Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Zwiedzanie Niemiec, Polski i Czech za 25 zł? To możliwe [PORADNIK]

7 paź 2016 12:55|Cinkciarz.pl

Brakuje Ci pomysłu lub pieniędzy na wakacyjny wyjazd? Dzięki całodziennemu biletowi EURO-NYSA już za 25 zł możesz podróżować pociągami, autobusami i komunikacją miejską aż w trzech krajach: w Polsce, Niemczech i Czechach.

Góry Izerskie

Euroregion Nysa obejmuje obszary przygraniczne Polski, Niemiec i Czech. Od momentu, w którym wszystkie kraje znalazły się w Unii Europejskiej, lokalne władze dążą do integracji regionu i społeczności zamieszkującej jego teren. Doskonałym do tego narzędziem jest bilet EURO-NYSA, dzięki któremu już za 25 zł każdy może jeździć wybranymi liniami komunikacji miejskiej, autobusami i pociągami w trzech krajach. To okazja dla każdego, kto chciałby wybrać się do sąsiedniego kraju na zakupy, czy wycieczkę.

Co obejmuje bilet?

Całodzienny bilet EURO-NYSA pozwala na podróżowanie w Niemczech koleją, kolejką wąskotorową, komunikacją miejską i regionalną komunikacją autobusową po całym obszarze ZVON (powiaty Bautzen i Görlitz). W Czechach, w kraju Libereckim, uprawnia do podróżowania koleją linową Liberec – Horní Hanychov – Jested, pociągami osobowymi Kolei Czeskich pospiesznych i przyspieszonych, komunikacją miejską niemal wszystkich większych miejscowości i regionalnymi liniami autobusowymi. W Polsce z biletem możemy jeździć pociągami na trasach: Wrocław - Harrachov (przez Wałbrzych i Szklarską Porębę), Jelenia Góra - Zebrzydowa, Węgliniec - Lubań Śląski, Jelenia Góra - Zgorzelec, Wrocław - Görlitz (przez Legnicę i Zgorzelec) oraz Zielona Góra - Węgliniec. Dostępne są również regionalne kursy autobusów PKS Bolesławiec, PKS Tour Jelenia Góra, PKS Voyager i F.H.U. Bielawa oraz autobusy komunikacji miejskiej w Bolesławcu, Jeleniej Górze i w Zgorzelcu.

Bilet EURO-NYSA można kupić u przewoźników, którzy oferują połączenia swoich linii maksymalnie z dwudniowym wyprzedzeniem i jest ważny do godz. 4 rano dnia następnego. Kosztuje 25 zł, a w przypadku zorganizowanej grupy jedynie 75 zł za pięć osób. Chętni mogą też dokupić bilet rowerowy w cenie 10 zł. Dzieci w wieku do sześciu lat mogą podróżować za darmo w towarzystwie osoby pełnoletniej posiadającej bilet.

Szczegółowy rozkład jazdy oraz punkty sprzedaży biletów znaleźć można na stronie związku ZVON, która posiada także polską wersję językową: http://www.zvon.de/pl. Na niej dostępny jest również dedykowany dla Polaków numer infolinii.

Miejsca warte zobaczenia

Na cel swojej ewentualnej podróży do Czech warto wybrać Liberec, który jest stolicą kraju liberackiego. Zwiedzić w nim warto wiele zabytkowych budowli, ale też kompleks narciarski, czy bardzo popularne dwa aquaparki. Z pewnością wart odwiedzenia jest również Harrachov - bardzo popularny ośrodek wypoczynkowy w Karkonoszach. Znany jest przede wszystkim z ośmiu skoczni narciarskich - największa z nich ma punkt konstrukcyjny na 185 m n.p.m. Dla narciarzy dostępnych jest również 7 km tras zjazdowych. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się również muzeum szklarstwa z zabytkową kaplicą szklarzy.

Po niemieckiej stronie do atrakcji turystycznych zaliczyć należy z pewnością w park dinozaurów, labirynt ogrodowy i park miniatur, położone na blisko 20 ha w Kleinwelka. Popularnością cieszy się również aquapark w Krauschwitz oraz Jezioro Bärwalder See, położone niedaleko granicy z Polską. Zwiedzający i osoby wybierające się po prostu na zakupy, powinny wybrać się również do Görlitz - najbardziej wysuniętego miasta na wschód Niemiec. Nie zostało ono dotknięte zniszczeniami podczas II wojny światowej, dzięki czemu zobaczyć możemy zabytki z większości epok historycznych.

W Polsce również nie brakuje miejsc, które możemy zobaczyć dzięki biletowi EURO-NYSA. Z pewnością wartym odwiedzenia jest Bolesławiec, zwany miastem ceramiki. Słynie ze święta ceramiki, które odbywa się w sierpniu. Jeśli jesteśmy w Bolesławcu, powinniśmy zobaczyć muzeum ceramiki, jeden z najdłuższych w Europie kamienny wiadukt kolejowy, czy średniowieczne mury obronne. Wiele atrakcji turyści powinni znaleźć również w Jeleniej Górze położonej w Kotlinie Jeleniogórskiej, otoczonej Górami Izerskimi, Górami Kaczawskimi i Karkonoszami.

Tanie wyjazdy w grupie

Bilet EURO-NYSA pozwala na jeszcze większe oszczędności podróżującym w grupie. - Koszt biletu dla 5 osób to tylko 75 zł, czyli 15 zł za osobę. To doskonały pretekst do tego, by ze znajomymi wybrać się na zakupy do Liberca, Görlitz, czy zwiedzić Harrachov - mówi nam Marcin, mieszkaniec Bolesławca. - Bilet jest również opłacalny dla tych, którzy planują wyjazd na terenie Dolnego Śląska. 15 zł za transport do Jeleniej Góry, powrót i bezpłatna komunikacja miejska to oszczędność nawet 30 zł - dodaje.

Wymiana walut

Jeżeli planujemy wyjazd do Niemiec i Czech, potrzebne będzie nam euro lub korony czeskie. Wymiana walut za granicą lub w kantorach stacjonarnych w Polsce, może okazać się nieopłacalna. Warto więc zwrócić uwagę na kantory wymiany walut online. Jeden z najpopularniejszych, Cinkciarz.pl, w swojej ofercie oprócz euro i koron ma jeszcze 22 waluty. Jeżeli zdecydujemy się na kupienie np. 200 euro i 2.2 tys. koron za jego pośrednictwem, w porównaniu z kursami bankowymi zaoszczędzić możemy łącznie ok. 84 zł.*


Kursy za Cinkciarz.pl aktualne z dnia 06.10.2016 r.

7 paź 2016 12:55|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

5 paź 2016 10:16

Oszczędzać czy inwestować? [PORADNIK CINKCIARZ.PL]

4 paź 2016 9:02

Cinkciarz.pl partnerem Pogoni Szczecin

30 wrz 2016 11:34

Podwyżki cen paliw praktycznie przesądzone. Złe wiadomości dla kierowców [ANALIZA CINKCIARZ.PL]

28 wrz 2016 10:11

Czy da się kupić zamek i nie stracić? Można nawet zarobić [PORADNIK]

21 wrz 2016 12:44

Marzysz o supersamochodzie? Pamiętaj o tych faktach...

19 wrz 2016 14:02

Wzrost PKB w 2016 r. prawie o połowę niższy od założeń? [ANALIZA CINKCIARZ.PL]

Atrakcyjne kursy 28 walut