Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Włochy, Hiszpania i cła (komentarz walutowy z 01.06.2018)

1 cze 2018 12:52|Marcin Lipka

Europejska polityka oraz handlowa potyczka USA-Europa zdominowały doniesienia gospodarcze. Dane z amerykańskiego rynku pracy ważne, ale niekoniecznie kluczowe. Presja zewnętrzna na złotego się utrzymuje. EUR/PLN pozostaje w przedziale 4,31-4,32, a dolara blisko granicy 3,70.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Dane z amerykańskiego rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym za maj (szacunki: +190 tys). Poziom bezrobocia (szacunki: 3,9 proc.). Zmiana tygodniowego wynagrodzenia (2,6% r/r oraz 0,2 m.m),
  • Godz. 16:00: Indeks ISM z amerykańskiego przemysłu (szacunki: 58,2 pkt za maj).

Polityka i handel

Kończący się tydzień był niezwykle gorący jeżeli chodzi o wpływ wydarzeń politycznych na waluty. Piątek jednak przynosi nieco uspokojenia, chociaż przynajmniej w przypadku Włoch wydaje się, że wszystkie problemy raczej nie są za nami.

Finalnie okazało się, że jednak nie będzie nowych wyborów we Włoszech i rząd utworzą zwycięskie partię – Ruch 5 Gwiazd i wywodząca się z północy kraju Liga. Spór, który nie pozwolił na wcześniejsze stworzenie tego gabinetu (czyli postać eurosceptycznego ministra gospodarki) został rozwiązany połowiczne. Paolo Savona zostanie ministrem ds. europejskich.

Resortem gospodarki natomiast będzie kierował Giovanni Tria. Czy to jest proeuropejski kandydat? Wydaje się, że niekoniecznie. Bloomberg cytuje jego wypowiedź sprzed roku, kiedy mówił, że „ludzie którzy popierają bezwarunkowe opuszczenie strefy euro jako lek na wszystkie zła nie mają racji, ale również nie ma racji szef EBC, Mario Draghi, który twierdzi, że euro jest nieodwracalne”.

Włoskie media zaczęły też przeprowadzać sondaże dotyczące chęci pozostania w strefie euro. Według gazety Il Sole 24 Ore, 55 proc. uważa, że należy pozostać w obszarze wspólnej waluty, a 29 jest przeciwnego zdania. Reszta na ten temat nie ma opinii. Inaczej jednak przedstawia się rozkład głosów wśród zwolenników Ligi (obecnie ok 25 proc. poparcia i współkoalicjant w populistycznym rządzie) – 52 proc. jest za opuszczeniem strefy euro. Kwestia ta więc nadal może przykuwać uwagę w kolejnych miesiącach zwłaszcza gdy kosztowne plany gospodarcze (ok 100 mld rocznie) będą wstrzymane przez narzucone z Brukseli limity deficytu. Warto także pamiętać, że agencje ratingowe zaczną poważnie przyglądać się włoskim finansom, a wiarygodność kredytowa Italii jest tylko dwa szczeble powyżej śmieciowej (w przypadku Moody’s perspektywa jest negatywna). To może być główny czynnik ryzyka w kolejnych tygodniach zanim nowy rząd jeszcze na dobre się rozkręci.

Hiszpania oraz handel

Polityczne dużo dzieje się również w Hiszpanii. Warto jednak zauważyć, że przegłosowanie dziś wotum nieufności dla gabinetu Mariano Rajoya nie jest problemem systemowy dla hiszpańskiego uczestnictwa w strefie euro. Władze prawdopodobnie na kilka miesięcy przejmą mainstreamowi socjaliści, a w kolejnych wyborach spore poparcie według sondaży uzyska centrowy Ciudadanos.

Wydaje się również, że konflikt handlowy rozpoczęty przez USA (cła na stal i aluminium) to na razie zagranie negocjacyjne ze strony Białego Domu w kontekście chęci zmniejszenia amerykańskiego deficytu salda obrotów towarowych. Dopiero jeżeli obostrzenia obejmą (lub pojawi się poważne ryzyko takiego działania) np. przemysł motoryzacyjny, wtedy będzie można mówić o faktycznej wojnie handlowej. Na tę chwilę jednak na to się nie zanosi.

Co to wszystko znaczy dla walut? Wydaje się, że euro może być wsparte, w krótkim terminie w związku z zażegnaniem perspektywy kolejnych wyborów we Włoszech. Jednak widać, że ryzyka systemowe w strefie euro mogą nadal się utrzymywać, co prawdopodobnie będzie powstrzymywać euro przed wzrostami. Z kolei dolar nadal powinien być wsparty przez politykę pieniężną (Fed raczej nie wycofa się z podwyżek przez Włochy czy handel), a więc trend na EUR/USD rozpoczęty półtora miesiąca temu prawdopodobnie będzie podtrzymany.

Złoty nadal pod presją. Dane z USA

Polska waluta nadal pozostaje dość słaba, co jest głównie wynikiem ostatnich wydarzeń we Włoszech. Złotemu także nie pomagają dane makro. PMI z krajowego przemysłu obniżył się do poziomu 53,3 pkt, czyli do najniższego poziomu od 9 miesięcy. Nie są to jednak dane fatalne, a w dodatku niższy odczyty to raczej efekt problemów podażowych (zaległości produkcyjne największe od stycznia 2015), a nie kłopotów z popytem. Rosną także zamówienia stąd koniunktura przynajmniej przez najbliższe miesiące prawdopodobnie pozostanie stosunkowo dobra.

Jeżeli zaś chodzi o kolejne godziny to w centrum uwagi będą dane z USA. Inwestorzy głównie będą się przyglądać wynagrodzeniom, a więc po części również przyszłej presji inflacyjnej. Konsensus jest na poziomie 2,6 proc. r/r. Wydaje się, że dane musiałby się jednak znacznie różnić od prognoz (przynajmniej o 0,2 pkt proc.) by wywołać poważniejsze ruchy. Ogólnie więc do końca dnia sytuacja na PLN może niewiele się różnić od tego co obserwowaliśmy do południa.

 

1 cze 2018 12:52|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

30 maj 2018 16:24

Złoty odrabia straty (Popołudniowy komentarz walutowy z 30.05.2018)

30 maj 2018 12:36

Uspokojenie, ale nie spokój (komentarz walutowy z 30.05.2018)

29 maj 2018 15:44

Polityka znowu dominuje na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 29.05.2018)

29 maj 2018 13:47

Panika (komentarz walutowy z 29.05.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut