Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wydarzenia nabierają tempa, a dolar tanieje (komentarz walutowy z 16.12.2020)

16 gru 2020 10:33|Cinkciarz.pl

Zaskakujące informacje z europejskiej gospodarki napędzają wzrosty EUR/USD do rekordowych poziomów. Funt drożeje na fali wzbierającego optymizmu, że umowa handlowa jest na wyciągnięcie ręki. Złoty lekko zyskuje.

Kurs EUR/PLN osuwa się w ramach ostatniego zakresu wahań i spada do 4,33. Utrzymują się świetne nastroje na światowych rynkach. Wspiera je przekonanie o przedświątecznej finalizacji rozmów nad pakietem fiskalnym w USA, bliskość przełomu w rozmowach nad umową handlową Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, kolejne pozytywne informacje z frontu prac nad szczepionką, a także szokujące dane oddające nastroje biznesu na Starym Kontynencie.

Dolar najtańszy od 2018 roku

Odporność europejskiego przemysłu na drugą falę zachorowań na COVID-19 to bardzo dobrze znany fakt. Kolejne restrykcje miały się natomiast przekładać na kontynuację słabnięcia koniunktury w usługach. Tymczasem wstępne wartości indeksów PMI sugerują silne odbicie nastrojów w tej sferze. W rezultacie rosną nadzieje, że drugi dołek pandemicznej recesji będzie płytszy, a np. gospodarka Niemiec lepiej zniesie właśnie wprowadzane zaostrzenie restrykcji.

Szokujące odczyty wypychają kurs euro względem dolara nad 1,22, czyli najwyżej od wiosny 2018 roku. W połączeniu ze skromnym spadkiem EUR/PLN (w myśl zasady, że im lepiej dla europejskiej gospodarki, tym lepiej dla złotego) przekłada się to na wyraźny spadek kursu dolara poniżej dołków z trzeciego kwartału (3,66 zł) i zjazd USD/PLN w kierunku 3,63, czyli pułapów najniższych od jesieni 2018 roku.

Nadzieja na porozumienie winduje funta

Funt odzyskuje siłę dzięki spekulacjom o bliskości porozumienia ws. umowy handlowej z Unią Europejską. Komentatorzy polityczni BBC donoszą o poruszeniu w Partii Konserwatywnej, które odczytują jako bliskość przełamania impasu. Zanim napłyną oficjalne komunikaty, rynek będzie wypatrywał informacji o zwołaniu posiedzenia Izby Gmin na początek przyszłego tygodnia, które oczywiście miałoby na celu zatwierdzenie potencjalnego porozumienia odsuwającego w ostatniej chwili groźbę chaotycznego, bezumownego opuszczenia wspólnego rynku i unii celnej.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść jutro. Kurs GBP/PLN powraca w rezultacie nad 4,90, ale notowania nadal mogą obfitować w chaotyczne, szarpane ruchu kursu. Pozytywne rozstrzygnięcia skokowo umocnią brytyjską walutę, ale pierwszy wystrzał kursu powinien być szybko stłumiony w obliczu zbliżającego się końca roku oraz słabych fundamentów brytyjskiej waluty.

Rezerwa Federalna zaczeka z dalszym luzowaniem

Wieczorem Rezerwa Federalna nie zdecyduje o dodatkowym wsparciu borykającej się z pandemią gospodarki. Władze monetarne powinny zaakcentować swoje przywiązanie do łagodnej polityki i podkreślić znaczenie stymulacji fiskalnej, która ma zostać zatwierdzona przez Kongres w tym tygodniu. Fed w kolejnych miesiącach zmodyfikuje jednak swoją politykę, w taki sposób, by nie pozwolić na wzrost dochodowości długoterminowych obligacji. To zła informacja dla dolara, który będzie nieść brzemię pogłębiających się ujemnych realnych stóp procentowych, co w otoczeniu poprawy globalnej koniunktury będzie podtrzymywać jego słabość.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

16 gru 2020 10:33|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 gru 2020 12:22

Fundamenty złotego potwierdzone w atmosferze wyczekiwania (komentarz walutowy z 15.12.2020)

14 gru 2020 8:56

Przedłużenie nadziei ratuje funta (komentarz walutowy z 14.12.2020)

11 gru 2020 10:06

Euro zrzuca balast (komentarz walutowy z 11.12.2020)

10 gru 2020 10:12

Czwartkowa kumulacja: spotkanie Rady Europejskiej i decyzja EBC (komentarz walutowy z 10.12.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut