Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Uporczywa inflacja z USA napędziła kurs dolara, kurs euro oddala się od 4,30 zł (komentarz z 14.02.2024)

14 lut 2024 8:29|Bartosz Sawicki

Na rynkach zapanował popłoch po danych wykluczających rozpoczęcie przez Fed luzowania już na marcowym posiedzeniu. W styczniu inflacja w USA wyhamowała znacznie słabiej od prognoz. Dynamika CPI obniżyła się z 3,4 do tylko 3,1 proc. r/r, przy oczekiwanym pierwszym od wiosny 2021 r. odczycie poniżej 3 proc. r/r. Inflacja bazowa utrzymała roczną dynamikę 3,9 proc. r/r. Dezinflacja nie nabiera impetu: ceny bazowe podskoczyły aż o 0,4 proc. m/m. Dolar w relacji do euro zyskał niemal 1 proc. USD/PLN ponownie znalazł się w okolicy tegorocznych szczytów, a EUR/PLN został przyciągnięty jak przez magnes w kierunku 4,35, czyli połowy utrzymującego od tygodni przedziału wahań. Pomimo silnych zawirowań kurs franka pozostał stabilny, CHF/PLN na moment zbliżył się wręcz do 4,55. Z kolei kurs funta ponownie wzrósł do 5,10 zł. GBP może mieć problem z zachowaniem mocy, gdyż styczniowa inflacja w Wielkiej Brytanii wypadła poniżej oczekiwań. Dynamika CPI utrzymała wartość 4 proc. r/r, a wskaźnik bazowy pozostał na 5,1% r/r. Tymczasem rynek przypisuje ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo obniżce stóp procentowych dopiero na listopadowym posiedzeniu Banku Anglii, co może stawać się balastem dla brytyjskiej waluty.

Inflacja z USA napędziła kurs dolara, kurs euro oddala się od 4,30 zł; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: majowa obniżka stóp Fed wciąż możliwa
  2. Dolar: brak postępu w walce z inflacją przedłuża dominację USD

Dolar: majowa obniżka stóp Fed wciąż możliwa

Patrząc z szerszej perspektywy, siła presji inflacyjnej w USA jest ostatnio spójna z celem Fed. Wczorajsze dane nie muszą oznaczać załamania się pozytywnych tendencji. Za większy od prognoz skok inflacji bazowej odpowiadają koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Może nie być to trwałe zjawisko, gdyż czynsze zaczęły się wyraźnie obniżać, co stopniowo będzie odzwierciedlane w danych o CPI. Po drugie, w preferowanych przez Fed miarach presji cenowej kategorie te mają mniejsze wagi.

Inflacja w USA, dynamika CPI i wskaźnika bazowego; źródło: Bloomberg

Obniżki stóp procentowych w USA z obowiązującego od lipca ub.r. przedziału 5,25-5,50 proc. rozpoczną się, gdy tylko wśród członków FOMC ugruntuje się przekonanie, że jest to trwała tendencja. Wczorajsze dane zdecydowanie nie są krokiem w tym kierunku, lecz prognozy fintechu Cinknciarz.pl nadal zakładają, że redukcja nastąpi w maju. Luzowanie polityki pieniężnej powinno zakończyć noszące znamiona korekty odbicie kursu dolara i uwypuklić atuty złotego. Wydaje się to tym bardziej prawdopodobne, że w tym roku RPP prawdopodobnie nie zdecyduje się na wznowienie obniżek stóp procentowych.

Dolar: brak postępu w walce z inflacją przedłuża dominację USD

Banki centralne po pandemii błędnie oceniły trwałość i siłę presji cenowej. Amerykańskie władze monetarne pomne tej lekcji i świadome, że na szali znajduje się ich wiarygodność, nie chcą ponownie pomylić się, tym razem przedwcześnie obniżając stopy procentowe. Rezerwa Federalna zdołała ostatnio przekonać inwestorów, że nie rozpocznie luzowania już marcu, a szanse na pierwszą redukcję w maju wyceniane były wczoraj rano na ok. 50 proc. Po publikacjach prawdopodobieństwo takiego ruchu stopniało do zaledwie 30 proc. Urealnienie zbyt wygórowanych oczekiwań sprzyjało odreagowaniu ubiegłorocznej przeceny USD. Dolar w pierwszych tygodniach zyskuje najmocniej wśród głównych walut. EUR/USD po odczytach ponownie zanurkował do 1,07, ale grudniowe minimum jak dotąd nie zostało wciąż sforsowane. USD/PLN od wielomiesięcznego dna z końcówki grudnia odbił o kilka procent i krąży wokół bariery 4,0. Obecnie kurs dolara znajduje się w pobliżu 4,05, czyli jego górnego ograniczenia.

Kursy walut, kurs dolara, kurs euro, wykres USDPLN i EURUSD; źródło: Bloomberg

Pokierowanie rynkami zakończyło się sukcesem dzięki krzepiącym informacjom z amerykańskiej gospodarki. Zdecydowanie nie ma pośpiechu wynikającego z rosnącego ryzyka recesji. Wręcz przeciwnie, nastroje w przemyśle i usługach nie słabną, a zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w minionych trzech miesiącach rosło średnio o niemal 290 tys. Etatów. Obniżki stóp są jednak nieuniknione ze względu na hamowanie inflacji, która powinna kontynuować zniżki w ślad za stopniowo obniżającymi się czynszami i słabnącą konsumpcją. Dynamika CPI już w połowie roku powinna obniżyć się do ok. 2 proc. r/r, co sprawi, że Rezerwa Federalna będzie mieć otwartą drogę do wsparcia wzrostu gospodarczego poprzez obniżki stóp procentowych. W takim scenariuszu trend spadkowy w notowaniach dolara ulegałby wznowieniu. Prognozy walutowe fintechu Cinkciarz.pl zakładają, że za dolara na koniec roku płacić będziemy ok. 3,65 zł.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
14 lut 2024 8:29|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lut 2024 9:52

Funt zyskuje, frank traci po porannych danych. Kurs dolara czeka na odczyt CPI (komentarz z 13.02.2024)

12 lut 2024 8:51

Kurs euro nie może wyrwać się ze stabilizacji, dolar i frank tracą moc (komentarz z 12.02.2024)

9 lut 2024 10:05

Kurs euro niżej, frank najtańszy w tym roku po sugestii braku obniżek. Złoty silniejszy niż forint i korona czeska (komentarz z 9.02.2024)

8 lut 2024 8:00

Kurs dolara osuwa się ze szczytu, kurs euro pod 4,35 zł. Złoty może skorzystać na polityce NBP (komentarz z 8.02.2024)