Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Jak sfinansować pomysł na biznes - recepty z Kongresu Przedsiębiorczości

30 paź 2017 10:19|Andrzej Tomasik

- My, tu w Lubuskim podjęliśmy odważną misję: budujemy zieloną krainę nowoczesnych technologii. I chcemy uczyć się od najlepszych - mówiła marszałek Elżbieta Polak. Najlepsi nie zawiedli. Skorzystali z zaproszenia i z ogromnym rozmachem, udziałem przeszło tysiąca asów biznesu, nauki i polityki, w Zielonej Górze odbył się V Polski Kongres Przedsiębiorczości.

Piąty Polski Kongres Przedsiębiorczości

26-27 października w salach Uniwersytetu Zielonogórskiego biznesmeni, naukowcy i politycy szukali odpowiedzi na pytania: Co musi się stać, by innowacyjne firmy powstawały i rozwijały swój potencjał w Polsce? Czy o powodzeniu biznesowych przedsięwzięć decydują pomysły, czy też nawet najciekawsze inicjatywy rozbijają się o brak pieniędzy?

Nawet Bill Gates zaczynał w garażu

Gdy przy jednym stole usiedli: doświadczony bankowiec, reprezentanci elity branży fintech, znawca kryptowalut, bizneswoman od diamentów, specjalistka z dziedziny unijnych funduszy oraz przedstawiciel funduszu poręczeń kredytowych, to młodzi ludzie, marzący o rozkręceniu innowacyjnej działalności gospodarczej, zyskali gwarancję wartościowego przekazu.

Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl

Jaki sposób finansowania będzie napędzał biznes XXI wieku? - zachęcał do rozmowy prowadzący dyskusję. Po zachętach do skorzystania z pożyczek bankowych oraz dotacji z Unii Europejskiej do głosu doszedł Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl, i opowiedział brawurową historię rozwoju największego w Polsce serwisu internetowej wymiany walut.

- Dziś jest mnóstwo pieniędzy na rynku. Banki konkurują o klientów i oferują niskie stopy procentowe. Pozostaje jednak ważna kwestia poniesienia ryzyka. Wielu powstającym firmom nie udaje się przetrwać trzech początkowych lat. W branży gastronomicznej na tym etapie upada aż 80 procent przedsięwzięć. Dlatego banki podchodzą do nowych firm ostrożnie i nie wynika to z ich złej woli - zaczął Piotr Kiciński. - Zamiast wielkich kredytów na otwarcie działalności poleciłbym młodym przedsiębiorcom starą angielską zasadę bootstrappingu. Proponuję opierać się na tym, co się ma pod ręką i bazować na własnym kapitale. Żeby dojść do sukcesów w biznesie, wcale nie trzeba startować w wielkiej, nowoczesnej siedzibie i z liczną załogą. Bill Gates zaczynał przecież w garażu. Sukces firmy Cinkciarz.pl zapoczątkował pomysł i spotkanie trzech informatyków. Jeden z nich wziął na siebie opracowanie systemu, drugi księgowość, a trzeci kontakty z klientami - opowiadał Piotr Kiciński.

Nie sztuka pożyczać, sztuka inwestować

Od spotkania trzech informatyków upłynęło zaledwie kilka lat. Dziś Cinkciarz.pl zatrudnia już blisko 300 osób, jest potentatem w swojej branży, oferując usługę internetowej wymiany walut firmom i klientom indywidualnym nie tylko z Polski. - A przy tym ciągle opieramy się w 100 procentach na kapitale prywatnym - podkreślił wiceprezes firmy. - Taki stan ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji. Ale mówię o tym także dlatego, by wszyscy stojący na starcie świata biznesu od początku mierzyli bardzo ambitnie. Nie szukajcie od razu udziałowców, ponieważ później będziecie musieli dzielić się z nimi milionami, które kiedyś zarobicie. Jeśli jednak ktoś rozwija działalność za pieniądze pożyczone, każdą pożyczoną złotówkę warto traktować tak jak własną i przynajmniej na początku opłaca się ze 100 proc. zarobionych pieniędzy 101 proc. przeznaczyć na inwestycję.

W poszukiwaniu szansy na niszę: co kupi bank

Branża fintech rozwija się w Polsce dynamicznie. Firmy rywalizują między sobą o rynek, ale dodatkowych trudności nastręcza im fakt, że… - Niektóre działające w Polsce banki także są fintechami - przyznał Piotr Bujak, przedstawiciel bankowej branży, główny księgowy PKO BP, zastrzegając, że akurat PKO BP wspiera fintechy. Mimo to, zdaniem Bujaka, co najmniej kilka działających w naszym kraju serwisów wymiany walut online stanie się w najbliższych latach częścią grup bankowych.

I chyba nic w tym dziwnego. - Zakładając firmę, trzeba wiedzieć, z kim się konkuruje. Kiedy wchodzi się na ring z gladiatorem, trzeba mieć dużo wiary w siebie. Czasami jednak taki pojedynek może zakończyć się zwycięsko. Banki w Polsce są mocne i naprawdę bardzo nowoczesne, ale mają też swoje słabsze strony. Nowe prywatne firmy mogą dostrzec dla siebie różne nisze i współpracować z bankami. Nie mówię teraz o internetowej wymianie walut - określił wiceprezes Cinkciarz.pl. - Pewna firma wprowadziła usługę identyfikowania ludzi po głosie. Sprzedała to jednemu z banków, który w ten sposób może nie tylko identyfikować klientów, ale nawet oceniać ich emocje. Inna firma sprzedała usługę, dzięki której można otworzyć rachunek bankowy poprzez rozmowę wideo. Jeszcze inna opracowała system i uporządkowała wycenę nieruchomości w Polsce i również sprzedała to bankom - wyliczał Piotr Kiciński.

Przyszłość i szansa w innowacjach

V Polski Kongres Przedsiębiorczości Lubuskie ‘2017 składał się z 27 paneli dyskusyjnych. Sporo było w nich mowy o sile polskich innowacji. Gospodarze wydarzenia na łamach serwisu Urzędu Marszałkowskiego podkreślali, że początkowo pieniądze unijne trafiały na likwidowanie opóźnień cywilizacyjnych Polski, później na coraz bardziej innowacyjne sektory gospodarki, a obecnie na komercjalizację wiedzy naukowej i transfer nauki akademickiej do praktyki przemysłowej. - Zmiana ilościowa jest więc tutaj mniej ważna, liczy się przede wszystkim zmiana jakościowa - komentował senator RP Waldemar Sługocki, członek rady programowej kongresu.

Polski Kongres Przedsiębierczości

 

30 paź 2017 10:19|Andrzej Tomasik

Zobacz również:

27 paź 2017 10:18

Ceny żywności ostro w górę! Emeryci i renciści tracą najwięcej

25 paź 2017 9:13

Boom gospodarczy niedługo przeminie. Jak się przygotować?

20 paź 2017 10:18

Bitcoin wart więcej niż 5 tys. dolarów, czyli kariera kryptowalut

17 paź 2017 14:37

Znów wzrosły płace w Polsce. A kiedy dogonimy Niemców?

13 paź 2017 9:22

Polska gospodarka wzywa biernych zawodowo

11 paź 2017 9:35

Studia dają pracę i lepszą płacę - prawda czy mit?

Atrakcyjne kursy 27 walut