Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Warunki sprzyjają złotemu i koronie (popołudniowy komentarz walutowy z 12.08.2020)

12 sie 2020 19:02|Bartosz Grejner

Inflacja w USA rośnie szybciej, niż się spodziewano. Dolar traci na wartości, ale nie dochodzi do istotnych zmian. Złoty i czeska korona najmocniejszymi walutami w grupie krajów wschodzących. Kurs EUR/PLN spada minimalnie poniżej 4,40 zł.

Istotne dane, ale nie teraz

W środowe popołudnie notowania głównej pary walutowej EUR/USD spadły z porannych ok. 1,172 do nieco ponad 1,18 w półtorej godziny po rozpoczęciu sesji na nowojorskiej giełdzie. Podobne wartości obserwowaliśmy także we wczorajszych notowaniach.

Fundamentalnie zmienia się więc niewiele i nawet dane makroekonomiczne, które w normalnych warunkach wywołałyby istotne zwiększenie wahań dolara, są praktycznie ignorowane.

Dziś po południu Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikowało dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA w lipcu, które wyraźnie przekroczyło oczekiwania rynkowe. Główny wskaźnik inflacji wyniósł 1,0 proc. w skali roku (o 0,3 pkt proc. powyżej konsensusu). Istotniejszy wskaźnik – bazowy, pozbawiony wpływu energii i żywności, wyniósł 1,6 proc., choć spodziewano się tu inflacji na poziomie 1,1 proc.

Informacji o inflacji CPI nie uwzględnia Rezerwa Federalna, korzystające ze wskaźnika PCE, niemniej jednak powyższe dane wiele mówią o trendach cenowych w gospodarce.

Stopy niskie na długo

Obecnie te trendy zaburza wpływ pandemii, a znaczenie statystyk ogranicza fakt, że Fed zamierza utrzymać stopy procentowe przy bieżących poziomach (0-0,25 proc.) przez dłuższy czasu. Kształtowanie się inflacji może nabierać nieco większej wagi prawdopodobnie dopiero na początku przyszłego roku, kiedy będzie wiadomo o wiele więcej o szansach powrotu gospodarki do stanu sprzed pandemii.

Dolar minimalnie stracił po publikacji inflacyjnych statystyk, choć w normalnych warunkach byłyby to pozytywne dane dla amerykańskiej waluty. Kurs USD/PLN po południu spadł do ok. 3,7250, czyli do dolnej granicy notowań od ostatniego piątku.

Złoty i korona wschodzą najwyżej

Na szerokim rynku utrzymują się warunki sprzyjające polskiej walucie. Wzrostom cen akcji towarzyszy przecena obligacji skarbowych, a złoty razem z czeską koroną ponownie plasują się na szczycie klasyfikacji walut z grupy krajów wschodzących, które zyskują najwięcej w relacji do m.in. dolara, funta czy nawet globalnie silnego euro.

Zyski nie są jednak wielkie i mieszczą się w przedziałach obserwowanych w poprzednich dniach. Kurs EUR/PLN po południu znajdował się minimalnie poniżej wczorajszego zamknięcia (ok. 0,2 proc.), w okolicy. 4,398 zł.

12 sie 2020 19:02|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 sie 2020 16:08

Fatalne dane bez większego wpływu na funta (komentarz walutowy z 12.08.2020)

11 sie 2020 18:37

S&P500 idzie na rekord? (popołudniowy komentarz walutowy z 11.08.2020)

11 sie 2020 14:41

Dzień mocnego rubla i dobrych nastrojów (komentarz walutowy z 11.08.2020)

10 sie 2020 18:20

Dwa dni wahającego się funta (popołudniowy komentarz walutowy z 10.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut