Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty ponownie wśród wygranych (komentarz walutowy z 23.07.2020)

23 lip 2020 15:01|Bartosz Grejner

Czwartek przynosi kontynuację trendów obserwowanych w poprzednich dniach. Słaby dolar i silniejsze euro układają notowania głównej pary walutowej EUR/USD tuż pod granicą 1,16, czyli na najwyższym poziomie od października 2018 r.

Obligacje mówią, co rynek myśli o Europie

Pozytywne nastroje dobrze odzwierciedla sytuacja na rynku obligacji. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Włoch spadła dzisiaj poniżej psychologicznej granicy 1 proc., do najniższego poziomu od 5 marca. Różnica pomiędzy rentownościami niemieckich obligacji skarbowych a włoskich stopniowo się zwęża i w czwartek była najmniejsza od 24 lutego, wskazując na zmniejszające się ryzyko kredytowe w regionie.

To oczywiście czynnik wspierający euro, szczególnie jeżeli w kontraście mamy poważniejsze zagrożenie pandemią w USA. W tle pozostaje wzmagające się w ostatnich dniach napięcie w sferze geopolitycznej między USA a Chinami. W połączeniu ze zbliżającymi się w listopadzie wyborami w USA są to czynniki, które mogą potencjalnie przerwać ten rajd optymizmu na szerokim rynku, w efekcie wzmacniając dolara.

Wraca brexit

Pojawiły się dzisiaj także doniesienia z innego frontu, który jednak także może potencjalnie pogarszać nastroje w końcówce roku. Jak podaje „Financial Times”, Michel Barnier, szef negocjatorów z ramienia UE, ostrzegł, że nie osiągnięto żadnego progresu w kluczowych kwestiach umowy handlowej Unii z Wielką Brytanią, tj. pomocy państwowej i rybołówstwa. Dodał, że postawa Wielkiej Brytanii wskazuje, że porozumienie jest na ten moment „mało prawdopodobne” .

W negocjacjach są jednak również pozytywne wątki. Barnier przekazał, że rozmowy w innych obszarach były konstruktywne, a nieformalne negocjacje mają być kontynuowane w następnym tygodniu. Widać jednak, że kwestia brexitu ponownie wróci na agendę rynku. Stanowi to zagrożenie dla dobrych nastrojów, ale także zapowiada większe wahania funta i jego potencjalne osłabienie w końcówce roku.

Nie ma złych informacji dla złotego

Już dzisiaj, po komentarzach szefa negocjatorów UE, brytyjska waluta była nieco słabsza, a w relacji do złotego najsłabsza od 19 marca. Notowania GBP/PLN spadły ok. południa do ok. 4,8240. To jednak nie tylko zasługa słabszego globalnie funta. Złoty był dzisiaj ponownie, obok indonezyjskiej rupii i węgierskiego forinta, jedną z najsilniejszych walut krajów wschodzących.

GUS opublikował dziś dane o bezrobociu w Polsce w czerwcu. Wzrosło ono o 0,1 pkt proc., do 6,1 proc., ale był to wzrost niższy od konsensusu ekonomistów na poziomie 6,2 proc. To kolejny już, po lepszych od oczekiwań danych o przemyśle, sprzedaży detalicznej i nastrojach konsumenckich, sygnał o pozytywnych trendach zachodzących w polskiej gospodarce.

Złoty nie dostaje obecnie praktycznie żadnych negatywnych bodźców zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Notowania EUR/PLN spadły do ok. 4,41, kurs USD/PLN utrzymuje się na poziomie ok. 3,82 chwilę po południu. Głównym zagrożeniem w kontekście najbliższych dni dla osłabienia złotego wydaje się pogorszenie nastrojów na rynku w związku ze wzrastającymi napięciami geopolitycznymi, co może być okazją także do odreagowania ostatnich wzrostów, choć tutaj fundamentalnych zmian nie należy oczekiwać.

23 lip 2020 15:01|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 lip 2020 15:48

Silniejsze euro, silniejszy złoty (komentarz walutowy z 22.07.2020)

21 lip 2020 18:08

Po Eurogrupie czas na PMI (popołudniowy komentarz walutowy z 21.07.2020)

21 lip 2020 15:12

Złoty wspierany z zewnątrz i wewnątrz (komentarz walutowy z 21.07.2020)

20 lip 2020 16:12

Liderzy w Europie zbliżają się do konsensusu (komentarz walutowy z 20.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut