Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Trzy pomysły na walentynkowy weekend

9 lut 2017 9:11|Cinkciarz.pl

Zakochanym wszędzie dobrze, istnieją jednak miejsca, gdzie może być lepiej. Jakie? Oto trzy inspiracje na walentynkowy wyjazd. Jeśli skorzystacie, wrócicie do codzienności albo odmłodzeni po wizycie w SPA, albo uduchowieni po przedstawieniu w operze, bądź też zauroczeni magią i atrakcjami miasta miłości.

Zakochana para w Wenecji

14 lutego - święto zakochanych - w tym roku wypada we wtorek. Marzenia o romantycznym, walentynkowym weekendzie można jednak zrealizować przed lub po dniu św. Walentego. Kiedy już zapadnie decyzja, że wyjechać warto i uda się wygospodarować kilka wolnych dni oraz odłożyć na to pieniądze, do rozwiązania zostanie kwestia, dokąd się wybrać.

Gdzie czas upływa, a lat ubywa

Ośrodki SPA powstają w niemal wszystkich zakątkach świata. Coraz bardziej oryginalne, klimatyczne, ekskluzywne - kuszą zabiegami, które poprawiają zdrowie, urodę, a często także nastrój. Przyciągają kobiety, mężczyzn, całe rodziny. Nie są jednak chwilowym krzykiem mody ani też wymysłem współczesności. Ich starorzymski rodowód wskazuje, że ludzie od wieków odczuwali potrzebę, by w oderwaniu od codzienności podreperować zdrowie i samopoczucie. Ośrodki SPA, oprócz masaży i najrozmaitszych zabiegów pielęgnacyjno-upiększających, zwykle proponują także zdrowotne i relaksacyjne kąpiele, sauny, baseny, jacuzzi, bicze wodne.

Najbardziej znane centra współdziałają z hotelami i mają w ofercie kilkudniowe pakiety pobytowe. Łatwo odgadnąć, że usługi SPA w połączeniu z noclegami i wyżywieniem opłacają się operatorom bardziej. Z kolei goście w zamian za większy wydatek zyskują kilka-kilkanaście dni, podczas których ktoś się o nich troszczy, karmi, sprząta, masuje, a po tym wszystkim wracają do domów niczym nowo narodzeni.

W Polsce nie brakuje cieszących się dobrymi opiniami ośrodków SPA. Wybór tych najbardziej znanych i najlepszych na świecie jest przeogromny. Często powstają w metropoliach, ale nierzadko również w pobliżu kurortów, ulokowane na odludziu w otoczeniu lasów, aby zapewnić gościom enklawę ciszy, spokoju i widoków z dala od zatłoczonych ulic, osiedli, kompleksów handlowych. Podpowiedzi i odesłania do gotowych ofert znajdują się np. na stronie spaplanet.pl. Renomowane i wyróżniane w kilku ostatnich latach europejskie hotele z rozbudowanymi zapleczami gabinetów odnowy biologicznej działają m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Anglii i Niemczech. Portal spaeden.pl na czele najlepszych europejskich ośrodków wymienia jednak Zadar. Tu, na półwyspie Punta Skala, tuż przy plaży w nowoczesnym, stylowym, pięciogwiazdkowym hotelu z pokojami i apartamentami z widokiem na Adriatyk funkcjonuje Iadera. “Największe SPA w chorwackiej Dalmacji, dwupiętrowe sanktuarium urody i relaksu o powierzchni 6 tys. m kw.” - czytamy w opisie obiektu. Pobyt przez trzy doby dla dwóch osób kosztuje 486-864 euro.

Gdzie tworzył i przechadzał się Mozart

Zakochani, którym marzy się coś bardziej dla ducha niż dla ciała, zamiast SPA rozważą wizytę na przedstawieniu operowym. O ile w kryteriach wyszukiwania zakładają takie miejsce, by z jednej strony podróż z i do Polski nie pochłonęła zbyt wiele czasu, ale z drugiej strony dało się poczuć magię i moc wielkiej sceny, prawdopodobnie otrzymają wynik: Wiedeńska Opera Narodowa. Wg portalu wien.info to jedna z najlepszych scen operowych na świecie. Zaprasza na przedstawienia przez 285 dni w roku, gwarantując repertuar, wykonanie i choreografię na najwyższym poziomie. Na początku 2017 r. zostały zaplanowane dwie premiery, w lutym - “Trubadur” Giuseppe Verdiego, w marcu “Parsifal” Ryszarda Wagnera.

Oficjalna strona wiener-staatsoper.at zawiera m.in. pełny repertuar oraz odesłanie do systemu rezerwacji i zakupu biletów, które kosztują od 11 euro do 144 euro, lecz bez względu na ceny, bilety na przebojowe przedstawienia rozchodzą się w mgnieniu oka. Bywalcy podpowiadają, że najtańsze wejściówki, przede wszystkim na miejsca stojące, daje się upolować w kasach na 90 minut przed początkiem spektaklu.

Tłumy turystów odwiedzają gmach opery, jak zresztą wiele innych wiedeńskich zabytków, nie tylko przy okazji wystawianych tam dzieł. Gdy milczą soliści, chór i orkiestra, można zobaczyć nie tylko główną salę koncertową, wielkie marmurowe schody czy foyer z popiersiem Jana Kiepury, ale także zaplecze sceny, na której swoje kompozycje wystawiał m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart. Przy okazji wizyty w Wiedniu warto zwiedzić mieszkanie, w którym żył i pracował genialny kompozytor.

Wynajęcie noclegu w stolicy Austrii powinno być o wiele łatwiejsze niż zdobycie biletu na hitową operę. Hotele, hostele, pensjonaty - do wyboru, a z ofert dostępnych na Booking.com wynika, że dwie osoby znajdą dla siebie przytulny pokój na dwie weekendowe noce w trzygwiazdkowym hotelu z zagwarantowanym miejscem parkingowym, WiFi i blisko stacji metra za 120-150 euro.

Gdzie niosą się liryczne pieśni gondolierów

Wśród inspiracji na romantyczny weekend dla dwojga nie może zabraknąć Wenecji. Dodatkowy bodziec, by wybrać się do miasta na północy Włoch właśnie w lutym, to słynny na cały świat karnawał wenecki i zabawa w tłumie złotych masek.

Romantyczny charakter, skojarzenia z miłością i mekką zakochanych Wenecja zawdzięcza m.in. położeniu na wodzie. Sieć kanałów, pływające po nich gondole, śpiewający gondolierzy, tramwaje wodne i zwyczaj całowania się pod mostem Westchnień składają się na urok i charakter miasta. Z Wenecją kojarzy się także postać Giacomo Casanovy - podróżnika, literata, muzyka oraz słynnego amanta, który spisywał swoje erotyczne doznania i miłosne podboje w pamiętnikach. A później te zapiski zapewniły mu nieśmiertelność.

Wśród “obowiązkowych” punktów w programie poznawania Wenecji znajdują się plac św. Marka (Piazza San Marco) z tysiącletnią bazyliką, Pałac Dożów (Palazzo Ducale), most Rialto. Znakiem rozpoznawczym miasta są też kawiarenki, w których goście, często na stojąco, raczą się aromatycznym espresso.

Przez Wenecję każdego roku przewija się kilkanaście milionów turystów. Polskie biura podróży w odpowiedzi na popyt proponują kilkudniowe pakiety w mieście wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przykładowe ceny: 769 zł - od osoby za autokarowy transport, cztery noclegi i dwa posiłki dziennie, 197 zł - od osoby za autokarowy transport i dwa noclegi. Dla organizujących wyjazd na własną rękę nie powinno zabraknąć miejsc. Dwie osoby zapłacą za weekend w hotelowym pokoju w sumie minimum 200-300 euro.

Zakochani nie liczą czasu, ale liczą pieniądze

Przed romantyczną zagraniczną podróżą przyda się kalkulacja kosztów. W większości europejskich państw, także w Austrii i we Włoszech, płaci się w euro. W Chorwacji obowiązującą walutą jest kuna. Przed wyjazdem opłaca się skorzystać z internetowej wymiany walut. W serwisie Cinkciarz.pl na popularności zyskała np. społecznościowa wymiana walut. - Aby z niej skorzystać, należy zasilić portfel walutowy, oznaczyć, jaką walutę chce się kupić lub sprzedać i ustalić kurs transakcji. W chwili, gdy znajdzie się chętny na ofertę, transakcja sfinalizuje się automatycznie. A nasz serwis nie pobiera przy tym żadnych opłat czy prowizji - mówi Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.

 

9 lut 2017 9:11|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

3 lut 2017 9:24

Pomysły na walentynkowe prezenty z zagranicy

2 lut 2017 9:28

Inflacja uderzy nas po kieszeni

1 lut 2017 18:01

Cinkciarz.pl globalnym sponsorem UEFA EURO U21

31 sty 2017 10:08

Cinkciarz.pl z nominacją do nagrody za najlepszą aplikację roku

27 sty 2017 14:39

Czy spełni się amerykański sen o gospodarce? [ANALIZA CINKCIARZ.PL]

26 sty 2017 7:55

Pięć przykazań początkującego inwestora

Atrakcyjne kursy 27 walut