Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty liderem grupy (popołudniowy komentarz walutowy z 14.07.2020)

14 lip 2020 17:24|Bartosz Grejner

Silne globalnie euro poprawia kondycję złotego. Polska waluta była dziś po południu najmocniejsza w grupie państw wschodzących, osiągając najwyższą od miesiąca wartość w relacji do m.in. franka i funta.

Popołudnie na rynku walutowym przebiegało pod znakiem dalszego umacniania się euro na rynku globalnym. Notowania EUR/USD osiągnęły ok. 1,1400, wyznaczając tym samym nowe szczyty od nieco ponad miesiąca. Niewiele już także brakuje do przekroczenia górnej granicy notowań od pierwszej połowy marca (ok. 1,1423), czyli okresu największych wahań na rynku walutowym w czasie pandemii.

Aprecjacja euro to wynik zarówno pozytywnych efektów radzenia sobie z pandemią w Europie, jak i oczekiwań rynkowych co do wartego 750 mld euro pakietu odbudowy gospodarki UE. W najbliższy weekend może dojść do porozumienia w tej sprawie między unijnymi krajami. Może być to potencjalny pozytywny bodziec dla rynku i utrzymywać stosunkowo dobrą kondycję euro.

Małe firmy, duży wynik

Wysokie notowania europejskiej waluty są możliwe także dzięki temu, że w dalszym ciągu obserwujemy globalną słabość dolara. To pokłosie i stymulacji monetarnej Rezerwy Federalnej i mieszanych sygnałów z gospodarki USA. Z jednej strony mamy zaburzoną ścieżkę wychodzenia z lockdownu przez ponowne nakładanie restrykcji (np. wczoraj Kalifornia), a z drugiej strony mamy dane makroekonomiczne, które nie uzasadniają pogorszenia nastrojów prowadzących potencjalnie do powrotu silniejszego dolara.

Wskaźniki aktywności PMI pozytywnie zaskakiwały, podobnie jak raporty z rynku pracy (mimo że ogólnie dane nadal są fatalne). Dzisiaj pozytywnie zaskoczył także wskaźnik nastroju NFIB małych przedsiębiorstw w USA w czerwcu. Wzrósł on do 100,6 pkt, zbliżając się do przedpandemicznych poziomów z lutego (102,9 pkt) i wyraźnie wzrastając poza spodziewane 97,8 pkt. To może wskazywać, że najmniejsze firmy w gospodarce wykazują dużą odporność na skutki pandemii, a to optymistyczny znak dla inwestorów co do powrotu gospodarki na właściwe tory.

Triumfalne popołudnie złotego

Mieszane sygnały z USA i bodźce z Europy utrzymujące wycenę euro do dolara na stosunkowo wysokim poziomie to w dalszym ciągu pozytywny bodziec dla złotego. Polska waluta jest dzisiaj po południu najsilniejsza od miesiąca w relacji do franka i funta (CHF/PLN ok. 4,18, GBP/PLN 4,915) i od ponad miesiąca do dolara (USD/PLN ok. 3,92).

Nieco inna historia ma miejsce w przypadku kursu EUR/PLN. Tu notowania co prawda dalej tkwią w dość wąskim przedziale wahań, ale w lekkim trendzie wzrostowym, Jest on efektem globalnie silniejszego ostatnio euro. Wtorkowe popołudnie było sprzyjające dla złotego, który był najsilniejszy wśród walut krajów wschodzących w relacji do dolara, euro, franka i funta.

14 lip 2020 17:24|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 lip 2020 14:24

Euro zwycięzcą (komentarz walutowy z 14.07.2020)

13 lip 2020 17:56

Dobre nastroje, dobra kondycja euro (popołudniowy komentarz walutowy z 13.07.2020)

13 lip 2020 14:03

Jak wynik wyborów wpłynął na polską walutę? (komentarz walutowy z 13.07.2020)

10 lip 2020 17:26

Złoty pozostaje w dobrej kondycji przed wyborami (popołudniowy komentarz walutowy z 10.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut