Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty nieobjęty narodową kwarantanną (komentarz walutowy z 18.12.2020)

18 gru 2020 9:02|Cinkciarz.pl

Kurs EUR/PLN utknął pod 4,45 i nie zmieniły tego informacje o narodowej kwarantannie. Dolar kończy tydzień umiarkowanym odreagowaniem kolejnej fali przeceny i kosztuje 3,62 zł. Odwrotnie funt: rajd z tego tygodnia jest korygowany w obliczu braku brexitowych rozstrzygnięć, kurs a GBP/PLN cofa się do 4,90.

Moderna jest o krok od uzyskania nadzwyczajnego pozwolenie na dopuszczenie szczepionki od użytku – panel doradców Agencji Żywności i Leków w USA dał na to zielone światło. Na finiszu ostatniego przedświątecznego tygodnia kluczowe kwestie, czyli pakiet fiskalny w USA oraz umowa handlowa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, pozostają nierozstrzygnięte.

Kolejny tydzień słabości dolara

Nastroje na rynkach globalnych były w tym tygodniu niemal euforyczne, czego dowodzi wyprzedaż amerykańskiej waluty, nowe rekordy na Wall Street, wzrost cen zdecydowanej większości surowców, a nawet potężna zwyżka i historyczne szczyty bitcoina.

Wszystkie główne waluty zyskały względem dolara. Podobnie, zdecydowana większość walut gospodarek wschodzących. Złoty i inne waluty naszego regionu były niemal na czele stawki emerging markets. W ostatnich dniach kurs USD/PLN spadł o ponad 1 proc., a wśród walut, które podrożały wymienić należy przede wszystkim funta oraz trzy korony: norweską, szwedzką oraz czeską.

Kwarantanna bez wpływu na walutę

Kwarantanna narodowa w Polsce będzie mieć stosunkowo łagodną formę i przypada w dużej mierze na okres ograniczonej aktywności ekonomicznej. Z tego względu, choć niektóre branże będą ekstremalnie mocno dotknięte, cios we wzrost będzie nieco lżejszy.

W pandemicznym 2020 roku polska gospodarcza skurczy się o nieco ponad 3 proc., a w 2021 r. dynamika PKB powinna wyraźnie przekroczyć 4 proc. Im szybsze i powszechniejsze będą szczepienia, tym lepiej dla koniunktury. Relatywna siła polskiego wzrostu jest i będzie parasolem ochronnym roztaczającym się nad złotym.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

18 gru 2020 9:02|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 gru 2020 10:18

Dolar zmieciony falą optymizmu (komentarz walutowy z 17.12.2012)

16 gru 2020 10:33

Wydarzenia nabierają tempa, a dolar tanieje (komentarz walutowy z 16.12.2020)

15 gru 2020 12:22

Fundamenty złotego potwierdzone w atmosferze wyczekiwania (komentarz walutowy z 15.12.2020)

14 gru 2020 8:56

Przedłużenie nadziei ratuje funta (komentarz walutowy z 14.12.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut