Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty korzysta na słabości dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 7.11.2018)

7 lis 2018 15:20|Bartosz Grejner

Dobry sentyment na rynku dominuje i osłabia dolara. EUR/USD notowane blisko 1,15. Na dobrych nastrojach skorzystał złoty, którego nawet stosunkowo gołębia konferencja RPP może nie osłabić.

EUR/PLN ponownie poniżej 4,30

Po raz pierwszy od nieco ponad dwóch tygodni notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara (EUR/USD), przekroczyły poziom 1,15. Kilka czynników złożyło się na osłabienie amerykańskiej waluty. Wynik wyborów w USA, choć najbardziej prawdopodobny, nie oznacza aż tak stymulacyjnej polityki fiskalnej, jakby to miało miejsce w przypadku przejęcia przez partię Republikanów całego Kongresu (a nie tylko utrzymanie Senatu).

Po serii słabych danych małe światełko w tunelu pojawiło się w strefie euro: ostatnie dni to lepsze od oczekiwań dane PMI, sektora przemysłowego Niemiec czy dzisiejsze stosunkowo dobre dane sprzedaży detalicznej w strefie euro. Nie oznacza to jednak końca problemów strefy. Pozostaje kwestia budżetu Włoch czy szybszego od oczekiwań spowolnienia tempa wzrostu PKB. Jednak w połączeniu ze spadającymi od miesiąca cenami ropy (negatywne dla dolara) i wzrostami na globalnym rynku akcji (mniejsza awersja do ryzyka), amerykańska waluta traci na wartości.

Należy jednak zauważyć, że odbicie euro kosztem dolara i globalnego osłabienia tego drugiego, nie jest aż tak duże w perspektywie 1,5 miesiąca. Pod koniec września EUR/USD notowane było nawet powyżej poziomu 1,18, a tydzień temu testowało granicę 1,13. Dzisiejszy wzrost do ledwo 1,15 nie jest więc aż tak znaczący. Ostatecznie należy pamiętać o dużej rozbieżności pomiędzy polityką monetarną w USA a strefą euro. W pierwszym przypadku pojawiają się nawet sugestie o wyższym poziomie stóp procentowych (powyżej stopy neutralnej), a w drugim jakakolwiek podwyżka może być jeszcze odkładana w czasie. W szerszej perspektywie będzie to cały czas wspierać dolara i osłabiać euro.

Złotemu sprzyjają bieżące polepszenie nastrojów oraz lekka presja podażowa dolara. Jego wycena w relacji do podstawowych walut wyraźnie się poprawiła. Kurs EUR/PLN spadł w okolice 4,29, podczas gdy jeszcze sześć dni temu zbliżył się do poziomu 4,35, notując spadek o ok. 1,4 proc. Z kolei kurs USD/PLN w tym samym czasie spadł o 2,6 proc. do 3,74.

O godz. 16 pojawi się komunikat Rady Polityki Pieniężnej (RPP) po dwudniowym posiedzeniu, rozpocznie się także konferencja prasowa z udziałem jej prezesa — Andrzeja Glapińskiego. Choć spodziewać się można nawet złagodzenia przekazu RPP, co w teorii może być negatywne dla złotego, to utrzymanie się pozytywnego sentymentu na rynku i notowań EUR/USD blisko granicy 1,15 powinny wspierać bieżącą wycenę złotego.

Jutro na rynku

O godz. 8:00 niemiecki urząd statystyczny (Destatis) opublikuje dane z handlu zagranicznego za wrzesień. Konsensus rynkowy wskazuje na nadwyżkę handlową (wyrównaną sezonowo) w wysokości 18 mld euro. Dane z niemieckiego sektora przemysłowego pozytywnie zaskoczyły zarówno w przypadku zamówień, jak i samej produkcji, co było jednym z czynników, które wzmocniło euro. Kolejna porcja lepszych od oczekiwań danych z największej gospodarki Europy może nieco zmniejszyć obawy o spowolnienie gospodarcze w strefie euro, wzmacniając tym samym wspólną walutę.

Wieczorem poznamy decyzję Rezerwy Federalnej ws. polityki monetarnej. Na tym posiedzeniu najprawdopodobniej nie zostaną zmienione stopy procentowe. Istotne mogą okazać się potencjalne zmiany w komunikacie, który zostanie opublikowany o godz. 20:00. Ostatnie dane z gospodarki USA wskazują, że rozwija się ona nawet w nieco wyższym tempie, niż tego oczekiwano. Zapis rozmów z ostatniego posiedzenia sugeruje także możliwość konieczności wyższego od oczekiwań poziomu stóp procentowych w USA. Pojawienie się bardziej jastrzębiego tonu w komunikacie może wzmocnić dolara, który nieco stracił w ostatnich dniach.

7 lis 2018 15:20|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 lis 2018 13:43

Nie tylko wybory (komentarz walutowy z 7.11.2018)

6 lis 2018 16:11

Spokój na rynku przed wyborami w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 6.11.2018)

6 lis 2018 13:59

Kolejne ostrzeżenie dla Włoch (komentarz walutowy z 6.11.2018)

5 lis 2018 16:09

Niewielkie wahania na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 5.11.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut