Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro nie może wyrwać się ze stabilizacji, dolar i frank tracą moc (komentarz z 12.02.2024)

12 lut 2024 8:51|Bartosz Sawicki

Kurs euro w minionych dniach nieznacznie spadł, powracając poniżej 4,35 zł. W notowaniach nie doszło do przełomu. EUR/PLN ma jednak wyraźne problemy z pogłębieniem grudniowych minimów 4,30. Złoty większe szanse na przedłużenie umocnienia będzie mieć wiosną, gdy obniżki stóp procentowych Fed będą bliskie i nieuniknione, a ze strefy euro zaczną napływać dowody ożywienia gospodarczego. USD stopniowo wymazuje ostatnią fazę tegorocznego, korekcyjnego umocnienia. Kurs euro w relacji do dolara odbija do 1,08, co spycha USD/PLN do 4,0. Frank również zaczyna słabnąć w relacji do wspólnej waluty, dryf EUR/CHF nad 0,94 spycha CHF/PLN poniżej 4,60.

Kurs euro nie może wyrwać się ze stabilizacji, dolar i frank tracą moc; źródło: Cinkciarz.pl

Mocny rynek pracy w USA pomógł Fed uświadomić inwestorów, że liczenie na marcową obniżkę stóp procentowych było pochopne. Kondycja gospodarki USA jest wciąż na tyle korzystna, że obniżki stóp procentowych nie można uznać za pewnik nawet na majowym posiedzeniu FOMC. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają jednak, że pole do ograniczenia wyceny przyszłych cięć zostało wyczerpane. W rezultacie również tegoroczne, przejściowe, odbicie kursu dolara, skutkujące cofnięciem się EUR/USD z 1,11 do 1,07 i wyskokiem USD/PLN w okolice 4,05, powinno zacząć dobiegać końca.

Przede wszystkim wynika to z wygasania presji cenowej i osiągania apogeum oddziaływania przez dokonane od marca 2022 r. podwyżki stóp procentowych. Taką oceną nie zachwieją zaplanowane na wtorek (14:30) odczyty inflacji za styczeń. Dynamika CPI w świetle prognoz obniżyła się z 3,4 do 2,9 proc. r/r, a wskaźnik bazowy z 3,9 do 3,7 proc. r/r. Ceny konsumenckie wzrosły najpewniej o 0,2 proc. m/m, a z wyłączeniem żywności i energii o 0,3 proc. m/m. Tak naprawdę utrzymanie tendencji z minionych kilku miesięcy oznaczałoby, że cel Fed został osiągnięty, a władze monetarne czekają jedynie, by zyskać pewność. Biorąc pod uwagę, że spadające czynsze dopiero zostaną pełniej odzwierciedlone w danych o CPI, a presja popytowa będzie słabnąć, nie spodziewamy się przykrych niespodzianek.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Ograniczenie przez prezesa NBP Adama Glapińskiego nadziei na obniżki stóp procentowych w 2024 r. wystarczyło, aby złoty był mocniejszy niż korona czeska czy forint , ale nie okazało się impulsem wystarczającym do wyrwania notowań EUR/PLN z dobrze znanego, szerokiego przedziału wahań wokół 4,35. W najbliższych dniach uwaga skieruje się na czwartkowy odczyt inflacji, która w styczniu wyhamowała z 6,2 do nieco powyżej 4,0 proc. r/r. Mocny spadek tempa wzrostu cen nie będzie zaskoczeniem i nie wpłynie na postrzeganie zamierzeń RPP, władze monetarne formułowały swoje stanowisko w oparciu o założenie, że w marcu dynamika CPI wyniesie CPI około 2,5 proc. r/r.

12 lut 2024 8:51|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 lut 2024 10:05

Kurs euro niżej, frank najtańszy w tym roku po sugestii braku obniżek. Złoty silniejszy niż forint i korona czeska (komentarz z 9.02.2024)

8 lut 2024 8:00

Kurs dolara osuwa się ze szczytu, kurs euro pod 4,35 zł. Złoty może skorzystać na polityce NBP (komentarz z 8.02.2024)

7 lut 2024 9:29

Decyzja RPP bez potencjału, by wstrząsnąć kursem euro, kurs dolara wyhamował dzięki zwrotowi EUR/USD (komentarz z 7.02.2024)

6 lut 2024 8:57

Dolar przedłużył styczniowy skok, złoty i euro mogą skorzystać na odbiciu chińskich rynków akcji