Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Planujesz podróż samochodem za granicę? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

23 cze 2015 13:52|Cinkciarz.pl

Coraz więcej Polaków wyjeżdża odpocząć za granicę. Mimo taniejących biletów lotniczych, wciąż bez trudu odnajdziemy wielu fanów podróży na czterech kółkach. Argumentów za wyjazdem samochodem w dalszym ciągu jest na tyle dużo, że nawet znaczne odległości i dalekie od ideału drogi nie odstraszają turystów.

Pobierz PDF (52.2 kB)

Kierowcy powinni pamiętać jednak o kilku ważnych sprawach. Jakich?

Największe zalety podróżowania samochodem to przede wszystkim wygoda i niezależność. Samodzielnie decydujemy o trasie i porze wyjazdu. Dzięki temu podczas zwiedzania możemy zobaczyć dokładnie to, co chcemy, poświęcając na to dowolną ilość czasu. Nie jesteśmy uzależnieni od komunikacji publicznej. Ogromne znaczenie ma również kwestia bagażu, którego możemy zabrać zdecydowanie więcej, niż w przypadku innych środków transportu. Ponieważ wiele rzeczy w Polsce możemy kupić taniej, pozwoli nam to przynajmniej na drobne oszczędności.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zapewne nie jest niespodzianką, że najważniejszą rzeczą podczas wycieczki samochodem za granicę jest bezpieczeństwo jej uczestników. Każdy kierowca powinien zabrać niezbędne dokumenty i zadbać o odpowiedni stan techniczny pojazdu. Mimo że często z przysłowiowym “szwagrem” potrafimy bez problemu zdiagnozować jego sprawność, przy dłuższych wyprawach warto jednak zasięgnąć opinii mechanika. Opłaty, na które możemy się narazić przez awarie, mogą mocno nadszarpnąć nasz wakacyjny budżet.

Powinniśmy zwrócić również uwagę na wyposażenie samochodu. Oprócz trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy należy zaopatrzyć się także w kamizelkę odblaskową, apteczkę i komplet żarówek na wymianę. Warto wspomnieć również o nawigacji GPS, która pozwoli nam odnaleźć najlepszą drogę i poinformuje o utrudnieniach.

Równie ważny, a może nawet ważniejszy niż kwestie techniczne, jest wypoczęty kierowca. Przy długich trasach potrzebna jest osoba, która go zmieni za kierownicą. Jeśli nikogo takiego nie ma, trzeba racjonalnie rozplanować postoje.

Poznaj różnice w przepisach drogowych

Jeśli chcemy bez problemu podróżować samochodem po Europie, musimy poznać przepisy drogowe obowiązujące w krajach, przez które zamierzamy przejechać. Warto na pewno zwrócić uwagę choćby na ograniczenia prędkości, obowiązek jazdy na światłach, możliwość parkowania, obowiązek zapinania pasów i konsekwencje prowadzenia rozmów przez telefon podczas jazdy.

Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania, a mandaty otrzymane za granicą mogą być surowsze niż krajowe. We Włoszech, Holandii i Chorwacji przekroczenie prędkości o 20km/h grozi karą w wysokości nawet 150 euro. „Ciężka noga” może nas również sporo kosztować w Wielkiej Brytanii. Jeśli przekroczymy prędkość o 50km/h, możemy zapłacić nawet kilka tys. zł.

Kierowca powinien wiedzieć, w których krajach jakie winiety ma kupić. Stawki różnią się w zależności od regionu Europy. Popularne są winiety kilkudniowe, ale nie brakuje też opłat za przejechanie poszczególnych odcinków autostrad, a nawet mostów i tuneli. Ich koszt wynosi najczęściej od kilku do kilkudziesięciu euro.

Czy to się opłaca?

Dla wielu osób, podstawowym kryterium wyboru rodzaju transportu, są argumenty ekonomiczne. Czy zatem opłaca się jechać za granicę samochodem? Trudno o dokładne wyliczenia. Pewne jest jednak, że takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze, gdy planujemy wakacje co najmniej dla  trzech lub czterech osób.

Bardzo popularnym kierunkiem wypoczynku Polaków jest niewątpliwie Chorwacja. Warszawę i Zadar dzieli ok.1.3 tys. km, co przy aktualnych cenach na stacjach benzynowych i bardzo uśrednionym spalaniu może dać nam kwotę rzędu 800-900 zł, w obie strony. Jeśli zdecydujemy się jechać przez Czechy, Austrię i Słowenię, wysokość winiet i opłat za autostrady może sięgać nawet 400 zł. Całkowity koszt przejazdu przy sporym zaokrągleniu powinien zatem zamknąć się w 1.5 tys. zł, co przy podziale na cztery osoby daje nam 375 zł. Minusy? Taka podróż może trwać ok.12 godzin. Wiele osób znacząco ją sobie jeszcze wydłuża, oczywiście korzystając z okazji i zwiedzając kraje, przez które przejeżdża. Dla porównania lot samolotem do Chorwacji to koszt od 700 zł do nawet 1.5 tys. zł w obie strony. Cena zależy m.in. od przewoźnika i daty rezerwacji. Do tego musimy doliczyć jeszcze koszty transportu z lotnisk.

Jeśli nie chcemy przepłacać za bagaż, pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością zabieranych rzeczy. Zgodnie z regulaminem większości przewoźników – waga bagażu nie powinna przekraczać 20 kg.

Jak za to wszystko zapłacić?

Wybierając się w podróż własnym samochodem, znaczną część niezbędnych rzeczy, możemy kupić w Polsce. Za noclegi, wyżywienie i wszystkie atrakcje regionów, w których zamierzamy wypoczywać, musimy jednak płacić w obcej walucie. Warto więc pomyśleć o wymianie złotówek na niezbędne waluty jeszcze w kraju. W ten sposób zaoszczędzimy na zawyżonych w turystycznych miejscowościach kursach. W ostatnim czasie znacząco na popularności zyskują internetowe kantory wymiany walut. Najpopularniejszym jest Cinkciarz.pl, który w ofercie ma aż 24 waluty, możliwe do nabycia znacznie taniej, niż w tradycyjnych kantorach. Jeśli zatem ktoś chciałby kupić 700 euro na wakacje za pośrednictwem naszego serwisu, może zaoszczędzić nawet 136 zł. Gdyby po powrocie coś nam zostało, można u nas je wymienić również po lepszym kursie - mówi Marcin Lipka, analityk walutowy Cinkciarz.pl.

Dobrym rozwiązaniem są również karty walutowe, które świetnie sprawdzają się podczas wyjazdów. Serwis Cinkciarz.pl udostępnia je w czterech walutach. Oczywiście w złotówkach, ale również w dolarach, euro i brytyjskich funtach. Aby z nich korzystać, nie musimy mieć konta walutowego. Wystarczy założyć zupełnie darmowy profil na portalu.

Kartę walutową możemy potraktować jako bezpieczną formę kieszonkowego. Bez obaw możemy dać ją dziecku na wakacje albo samemu zabrać jako dodatkowe finansowe zabezpieczenie podczas urlopu. Aby z niej skorzystać, trzeba użyć kodu PIN. To oznacza, że nasze pieniądze są bezpieczne, nawet jeśli ktoś okradnie nas w podróży albo zgubimy portfel. Karta walutowa jest również bardzo wygodna. Możemy nią zapłacić we wszystkich miejscach akceptujących transakcje kartami Visa. To nie wszystko. Zapłacimy nią także w zagranicznych sklepach internetowych. Najważniejsze jednak, że pozwala sporo zaoszczędzić np. na kosztach przewalutowania.

23 cze 2015 13:52|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

18 cze 2015 12:37

Pięć praktycznych rad, dzięki którym tanio kupisz walutę

9 cze 2015 16:59

Myślisz o nowej elektronice? Kupując za granicą możesz sporo zaoszczędzić

3 cze 2015 15:53

Polska uzależnia się od Niemiec [INDEKS ZŁOTEGO CINKCIARZ.PL]

3 cze 2015 15:01

Największe polskie firmy. Cinkciarz.pl znów w czołówce

29 maj 2015 14:50

Frank po 4 zł. Czy należy się martwić? [KOMENTARZ ANALITYKA CINKCIARZ.PL]

28 maj 2015 17:04

Co się zdarzy w Grecji? Pięć możliwych scenariuszy

Atrakcyjne kursy 27 walut