża górnemu ograniczeniu przedziału wahań 1,16-1,20, co przekłada się na erozję pułapu 3,75 przez kurs USD/PLN. Z kolei funt kolejny tydzień krąży wokół 5,00 zł, a dzieje się tak za sprawą przedłużającego się oczekiwania na szczęśliwy finał brexitowych negocjacji nad umową handlową. O ich obecnym stanie pisaliśmy m.in. we wczorajszym komentarzu.

Tylko IV kwartał i będzie z górki

Polska gospodarka w III kwartale br. wzrosła o 7,9 proc. w porównaniu z trzema poprzednimi miesiącami, a dynamika PKB w ujęciu rok do roku spadła o 1,5 proc. Wstępny odczyt został minimalnie zrewidowany, ale ważniejsza jest struktura rachunków narodowych, która została po raz pierwszy zaraportowana przez GUS.

Jest ona bardzo istotna z punktu widzenia tempa wzrostu w 2021 roku. Po pierwsze, konsumpcja właściwie powróciła do przedpandemicznych pułapów. Po drugie, mocno spadły zapasy i ich odtwarzanie będzie w przyszłym roku ważnym czynnikiem wspierającym wzrost. Można szacować, że przedsiębiorstwa zakupią dobra o wartości przekraczającej 5 mld złotych. Po trzecie, pozytywną kontrybucję zapewnił eksport netto. Po czwarte, inwestycje wypadają blado, ale lada moment powinny zaczynać wykazywać oznaki ożywienia.

W rezultacie należy ocenić, że gospodarka w momencie rozpoczęcia zjazdu w kierunku drugiego dołka pandemicznej recesji znajdowała się w stosunkowo korzystnym położeniu. Jednak zanim złoty będzie mógł korzystać na solidnym, ponadprzeciętnym wzroście i szybszym niż w innych gospodarkach powrocie do punktu z wybuchu pandemii, gospodarkę czeka zjazd w kierunku drugiego dna pandemicznej recesji. W całym roku gospodarka powinna skurczyć się około 3,5 proc.

W 2021 roku prawdopodobna jest nawet 4-procentowa dynamika wzrostu PKB. Wraz z korzystną dla waluty nadwyżką na rachunku obrotów bieżących z zagranicą i niekorzystnym, mocno ujemnym poziomem realnych stóp procentowych tworzyć będą per saldo pozytywne tło fundamentalne. Z takim zapleczem makro polska waluta powinna stopniowo zyskiwać i cechować się względną stabilnością na tle bardziej ryzykownych i rozchwianych reprezentantów świata gospodarek wschodzących.

Miesiąc rekordowych wzrostów na GPW

Wizja szybkiego upowszechnienia szczepień na COVID-19 wywołała w listopadzie rajd na giełdach akcji, popchnęła falę kapitału w kierunku rynków wschodzących i pozwala inwestorom przychylniejszym okiem spojrzeć na przedstawicieli tradycyjnych branż, których biznesy będą mogły odbić po powrocie do przedpandemicznej rzeczywistości. Taka kombinacja sprawiła, że grupujący największe firmy na GPW indeks WIG20 podniósł się w listopadzie o 20 proc. i z gigantyczną nawiązką nadrobił załamanie z końcówki października, która stała pod znakiem obaw o wpływ drugiej fali pandemii i nakładanych restrykcji na światowy wzrost gospodarczy.

Stopa zwrotu jest najwyższa od 2001 roku, a w gronie tzw. blue chips nie wzrosły jedynie notowania Allegro, które obniżyły się niecałe 5 proc. Zdecydowana większość kursów pozostałych spółek zanotowała dwucyfrowe zwyżki, którym przewodziły CCC, JSW, PKN Orlen i czwórka reprezentantów sektora bankowego.

PKN Orlen, PKO BP i KGHM to z kolei trójka, której rajd najmocniej wpłynął na wzrost indeksu w kierunku wakacyjnych szczytów pandemicznej hossy. Choć ostatnie wzrosty są imponujące, to nie ma perspektyw, by silny napływ kapitału portfelowego stawał się przesłanką do umocnienia złotego przez kanał siły relatywnej rodzimego rynku akcji.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

1 gru 2020 8:34|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

30 lis 2020 10:03

Schłodzenie na koniec listopada (komentarz walutowy z 30.11.2020)

27 lis 2020 11:39

Trzeci dzień minimalnie słabnącej polskiej waluty (Komentarz walutowy z 27.11.2020)

26 lis 2020 8:15

Dolar nadal w odwrocie (komentarz walutowy z 26.11.2020)

25 lis 2020 8:33

Złoty na bocznym torze rajdu ryzyka (komentarz walutowy z 25.11.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut