Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Szokująco silny rynek pracy w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 5.06.2020)

5 cze 2020 16:58|Bartosz Grejner

Czego niemal nikt się nie spodziewał, zatrudnienie w USA wzrosło w maju o 2,5 mln. Oczekiwano kolejnego głębokiego spadku o 7,5 mln. Zaskakujący był też spadek bezrobocia, a rynek zareagował optymizmem. Złoty pozostaje jednak wewnętrznie jedną z najsłabszych walut EM.

Odporny rynek pracy

Wydarzeniem dnia i zarazem jednym z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia był raport z rynku pracy USA za maj. Zaskoczył on pozytywnie w skali, jakiej dawno nie obserwowaliśmy, i to nie tylko w jednej metryce, lecz praktycznie we wszystkich. Liczba nowozatrudnionych w maju niespodziewanie wzrosła o 2,5 mln, podczas gdy spodziewano się ponownie spadku o 7,5 mln (20,7 mln miesiąc wcześniej).

Niemałe zaskoczenie było także w kwestii stopy bezrobocia: oczekiwano jej wzrostu do 19 proc., a okazało się, że spadła do 13,3 proc. z 14,7 proc. miesiąc wcześniej. Z tą metryką są jednak pewne problemy i nawet Biuro Statystyki Pracy (BLS), które sporządzało raport, przyznało, że jeżeli wszyscy zostaliby prawidłowo sklasyfikowani, bezrobocie byłoby wyższe. Nawet z uwzględnieniem tej poprawki, także nastąpiłby spadek z kwietniowych ok. 19,7 proc. do 17,7 proc. w maju.

Optymistycznie wyglądały także inne istotne metryki rynku pracy w USA w maju. Aktywność zawodowa nadal jest daleka od przedpandemicznych poziomów, ale wzrosła do 60,8 proc., mimo że i tu oczekiwano spadku w relacji do kwietnia (o 0,1 pkt proc., do 60,2 proc.). Z punktu widzenia PKB za II kwartał ważne mogą okazać się przepracowane godziny, które wzrosły do 34,7 godzin tygodniowo. W sumie może okazać się, że dane za bieżący kwartał nie będą aż tak fatalne, jak się oczekuje.

Apetyt wzrasta...

Publikacja raportu z rynku pracy USA wywołała silny wzrost apetytu na ryzyko, a osłabiła tzw. bezpieczne przystanie, jak cenne kruszce, jena czy franka szwajcarskiego. Euro co prawda jest jeszcze dodatkowo wzmacniane przez decyzje Europejskiego Banku Centralnego o zwiększeniu pakiety stymulacyjnego, ale notowania EUR/CHF dzisiejszego popołudnia wzrosły nawet powyżej 1,09, osiągając najwyższy poziom od 19 grudnia ub. roku.

Silne wzrosły także rentowności obligacji skarbowych USA. Rentowności obligacji o 10-letnim terminie wymagalności wzrosły już do blisko 1,00 proc. (0,92 w godzinę od rozpoczęcia notowań na nowojorskiej giełdzie). To najwyższy poziom od 19 marca br., co także wsparło dolara. Dominujący obecnie optymizm na rynku jednak w dalszym ciągu działa niczym siła osłabiająca dolara. I póki te nastroje pozostają tak bardzo optymistyczne, ciężko będzie o istotniejsze wzmocnienie amerykańskiej waluty.

...ale nie na złotego

Dalsza poprawa nastrojów na szerokim rynku wspiera złotego, który w przedpołudniowym handlu był najsłabszy z walut krajów wschodzących (EM). Po południu polska waluta już nie zajmowała ostatniej pozycji, ale nadal pozostawała jedną z najsłabszych w grupie.

Silny wzrost optymizmu wspierał waluty EM, złoty natomiast pozostawał praktycznie bez zmian po południu w stosunku do euro (EUR/PLN ok. 4,43), a w relacji do dolara nawet tracił (USD/PLN ok. 3,92). Zaskakująco pozytywny raport z rynku pracy USA wzmocnił dobry sentyment na rynku, chroniąc złotego przed głębszymi stratami. Wewnętrzna słabość złotego może się bardziej uwidocznić, jeżeli nastroje na szerokim rynku zaczną się pogarszać, a nawet wejdą w etap odreagowania.

5 cze 2020 16:58|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 cze 2020 14:06

Złoty ponownie najsłabszy (komentarz walutowy z 5.06.2020)

4 cze 2020 17:10

Silna zmiana nastrojów, dolar ponownie traci (popołudniowy komentarz walutowy z 4.06.2020)

4 cze 2020 13:30

Osłabienie złotego (komentarz walutowy z 4.06.2020)

3 cze 2020 17:05

Dane z USA fatalne, ale miało być gorzej (popołudniowy komentarz walutowy z 3.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut