Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Szczepionkowy ping-pong EUR/PLN (komentarz walutowy z 19.11.2020)

19 lis 2020 8:45|Cinkciarz.pl

Kurs euro drugi tydzień krąży pomiędzy 4,46 a 4,50 zł. Notowania osuwają się w ramach tego zakresu, gdy pojawiają się pozytywne informacje o szczepionce, dryfują zaś wyżej, gdy ich brakuje i górę bierze niepokój o bieżącą sytuację epidemiczną, a rynki przypominają sobie, że gospodarki właśnie zmierzają ku drugiemu dnu recesji.

W środę Pfizer i BioNtech poinformowały o kolejnych obiecujących wynikach badań i zaledwie dni dzielą konsorcjum od złożenia wniosku o oficjalne zatwierdzenie szczepionki. Wywołało to pozytywną reakcję i umocnienie złotego. W czwartek wchodzimy natomiast w słabszych nastrojach ze względu na nowe restrykcje w Nowym Jorku i rekordowe liczby zachorowań w Korei Południowej i Japonii.

Wyparowanie apetytu na ryzyko powinno ponownie odepchnąć kurs EUR/PLN od bardzo ważnego poziomu 4,46, a kurs dolara wywindować w kierunku 3,80 zł. O ile nie napłyną informacje, np. od koncernu AstraZeneca…

Warto jednak zauważyć, że każde kolejne pozytywne komunikaty wywołują słabszą falę entuzjazmu. Z kolei na silne wzrosty GBP/PLN poczekać zapewne trzeba do zakończenia negocjacji nad umową handlową Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, co ma nastąpić na początku kolejnego tygodnia.

Zapomniane wojny handlowe

Pandemia zepchnęła na daleki plan wojny handlowe, które w poprzednich latach istotnie wpływały na nastroje na rynkach finansowych. Jednak na tym polu daleko idące zmiany wiszą w powietrzu i warto poświęcić im kilka zdań.

Po pierwsze, nie można wykluczyć, że Donald Trump na finiszu swojej prezydentury może chcieć postawić Joe Bidena w sytuacji bez wyjścia i zaostrzyć kurs względem Chin. Prezydent elekt również powinien prowadzić dość twardą politykę względem największej gospodarki wschodzącej, ale z wykorzystaniem pozataryfowych instrumentów. Można przyjąć, że będzie ona skoordynowana z sojusznikami i bardziej przewidywalna. Inny słowy, najzacieklejsza faza wojen handlowych odejdzie do lamusa wraz z końcem prezydentury Trumpa.

Podwójny pozytywny impuls

Z punktu widzenia rynków finansowych to dobra informacja. W końcu Donald Trump wielokrotnie szokował i wywoływał nerwowe reakcje sowimi impulsywnymi decyzjami i kontrowersyjnymi wpisami na Twitterze. Niepewność odnośnie do warunków prowadzenia międzynarodowej działalności i protekcjonizm w ostatnich latach urosły do rangi głównego zmartwienia menedżerów globalnych koncernów. Zniknięcie tych problemów będzie dodatkowo korzystne także dla światowej gospodarki podnoszącej się w 2021 roku z pandemicznego krachu.

Otwarcie nowych frontów

Z kolei napięte relacje Państwa Środka z Australią mogą wróżyć kłopoty australijskiej walucie. Jej kurs w ostatnich kilkunastu dniach zgodnie z profilem waluty powiązanej z globalnym apetytem na ryzyko, koniunkturą na chińskich giełdach i notowaniami metali przemysłowych, wyraźnie rósł. Chiny z udziałem eksportu przekraczającym 30 proc. są głównym odbiorcą australijskich towarów i Pekin coraz śmielej wykorzystuje kanał handlu zagranicznego w politycznych sporach, co odbijać się będzie na bilansie handlowym Australii.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

19 lis 2020 8:45|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 lis 2020 8:53

Euro i funt zaczynają drożeć (komentarz walutowy z 18.11.2020)

17 lis 2020 8:57

Nowa szczepionka, stare poziomy złotego (komentarz walutowy z 17.11.2020)

16 lis 2020 9:25

Optymistyczne perspektywy, niepokojąca teraźniejszość (komentarz walutowy z 16.11.2020)

13 lis 2020 12:44

Krucha stabilizacja na rynku złotego (komentarz walutowy z 13.11.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut