Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Włochy idą na ugodę? (komentarz walutowy z 26.11.2018)

26 lis 2018 13:38|Marcin Lipka

Słabe dane gospodarcze z Niemiec. Włosi sugerują chęć porozumienia z KE w sprawie budżetu. Polska waluta pozostaje stabilna, a euro utrzyma się na poziomie 4,29-4,30 zł.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 15.00: Wystąpienie Mario Draghiego w Parlamencie Europejskim.

Włochy chcą porozumienia z KE

W niedzielę w Brukseli przedstawiciele 27 unijnych krajów poparli wynegocjowaną umowę dotyczącą brexitu. W tym momencie piłka jest już na Wyspach, gdzie do Bożego Narodzenia powinno się odbyć głosowanie w Izbie Gmin. Cały czas jest duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej pierwsza próba zakończy się porażką i brytyjski parlament odrzuci treść porozumienia. Do tej pory szansa na umocnienie funta pozostaje ograniczona.

Poza kwestiami związanymi z brexitem widać chęć Rzymu do normalizacji stosunków z Brukselą. Z włoskiego rządu dochodzą sygnały, że deficyt na przyszły rok może zostać zrewidowany do ok. 2 proc. (z obecnych 2,4 w projekcie ustawy budżetowej). KE ocenia natomiast, że przy bieżących warunkach osiągnie on 2,9 proc.

Trudno powiedzieć, na jakie ustępstwa zgodzi się Rzym i czy zrezygnuje z najbardziej kosztownych planów. Elementem niepewności jest także spora różnica w szacowaniu dziury budżetowej pomiędzy projekcjami Włoch i KE. Natomiast pozytywny wydaje się sam fakt, że możliwy jest powrót do dialogu. Inwestorzy odbierają to w podobny sposób, gdyż rentowności włoskiego długu wczesnym popołudniem obniżały się o 15 pkt bazowych i schodziły w okolice 3,25 proc. To także sprzyja wzrostowi EUR/USD.

Z drugiej jednak strony ponownie mieliśmy zaskakująco słabe odczyty z Niemiec. Indeks Ifo spadł do 102 pkt (oczekiwania 102,3; poprzednio 102,9). Wskaźnik dodatkowo zatrzymał się o włos od osiągnięcia półtorarocznych minimów. Patrząc natomiast na poszczególne sektory gospodarki, cały czas bardzo dobrze wygląda tylko budowlanka. Sektor usług jest na stabilnej pozycji, a handlu (detalicznego i hurtowego) w subindeksie oczekiwań zniżkuje w okolicę 4-letnich minimów.

Ogólnie w Ifo najgorzej wygląda przetwórstwo przemysłowe. Perspektywy i bieżąca sytuacja obniżają się praktycznie bez przerwy i indeks klimatu (łączy bieżącą i przyszłą koniunkturę) jest na niespełna 2-letnich minimach. Ifo wyraźnie potwierdza inne wskaźnik dotyczące przemysłu w Niemczech (np. PMI).

W komentarzu do danych Clemens Fuest, przewodniczący Ifo Institute, napisał, że „wraz z innymi wskaźnikami rezultaty (Ifo – przyp.aut.) wskazują wzrost w IV kwartale na poziomie co najwyżej 0,3 proc. k/k”. „Niemiecka gospodarka spowalnia” – podsumował Fuest.

Biorąc pod uwagę przeciętne wyniki gospodarcze z Niemiec oraz z całej strefy euro, niewykluczone, że dzisiejsze wystąpienia Mario Draghiego będzie bacznie obserwowane. Inwestorzy mogą coraz aktywniej szukać w nim sugestii związanych z przedłużeniem okresu ekstremalnie łagodnej polityki pieniężnej. W rezultacie więc mimo pozytywnych informacji z Włoch, euro może mieć problemy z wyraźniejszym odreagowaniem ostatnich spadków.

Stabilny złoty

Krajowa waluta odrobiła praktycznie wszystkie straty związane z ostatnimi informacjami dotyczącymi kwestii instytucjonalnych. EUR/PLN spada poniżej granicy 4,30. Złoty jest ponownie wart powyżej 75 forintów. Polskiej walucie pomaga dobra sytuacja gospodarcza na początku IV kwartału oraz mniej obaw o inne waluty EM (niższe ceny ropy, szansa na rozejm handlowy pomiędzy USA i Chinami).

W perspektywie najbliższych godzin nie widać więc wielu zagrożeń dla złotego. Stąd scenariuszem bazowym jest utrzymywanie się EUR/PLN ok. 4,29 i niewielkie ryzyko testowania przez USD/PLN okolic 3,80, nawet gdyby okazało się, że w wystąpieniu Mario Draghiego w Parlamencie Europejskim (godzina 15:00) pojawią się jakieś gołębie sugestie.

26 lis 2018 13:38|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 lis 2018 15:52

Przecena ropy wspiera złotego (komentarz popołudniowy z 23.11.2018)

23 lis 2018 13:32

Znowu słabe dane ze strefy euro (komentarz walutowy z 23.11.2018)

22 lis 2018 16:22

Bieżąca sytuacja sprzyja złotemu (popołudniowy komentarz walutowy z 22.11.2018)

22 lis 2018 14:00

Jak funt reaguje na przecieki z negocjacji (komentarz walutowy z 22.11.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut