Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Turcja w kryzysie (komentarz walutowy z 15.04.2019)

15 kwi 2019 13:37|Marcin Lipka

Dobry sentyment na szerokim rynku dzięki optymistycznym perspektywom zakończenia wojny handlowej na linii USA-Chiny. Turecka gospodarka w poważnym kryzysie — historycznie rekordowe bezrobocie wśród młodych. Złoty zyskuje dzięki dobrym nastrojom globalnym i umacnia się do podstawowych walut.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wywołać znaczne zmiany na analizowanych walutach.

Wiele wskazuje na to, że zbliżamy się do jakiegoś przełomu w kontaktach handlowych pomiędzy USA i Chinami. Zależy na tym zarówno stronie amerykańskiej (rozkręcająca się kampania prezydencka 2020), jak i chińskiej, gdzie efekt stymulacji fiskalnej może nie wystarczyć, by utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie 6 proc.

Jako element ocieplania się stosunków można odebrać wypowiedź sekretarza skarbu Stevena Mnuchina. Według doniesień agencji Bloomberg stwierdził on, że Stany Zjednoczone też są gotowe ponieść konsekwencje, gdyby nie dopełniły zobowiązań w stosunku do Chin.

To bardzo koncyliacyjna wypowiedź sugerująca, że Waszyngton, który ma olbrzymią przewagę w tych negocjacjach jest w stanie zaakceptować umowę na tyle symetryczną by chińska strona mogła wyjść z tych negocjacji również zwycięsko. Po południu z kolei Bloomberg pisał, że Chiny będą chciały w taki sposób przesunąć nałożone na amerykańskie towary cła, by móc zwiększyć import produktów rolnych z USA na kwotę ok. 30 mld dolarów rocznie. Mogłoby to z kolei pomóc Donaldowi Trumpowi sprzedać negocjacje jako sukces właśnie przed wyborami w 2020 roku.

Uporządkowanie relacji na linii Chiny-USA pomaga utrzymać względnie dobry sentyment na rynkach. To przekłada się na spadek wartości franka na rynku globalnym i względnie wysoką wycenę EUR/USD. Dobrze zachowują się waluty rynków wschodzących z wyjątkiem liry.

Rekordowe bezrobocie w Turcji

Dobry sentyment globalny nie dociera jednak do Turcji. Ma to związek z niezwykle trudną sytuacją gospodarczą tego kraju oraz niestabilnością polityczną po lokalnych wyborach. Stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 14,7 proc. co jest najwyższą wartością od globalnego kryzysu finansowego w 2009 roku. Jeszcze gorzej wygląda ten wskaźnik wśród młodych. Wzrósł on dla Turcji do poziomu 26,7 proc. co jest najgorszym wynikiem przynajmniej od 30 lat (dane Bloomberg).

Słabo także wygląda sytuacja budżetowa kraju. Deficyt wzrósł do 24,5 mld lir (4,2 mld dolarów) w marcu. Dane za jeden miesiąc przeszacowują jednak skalę załamania. 12-miesięczna średnia krocząca dla deficytu wynosi ok. 7,4 mld lir, co w ujęciu rocznym daje ok. 88 mld lir. Cały czas jest to pokaźna kwota, chociaż nie przekraczająca 2 proc. PKB.

Stabilnie na złotym

Krajowa waluta korzysta z dobrego sentymentu globalnego. Złoty umacnia się do franka oraz do dolara. Również do euro polska waluta zyskuje i EUR/PLN zbliża się do okolic 4,27.

W piątek S&P Global Ratings utrzymał wiarygodność kredytową Polski na niezmienionym poziomie z perspektywą neutralną. Sam opis ratingu był również stosunkowo pozytywny, ale już prognozy na kolejne lata były mniej optymistyczne. Według S&P deficyt sektora finansów publicznych sięgnie 2,6 proc. PKB w przyszłym roku i to bez uwzględnienia programu Emerytura Plus. Z tym programem można go szacować na ok. 3 proc. Dodatkowo za trzy lata deficyt na rachunku obrotów bieżących ma sięgnąć 2,9 proc. PKB co sugeruje znaczne pogorszenie się pozycji konkurencyjnej Polski. Na razie jednak te elementy nie powinny wywoływać negatywnego wpływu na złotego, ale w dłuższej perspektywie warto pamiętać o tym, że realizacja takich prognoz oznaczałaby prawdopodobnie słabszą polską walutę.

15 kwi 2019 13:37|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 kwi 2019 15:57

Poprawa nastrojów (popołudniowy komentarz walutowy z 12.04.2019)

12 kwi 2019 13:18

Turecka lira wyraźnie słabnie (komentarz walutowy z 12.04.2019)

11 kwi 2019 17:12

Kolejny rekord zasiłków w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 11.04.2019)

11 kwi 2019 13:00

Maj kluczowy dla May (komentarz walutowy z 11.04.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut