Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty w dobrej kondycji (popołudniowy komentarz walutowy z 1.08.2018)

1 sie 2018 15:35|Bartosz Grejner

Rosnąca niepewność w kwestii handlu międzynarodowego tylko w ograniczony sposób wpływa na rynek walutowy. Wahania kursu dolara mogą się zwiększyć pod wpływem popołudniowych danych gospodarczych z USA. Złoty utrzymuje stosunkowo dobrą wycenę w relacji do głównych walut.

Mały przedział wahań EUR/USD

Na rynku walutowym obserwowaliśmy dzisiaj stosunkowo niewielkie, zważywszy na wydarzenia rynkowe, wahania wśród głównych walut. Chodzi tu głównie o kwestie handlu międzynarodowego i ostatnich doniesieniach prasowych w kwestii napięć na linii Chiny - USA. Administracja Białego Domu próbuje wywrzeć nacisk na Chiny możliwością nałożenia 25-procentowego cła na importowane towary o wartości 200 mld dolarów.

Wygranym całej tej sytuacji jest złoty. Choć w dłuższej perspektywie jego wycena w relacji do głównych walut będzie raczej się pogarszać, spór na tle międzynarodowego handlu może dotykać Polskę w relatywnie mniejszym stopniu niż inne kraje. To może w krótkim terminie wspierać złotego.

Polskiej walucie pomaga również brak wyraźnej aprecjacji dolara, pomimo zacieśniania monetarnego w USA. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, poruszały się w ciągu ostatniego miesiąca w przedziale 1,16-1,18, wąskim zważywszy na długość okresu. Cena za euro spadła dzisiaj w okolice 4,27 zł, czyli dolnej granicy kursu z ostatniego półtorej miesiąca.

Taki pozytywny scenariusz na dłuższą metę jest jednak nie do utrzymania dla polskiej waluty. Potencjalna eskalacja konfliktu na tle handlowym prowadziłaby w końcu do odpływu kapitału z krajów wschodzących, wywierając presję podażową również na złotym. Pozytywny scenariusz braku eskalacji z kolei będzie wspierał aprecjację dolara, co także jest w dłuższym terminie negatywne dla polskiej waluty.

Dziś po południu napłynęły dane ADP odnośnie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA w lipcu. Wzrost o 219 tys. przekroczył o 43 tys. oczekiwania rynkowe, co spowodowało niewielki wzrost wartości dolara i popchnęło EUR/USD pod 1,17. Dużo bardziej istotne dzisiaj będą publikacje wskaźnika PMI sektora przemysłowego USA w lipcu (od ISM) o godz. 16, a także decyzja ws. stóp procentowych Rezerwy Federalnej - cztery godziny później.

Spodziewać się można zwiększenia przedziału wahań na dolarze, również na złotym. W przypadku jastrzębiego komunikatu ze strony władz monetarnych w USA i dobrego odczytu ISM (powyżej konsensusu 59,4 pkt), amerykańska waluta może istotnie zyskiwać. Jednakże szanse na przekroczenia 4,30 na EUR/PLN czy 3,70 na USD/PLN są jednak niewielkie.

Jutro na rynku

O godz. 10:30 IHS Markit opublikuje wskaźnik PMI sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii w lipcu. Przed miesiącem osiągnął on najwyższy w tym roku poziom (53,1 pkt) - to zarazem górna granica tego indeksu z ostatnich 12 miesięcy. Mediana oczekiwań wskazuje na odczyt w okolicy 52,8 pkt. Choć PMI powyżej 53,1 pkt mógłby wzmocnić funta, reakcja najprawdopodobniej jednak będzie ograniczona, biorąc pod uwagę kolejne wydarzenie.

Jednym z nich będzie publikacja decyzji Banku Anglii w sprawie stóp procentowych (godz. 13:00). Główna stopa ma wzrosnąć o 0,25 pkt. proc. do 0,75 proc. Może to wywołać początkowe umocnienie się funta, ale ostateczna reakcja wcale nie musi być pozytywna.

Podwyżka stopy procentowej jest już praktycznie w całości wyceniona przez rynek, stąd istotniejsze będą oczekiwania członków komitetu monetarnego co do wysokości stóp procentowych w przyszłości. Więcej zależeć będzie od samego wydźwięku komunikatu do decyzji - sugestie wskazujące na dłuższy okres czasu (ok. roku lub więcej) bez kolejnego wzrostu stóp procentowych mogą osłabiać brytyjską walutę. Ponadto wydaje się, że jednak kwestia Brexitu ma i będzie miała większy wpływ na notowania funta przez najbliższe miesiące.

 

1 sie 2018 15:35|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 sie 2018 11:41

Obawy o handel wracają (komentarz walutowy z 1.08.2018)

31 lip 2018 15:14

Niewielkie ruchy (popołudniowy komentarz walutowy z 31.07.2018)

31 lip 2018 12:22

Dane bez wpływu (komentarz walutowy z 31.07.2018)

30 lip 2018 15:47

Złoty nadal mocny (popołudniowy komentarz walutowy z 30.07.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut