Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty traci, ale nadal w dobrej kondycji (popołudniowy komentarz walutowy z 23.08.2018)

23 sie 2018 16:39|Bartosz Grejner

Dolar nieznacznie silniejszy. Polska waluta nadal w dobrej kondycji, choć oddaje mniejszą część zysków wypracowanych w poprzednich dniach. Uwaga rynku może skupiać się już na jutrzejszym wystąpieniu szefa Rezerwy Federalnej w Jackson Hole.

EUR/USD flirtuje z 1,16

Po przecenie z ostatnich dni dolar odrabiał dzisiaj straty. Notowania EUR/USD spadły dzisiaj w okolice 1,154, podczas gdy jeszcze wczoraj po południu znajdowały się powyżej poziomu 1,162. Aprecjacji dolara sprzyjać mogą mieszane dane ze strefy euro (zbiorcze PMI sektorów przemysłowego i usług poniżej oczekiwań), a także ponownie solidne dane z amerykańskiej rynku pracy.

Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w minionym tygodniu o 2 tys. do 210 tys. i była niższa o 5 tys. od konsensusu rynkowego. To trzeci tydzień z rzędu spadku złożonych wniosków i blisko ponad 47-letnich rekordów sprzed miesiąca (207 tys.). Scenariusz bazowy zakłada stopniowy powrót w okolice 1,15.

Zważywszy na aprecjację amerykańskiej waluty, należy podkreślić stosunkowo dobrą kondycję złotego. Polska waluta co prawda traciła dzisiaj na wartości w relacji do głównych walut, ale większość wzrostów z poprzednich dni została utrzymana. To m.in. zasługa solidnych danych makro, jakie ostatnio napływały z rynku wewnętrznego (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna).wskazujących cały czas na utrzymywanie się szybkiego tempa wzrostu gospodarczego.

Przed godz. 16 pojawiły się dzisiaj wstępne dane wskaźników PMI od IHS Markit sektora przemysłowego i usług USA w sierpniu W obu przypadkach nastąpiły wyraźne spadki - w pierwszym był to najniższy poziom od listopada 2017, a w drugim od kwietnia bieżącego roku. Choć spowodowało to osłabienie dolara w pierwszej chwili (EUR/USD podskoczyło nawet do 1,159), ostatecznie jednak dane te powinny mieć ograniczone znaczenie. W przypadku gospodarki USA bardziej miarodajne są analogiczne wskaźniki sporządzane przez ISM.

Jutro na rynku

O godz. 14:30 Biuro Spisu Powszechnego (Census Bureau) opublikuje dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA w lipcu, które mogą być dobrą wskazówką co do produkcji przemysłowej. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na zwiększenie zamówień o 0,5 proc. w skali miesiąca, z wyłączeniem zamówień transportowych. Biorąc pod uwagę obecny wpływ czynników politycznych na dolara, odczyt zgodny lub przekraczający konsensus dałby kolejny, po wczorajszych “minutes” z ostatniego posiedzenia FOMC, argument do wzrostu wartości dolara.

Na godz. 16 zaplanowane jest wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podczas sympozjum w Jackson Hole. Ciężko oczekiwać, by mogłoby ono przybrać gołębi wydźwięk, biorąc pod uwagę obecny stan gospodarki USA. Powell może podnieść kwestie niezależności Rezerwy Federalnej, co było jedną z przyczyn spadku wartości dolara. W ogólnym rozrachunku piątkowe wystąpienie szefa Fedu powinno być sprzyjające dla amerykańskiej waluty, która najprawdopodobniej zakończy tydzień w lepszej kondycji niż obecnie (jeżeli nie będzie istotnych, nieoczekiwanych politycznych wydarzeń w międzyczasie).

 

23 sie 2018 16:39|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 sie 2018 13:13

Dolar nieco mocniejszy (komentarz walutowy z 23.08.2018)

22 sie 2018 16:20

Presja na dolara wzmacnia złotego (popołudniowy komentarz walutowy 22.08.2018)

22 sie 2018 13:22

Specyficzna interpretacja wydarzeń (komentarz walutowy z 22.08.2018)

21 sie 2018 16:07

Dolar słabszy tylko na chwilę? (popołudniowy komentarz walutowy z 21.08.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut