Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rafting: ekscytująca przygoda, nie tylko dla bogaczy

14 paź 2016 10:14|Cinkciarz.pl

Gwarantowana metoda na emocjonujące przeżycia na łonie natury? Rafting, czyli górskie spływy spienionymi rzekami, to pełna adrenaliny forma aktywnego wypoczynku, której w Europie można się oddawać niemal przez cały rok. To z pozoru egzotyczne hobby nie tylko udoskonala zdolność pracy zespołowej, ale na dodatek jest tańsze niż może się wydawać.

Rafting

Osoby poszukujące wrażeń i chętnie podróżujące, mają w Europie dostęp do całego szeregu zapierających dech w piersiach górskich lokalizacji, w których można oddać się raftingowej pasji. W Polsce rzeką najczęściej kojarzoną ze spływami jest Dunajec, którego przełom, ze względu na walory krajobrazowe, przyciąga od lat turystów z całej Europy. Według badań prowadzonych kilka lat temu przez naukowców z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, niewielki Pieniński Park Narodowy odwiedza dziennie ok. 1.3 tys. osób. To jednak unikalna lokalizacja w naszym kraju, jeśli chodzi o potencjał raftingowy. - Więcej miejsc zdatnych do uprawiania raftingu w Polsce trudno wymienić. Jednym z państw znanych w Europie z raftingu jest Austria, pełna rzek, które do tego sportu się świetnie nadają, np. Inn czy Salza - wyjaśnia Piotr Sikora ze Szkoły Kajakarstwa Górskiego i Raftingu Retendo, który w sezonie oferuje spływy przełomem Dunajca.

Rafting jest popularny praktycznie we wszystkich krajach alpejskich: Szwajcarii, wschodniej Francji, południowych Włoszech, ale również w znacznie cieplejszych i nieczęsto kojarzonych ze sportami górskimi lokalizacjach, takich jak Chorwacja czy Hiszpania. Sprawia to, że pasjonaci tej aktywności mogą się oddawać swojemu hobby praktycznie przez cały rok. - Sezon raftingowy na rzece Noguera Pallaresa trwa od połowy marca do października, ale najlepszy czas do uprawiania tego sportu to czas topnienia lodów, czyli maj i czerwiec, kiedy podnosi się poziom rzek - tłumaczy Pepa Cecília Gallart z wydziału turystyki powiatu Pallars Sobirà w północnej Katalonii. Region charakteryzuje się ponad 60 km nawigowalnych wód, mieszczących się w zakresach trudności od poziomu II do poziomu V. Oznacza to, że płynąca przez region rzeka Noguera Pallaresa, nadaje się zarówno do organizacji w niej zawodów z cyklu pucharu Europy, jak i do spokojnego zwiedzania z pagajem (czyli wiosłem używanym na tratwie raftingowej) w dłoni.

Mówiąc o poziomach trudności, warto podkreślić, że specjaliści od kajakarstwa górskiego i raftingu używają sześciostopniowej skali, opisującej zaawansowanie trasy spływu. Skrót w nazwie skali WW pochodzi od angielskiego sformułowania “white water”, oznaczającego “białą”, czyli spienioną wodę. Poziom II, wspominany powyżej przez Gallart, oznacza możliwość występowania drobnych przeszkód i fal oraz miejsc, w których woda nagle przyspiesza. Poziom V oznacza już wyjątkową trudność trasy i wymaga wcześniejszego rozpoznania z brzegu przed rozpoczęciem spływu. Na trasie poziomu V można napotkać wysokie progi i wąskie przejścia, a konsekwencje wywrotki mogą być bardzo poważne. Na takie trasy doświadczony instruktor nigdy jednak nie zabierze weekendowych amatorów raftingów. - Spływ na rzece “trójkowej” jest możliwy do wykonania dla osób “z ulicy”, które nie miały wcześniej styczności z raftingiem. Spływ tego typu trasą, z amatorami na pokładzie pontonu, jest również możliwy do okiełznania przez instruktorów. Na “czwórkach” i “piątkach” uczestnicy powinni mieć już jakieś doświadczenie, a przede wszystkim wiedzieć, że jest to trudne i może być niebezpieczne - przestrzega Sikora.

Aby spłynąć po rzece, nie trzeba wcale mieć przygotowania wioślarskiego. Instruktorzy z firm i szkół kajakarskich organizujących raftingowe imprezy udzielają wystarczającego przeszkolenia już na miejscu, przed rozpoczęciem pierwszego spływu. Rzetelne firmy oferują oczywiście w ramach usługi cały sprzęt potrzebny do bezpiecznego spływu, taki jak kamizelki asekuracyjne, kaski i pagaje. Opłata za uczestnictwo powinna pokrywać ubezpieczenie uczestnika NNW w czasie spływu.

Ile może kosztować przygoda z raftingiem? Dwugodzinny spływ przełomem Dunajca tratwą dla dwóch lub trzech osób to wydatek ok. 220 zł. Porównywalny czasowo, również dwugodzinny, ale według specjalistów znacznie bardziej emocjonujący, spływ rzeką Salzach w austriackim Taxenbach to dla dwóch pasażerów koszt 108 euro (czyli 465.34 zł, wg kursu z dnia 14.10.2016 podanego za serwisem Cinkciarz.pl). Jeśli dołączymy do tego orientacyjny koszt przelotu z Warszawy do pobliskiego Salzburga (973 zł / os. wg ceny podawanej przez wyszukiwarkę Google Flights w dniu 14.10.2016 r.) i koszt zakwaterowania dwóch os. w najtańszej prywatnej kwaterze w wysokości 321 zł (za serwisem Booking.com, w dniu 14.10.2016 r.), okazuje się, że budżet takiego wypadu przekroczy 3 tys. zł.

Ciekawą propozycją może być rafting w Katalonii. - Sam budżet weekendu z raftingiem w gminie Pallars Sobirà może kosztować między 80 a 120 euro w zależności od tego, czy wybierze się zakwaterowanie na jedną czy na dwie noce - zachęca Pepa Gallart. Szukając oszczędności przy wyjazdach do krajów strefy euro, warto pod uwagę brać różnice kursowe waluty. - Kupując dzisiaj w naszym serwisie 1 tys. euro oszczędzamy ponad 214 zł w stosunku do kursów oferowanych przez banki - wyjaśnia Piotr Kiciński, wiceprezes spółki Cinkciarz.pl. Taka kwota pozwala już np. na pokrycie kosztów noclegu dla jednej osoby podczas raftingowego weekendu w Austrii.

 

14 paź 2016 10:14|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

12 paź 2016 13:30

Na dachu świata, czyli wyprawa na Nordkapp [PODRÓŻE]

11 paź 2016 20:45

Cinkciarz.pl z nowymi umowami sponsorskimi [PODSUMOWANIE]

7 paź 2016 12:55

Zwiedzanie Niemiec, Polski i Czech za 25 zł? To możliwe [PORADNIK]

5 paź 2016 10:16

Oszczędzać czy inwestować? [PORADNIK CINKCIARZ.PL]

4 paź 2016 9:02

Cinkciarz.pl partnerem Pogoni Szczecin

30 wrz 2016 11:34

Podwyżki cen paliw praktycznie przesądzone. Złe wiadomości dla kierowców [ANALIZA CINKCIARZ.PL]

Atrakcyjne kursy 27 walut