Wyjazd polskich przedsiębiorców zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Chcemy nawiązać kontakty biznesowe, a także bliżej poznać możliwości inwestycyjne w krajach Bliskiego Wschodu. To dla nas potencjalny rynek do zdobycia – mówi Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.
Pobierz PDF (188.3 kB)
Przedstawiciele polskiego biznesu wyjechali do Arabii Saudyjskiej oraz Kataru w towarzystwie Katarzyny Kacperczyk, podsekretarz stanu w MSZ. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Ambasada RP w Doha i Rijadzie.
W misji biorą udział m.in. przedstawiciele firm sektora ICT (z ang. information and communication technologies) i FinTech (z ang. financial technologies). Przedsiębiorcy spotkają się z przedstawicielami katarskiego resortu technologii informatycznych i komunikacji. Tematami rozmów będą m.in. możliwości stworzenia klastra informatycznego („digital cluster”), ułatwiającego rozwijanie innowacyjnych projektów IT szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw; rozwój społeczeństwa cyfrowego oraz technologie ułatwiające integrację społeczną i cyfrową.
Biznesmeni spotkają się m.in. z szejkiem Ahmedem Bin Jassim Al Thani, ministrem gospodarki i handlu państwa Katar. Wezmą także udział w forum inwestycyjnym w SAGIA. Porozmawiają o możliwościach współpracy oraz prawnych aspektach działalności firm zagranicznych w tym regionie.
- Spędzimy dwa dni w Arabii Saudyjskiej i jeden dzień w Katarze. Rozmowy będą się toczyły na poziomie rządowym i izb handlowych. Chcemy nawiązać kontakty biznesowe, a także bliżej poznać możliwości inwestycyjne w krajach Bliskiego Wschodu. To dla nas potencjalny rynek do zdobycia z bardzo liczną imigracją z krajów Azji, ale także i Europy i USA. Mieszka tam też wielu Polaków. To osoby, które pracują głównie w branży petrochemicznej, budownictwie, ale także w bankach i instytucjach finansowych – mówi Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.
Arabia Saudyjska jest krajem nastawionym na dynamiczny rozwój gospodarczy. To trzynasty co do wielkości kraj na świecie, którego PKB jest również jednym z najwyższych. Mimo ostatnich zawirowań politycznych wciąż jest jednym z najbezpieczniejszych państw w regionie.
Katar ma jedno z najwyższych PKB na mieszkańca na świecie. Przy przewidywanym na lata 2015-2016 wzroście gospodarczym rzędu 5 proc., są najdynamiczniej rozwijającą się gospodarką w regionie. Państwo ma udziały w tak znanych międzynarodowych markach, jak m.in. Siemens, Shell, Credit Suisse czy Deutsche Bank. To także gospodarz Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 r.
PKB na jednego mieszkańca Arabii Saudyjskiej to ponad 25 tys. dolarów, a w przypadku Kataru 97 tys. dolarów.