Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Zwiedzanie Niemiec, Polski i Czech za 25 zł? To możliwe [PORADNIK]

7 paź 2016 12:55|Cinkciarz.pl

Brakuje Ci pomysłu lub pieniędzy na wakacyjny wyjazd? Dzięki całodziennemu biletowi EURO-NYSA już za 25 zł możesz podróżować pociągami, autobusami i komunikacją miejską aż w trzech krajach: w Polsce, Niemczech i Czechach.

Góry Izerskie

Euroregion Nysa obejmuje obszary przygraniczne Polski, Niemiec i Czech. Od momentu, w którym wszystkie kraje znalazły się w Unii Europejskiej, lokalne władze dążą do integracji regionu i społeczności zamieszkującej jego teren. Doskonałym do tego narzędziem jest bilet EURO-NYSA, dzięki któremu już za 25 zł każdy może jeździć wybranymi liniami komunikacji miejskiej, autobusami i pociągami w trzech krajach. To okazja dla każdego, kto chciałby wybrać się do sąsiedniego kraju na zakupy, czy wycieczkę.

Co obejmuje bilet?

Całodzienny bilet EURO-NYSA pozwala na podróżowanie w Niemczech koleją, kolejką wąskotorową, komunikacją miejską i regionalną komunikacją autobusową po całym obszarze ZVON (powiaty Bautzen i Görlitz). W Czechach, w kraju Libereckim, uprawnia do podróżowania koleją linową Liberec – Horní Hanychov – Jested, pociągami osobowymi Kolei Czeskich pospiesznych i przyspieszonych, komunikacją miejską niemal wszystkich większych miejscowości i regionalnymi liniami autobusowymi. W Polsce z biletem możemy jeździć pociągami na trasach: Wrocław - Harrachov (przez Wałbrzych i Szklarską Porębę), Jelenia Góra - Zebrzydowa, Węgliniec - Lubań Śląski, Jelenia Góra - Zgorzelec, Wrocław - Görlitz (przez Legnicę i Zgorzelec) oraz Zielona Góra - Węgliniec. Dostępne są również regionalne kursy autobusów PKS Bolesławiec, PKS Tour Jelenia Góra, PKS Voyager i F.H.U. Bielawa oraz autobusy komunikacji miejskiej w Bolesławcu, Jeleniej Górze i w Zgorzelcu.

Bilet EURO-NYSA można kupić u przewoźników, którzy oferują połączenia swoich linii maksymalnie z dwudniowym wyprzedzeniem i jest ważny do godz. 4 rano dnia następnego. Kosztuje 25 zł, a w przypadku zorganizowanej grupy jedynie 75 zł za pięć osób. Chętni mogą też dokupić bilet rowerowy w cenie 10 zł. Dzieci w wieku do sześciu lat mogą podróżować za darmo w towarzystwie osoby pełnoletniej posiadającej bilet.

Szczegółowy rozkład jazdy oraz punkty sprzedaży biletów znaleźć można na stronie związku ZVON, która posiada także polską wersję językową: http://www.zvon.de/pl. Na niej dostępny jest również dedykowany dla Polaków numer infolinii.

Miejsca warte zobaczenia

Na cel swojej ewentualnej podróży do Czech warto wybrać Liberec, który jest stolicą kraju liberackiego. Zwiedzić w nim warto wiele zabytkowych budowli, ale też kompleks narciarski, czy bardzo popularne dwa aquaparki. Z pewnością wart odwiedzenia jest również Harrachov - bardzo popularny ośrodek wypoczynkowy w Karkonoszach. Znany jest przede wszystkim z ośmiu skoczni narciarskich - największa z nich ma punkt konstrukcyjny na 185 m n.p.m. Dla narciarzy dostępnych jest również 7 km tras zjazdowych. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się również muzeum szklarstwa z zabytkową kaplicą szklarzy.

Po niemieckiej stronie do atrakcji turystycznych zaliczyć należy z pewnością w park dinozaurów, labirynt ogrodowy i park miniatur, położone na blisko 20 ha w Kleinwelka. Popularnością cieszy się również aquapark w Krauschwitz oraz Jezioro Bärwalder See, położone niedaleko granicy z Polską. Zwiedzający i osoby wybierające się po prostu na zakupy, powinny wybrać się również do Görlitz - najbardziej wysuniętego miasta na wschód Niemiec. Nie zostało ono dotknięte zniszczeniami podczas II wojny światowej, dzięki czemu zobaczyć możemy zabytki z większości epok historycznych.

W Polsce również nie brakuje miejsc, które możemy zobaczyć dzięki biletowi EURO-NYSA. Z pewnością wartym odwiedzenia jest Bolesławiec, zwany miastem ceramiki. Słynie ze święta ceramiki, które odbywa się w sierpniu. Jeśli jesteśmy w Bolesławcu, powinniśmy zobaczyć muzeum ceramiki, jeden z najdłuższych w Europie kamienny wiadukt kolejowy, czy średniowieczne mury obronne. Wiele atrakcji turyści powinni znaleźć również w Jeleniej Górze położonej w Kotlinie Jeleniogórskiej, otoczonej Górami Izerskimi, Górami Kaczawskimi i Karkonoszami.

Tanie wyjazdy w grupie

Bilet EURO-NYSA pozwala na jeszcze większe oszczędności podróżującym w grupie. - Koszt biletu dla 5 osób to tylko 75 zł, czyli 15 zł za osobę. To doskonały pretekst do tego, by ze znajomymi wybrać się na zakupy do Liberca, Görlitz, czy zwiedzić Harrachov - mówi nam Marcin, mieszkaniec Bolesławca. - Bilet jest również opłacalny dla tych, którzy planują wyjazd na terenie Dolnego Śląska. 15 zł za transport do Jeleniej Góry, powrót i bezpłatna komunikacja miejska to oszczędność nawet 30 zł - dodaje.

Wymiana walut

Jeżeli planujemy wyjazd do Niemiec i Czech, potrzebne będzie nam euro lub korony czeskie. Wymiana walut za granicą lub w kantorach stacjonarnych w Polsce, może okazać się nieopłacalna. Warto więc zwrócić uwagę na kantory wymiany walut online. Jeden z najpopularniejszych, Cinkciarz.pl, w swojej ofercie oprócz euro i koron ma jeszcze 22 waluty. Jeżeli zdecydujemy się na kupienie np. 200 euro i 2.2 tys. koron za jego pośrednictwem, w porównaniu z kursami bankowymi zaoszczędzić możemy łącznie ok. 84 zł.*


Kursy za Cinkciarz.pl aktualne z dnia 06.10.2016 r.

7 paź 2016 12:55|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

5 paź 2016 10:16

Oszczędzać czy inwestować? [PORADNIK CINKCIARZ.PL]

4 paź 2016 9:02

Cinkciarz.pl partnerem Pogoni Szczecin

30 wrz 2016 11:34

Podwyżki cen paliw praktycznie przesądzone. Złe wiadomości dla kierowców [ANALIZA CINKCIARZ.PL]

28 wrz 2016 10:11

Czy da się kupić zamek i nie stracić? Można nawet zarobić [PORADNIK]

21 wrz 2016 12:44

Marzysz o supersamochodzie? Pamiętaj o tych faktach...

19 wrz 2016 14:02

Wzrost PKB w 2016 r. prawie o połowę niższy od założeń? [ANALIZA CINKCIARZ.PL]

Atrakcyjne kursy 27 walut