Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wieści handlowych ciąg dalszy (popołudniowy komentarz walutowy z 14.10.2019)

14 paź 2019 17:06|Bartosz Grejner

Chiny nieco studzą pozytywne nastroje przed umową z USA. Optymizm na rynku jednak mocno nie cierpi. EUR/USD dalej nie spada poniżej 1,10. Złoty nieznacznie silniejszy: EUR/PLN blisko granicy 4,29.

Na umowę USA-Chiny jeszcze poczekamy

Poniedziałkowy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych nie był bogaty. Jeszcze we wczesnych godzinach porannych opublikowane zostały dane za wrzesień chińskiego handlu międzynarodowego. Eksport spadł o 3,2 proc. w skali roku, a import aż o 8,5 proc. To po części efekt wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA, choć wpływ na rynek można uznać za niewielki. Sentyment podczas sesji w Azji był pozytywny — główne indeksy giełdowe zyskiwały ok. 1 proc., zyskiwał także yuan: para USD/CNY spadła do ok. 7,05, do najniższego poziomu od 19 sierpnia. To efekt optymizmu z piątku, że obie strony zbliżyły się do porozumienia.

Początek dnia na rynkach europejskich nie był już taki pozytywny. Euro oddało nieco wartości w relacji do dolara, a główne indeksy giełdowe otworzyły się pod kreską. Uczestnicy rynku po części mogli realizować zyski z wyjątkowo optymistycznej piątkowej sesji, a po części być nieco sceptyczni do braku namacalnych dowodów porozumienia, poza uściskiem dłoni pomiędzy prezydentem USA a wicepremierem Chin. Dalsza część dnia była tylko ciekawsza.

Jeszcze przed południem państwowe chińskie media podały, że rząd Chin chce więcej rozmów, zanim podpisze “pierwszofazowe” porozumienie, o którym mówił prezydent Trump. To wyraźnie pogorszyło sentyment na rynku, nieco umniejszając pozytywnym doniesieniom z piątku. Główne indeksy giełdowe w Europie oraz euro zaczęły jednak cofać poniesione we wcześniejszych godzinach handlu straty. W międzyczasie wypowiedział się sekretarz skarbu USA, Steven Mnuchin. Stwierdził on, że jest progres w rozmowach handlowych z Chinami oraz że zrobią wszystko, co potrzeba, by dokończyć porozumienie pierwszej fazy. Pozytywnie został także odebrany wpis na Twitterze redaktora naczelnego Global Times, Hu Xijin. Stwierdził on, że rozmowy Chin z USA były “przełomowe” i obie strony bardzo zbliżyły się do finalnego porozumienia.

Mimo braku konkretów widać, że dominuje sentyment, iż obie strony chcą dojść do porozumienia. To powinno powstrzymywać dolara przed aprecjacją i utrzymywać dobre nastroje na rynku. Czynnikiem zagrożenia dla sentymentu są obecnie toczące się działania wojenne w Syrii. EUR/USD znajdowało się cały czas powyżej granicy 1,10 i niewiele na chwilę obecną wskazuje, by granica ta miała być wyraźnie przekroczona. To powinno utrzymywać stosunkowo dobrą kondycję złotego. EUR/PLN obniżyło się w stronę 4,29, a CHF/PLN poniżej 3,91. Jeszcze nie poznaliśmy kompletnych wyników wyborów, ale wydarzenie to miało bardzo ograniczony wpływ na notowania polskiej waluty (brak zaskoczenia w wynikach kontra sondaże). Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych jest praktycznie pusty w dalszej części dnia, co także powinno wpływać na niewielkie wahania notowań złotego.

Jutro na rynku

O godz. 10:30 Biuro Statystyki Narodowej (ONS) przedstawi dane z brytyjskiego rynku pracy. Poznamy m.in. stopę bezrobocia, która aktualnie znajduje się przy wieloletnich minimach (3,8 proc.), a także tempo wzrostu wynagrodzeń w sierpniu. W ostatnich miesiącach stopniowo wzrastało ono, osiągając w lipcu poziom 4,0 proc. r/r, najwyższy od 9 lat. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na jego utrzymanie również w sierpniu. Odchylenia od tego poziomu mogą przyczynić się do zwiększenia przedziału wahań funta, choć ostatecznie powinny mieć ograniczony wpływ na jego wycenę. Trudno jest rynkowi ocenić wpływ odczytów makroekonomicznych na gospodarkę w kontekście kolejnych miesięcy, kiedy nie wiadomo co się stanie w ciągu kilku dni w kwestii brexitu. Notowania funta w dalszym ciągu powinny być pod wpływem napływających informacji.

Pół godziny później poznamy wskaźnik sentymentu ekonomistów ZEW za październik, m.in. dla Niemiec i strefy euro. To szczególnie istotny obecnie odczyt dla gospodarki niemieckiej, biorąc pod uwagę obawy o jej spowolnienie (a nawet wejście w recesję). Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na -26,4 pkt (poprzednio -22,5 pkt). Istotny spadek tego indeksu mógłby pogorszyć sentyment na rynku — przełożyć się negatywnie na rynek akcji oraz wzmocnić aktywa postrzegane jako bezpieczne przystanie, m.in. franka szwajcarskiego, jena i złoto.

14 paź 2019 17:06|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 paź 2019 15:05

Dużo znaków zapytania. Wybory neutralne dla PLN (komentarz walutowy z 14.10.2019)

11 paź 2019 15:38

Optymizm ws. handlu, optymizm ws. brexitu (popołudniowy komentarz walutowy z 11.10.2019)

11 paź 2019 12:25

Dobre nastroje na rynku, funt nadal zyskuje (komentarz walutowy z 11.10.2019)

10 paź 2019 17:26

Optymizm na rynku, funt zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 10.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut