Zakochanym wszędzie dobrze, istnieją jednak miejsca, gdzie może być lepiej. Jakie? Oto trzy inspiracje na walentynkowy wyjazd. Jeśli skorzystacie, wrócicie do codzienności albo odmłodzeni po wizycie w SPA, albo uduchowieni po przedstawieniu w operze, bądź też zauroczeni magią i atrakcjami miasta miłości.
14 lutego - święto zakochanych - w tym roku wypada we wtorek. Marzenia o romantycznym, walentynkowym weekendzie można jednak zrealizować przed lub po dniu św. Walentego. Kiedy już zapadnie decyzja, że wyjechać warto i uda się wygospodarować kilka wolnych dni oraz odłożyć na to pieniądze, do rozwiązania zostanie kwestia, dokąd się wybrać.
Gdzie czas upływa, a lat ubywa
Ośrodki SPA powstają w niemal wszystkich zakątkach świata. Coraz bardziej oryginalne, klimatyczne, ekskluzywne - kuszą zabiegami, które poprawiają zdrowie, urodę, a często także nastrój. Przyciągają kobiety, mężczyzn, całe rodziny. Nie są jednak chwilowym krzykiem mody ani też wymysłem współczesności. Ich starorzymski rodowód wskazuje, że ludzie od wieków odczuwali potrzebę, by w oderwaniu od codzienności podreperować zdrowie i samopoczucie. Ośrodki SPA, oprócz masaży i najrozmaitszych zabiegów pielęgnacyjno-upiększających, zwykle proponują także zdrowotne i relaksacyjne kąpiele, sauny, baseny, jacuzzi, bicze wodne.
Najbardziej znane centra współdziałają z hotelami i mają w ofercie kilkudniowe pakiety pobytowe. Łatwo odgadnąć, że usługi SPA w połączeniu z noclegami i wyżywieniem opłacają się operatorom bardziej. Z kolei goście w zamian za większy wydatek zyskują kilka-kilkanaście dni, podczas których ktoś się o nich troszczy, karmi, sprząta, masuje, a po tym wszystkim wracają do domów niczym nowo narodzeni.
W Polsce nie brakuje cieszących się dobrymi opiniami ośrodków SPA. Wybór tych najbardziej znanych i najlepszych na świecie jest przeogromny. Często powstają w metropoliach, ale nierzadko również w pobliżu kurortów, ulokowane na odludziu w otoczeniu lasów, aby zapewnić gościom enklawę ciszy, spokoju i widoków z dala od zatłoczonych ulic, osiedli, kompleksów handlowych. Podpowiedzi i odesłania do gotowych ofert znajdują się np. na stronie spaplanet.pl. Renomowane i wyróżniane w kilku ostatnich latach europejskie hotele z rozbudowanymi zapleczami gabinetów odnowy biologicznej działają m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Anglii i Niemczech. Portal spaeden.pl na czele najlepszych europejskich ośrodków wymienia jednak Zadar. Tu, na półwyspie Punta Skala, tuż przy plaży w nowoczesnym, stylowym, pięciogwiazdkowym hotelu z pokojami i apartamentami z widokiem na Adriatyk funkcjonuje Iadera. “Największe SPA w chorwackiej Dalmacji, dwupiętrowe sanktuarium urody i relaksu o powierzchni 6 tys. m kw.” - czytamy w opisie obiektu. Pobyt przez trzy doby dla dwóch osób kosztuje 486-864 euro.
Gdzie tworzył i przechadzał się Mozart
Zakochani, którym marzy się coś bardziej dla ducha niż dla ciała, zamiast SPA rozważą wizytę na przedstawieniu operowym. O ile w kryteriach wyszukiwania zakładają takie miejsce, by z jednej strony podróż z i do Polski nie pochłonęła zbyt wiele czasu, ale z drugiej strony dało się poczuć magię i moc wielkiej sceny, prawdopodobnie otrzymają wynik: Wiedeńska Opera Narodowa. Wg portalu wien.info to jedna z najlepszych scen operowych na świecie. Zaprasza na przedstawienia przez 285 dni w roku, gwarantując repertuar, wykonanie i choreografię na najwyższym poziomie. Na początku 2017 r. zostały zaplanowane dwie premiery, w lutym - “Trubadur” Giuseppe Verdiego, w marcu “Parsifal” Ryszarda Wagnera.
Oficjalna strona wiener-staatsoper.at zawiera m.in. pełny repertuar oraz odesłanie do systemu rezerwacji i zakupu biletów, które kosztują od 11 euro do 144 euro, lecz bez względu na ceny, bilety na przebojowe przedstawienia rozchodzą się w mgnieniu oka. Bywalcy podpowiadają, że najtańsze wejściówki, przede wszystkim na miejsca stojące, daje się upolować w kasach na 90 minut przed początkiem spektaklu.
Tłumy turystów odwiedzają gmach opery, jak zresztą wiele innych wiedeńskich zabytków, nie tylko przy okazji wystawianych tam dzieł. Gdy milczą soliści, chór i orkiestra, można zobaczyć nie tylko główną salę koncertową, wielkie marmurowe schody czy foyer z popiersiem Jana Kiepury, ale także zaplecze sceny, na której swoje kompozycje wystawiał m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart. Przy okazji wizyty w Wiedniu warto zwiedzić mieszkanie, w którym żył i pracował genialny kompozytor.
Wynajęcie noclegu w stolicy Austrii powinno być o wiele łatwiejsze niż zdobycie biletu na hitową operę. Hotele, hostele, pensjonaty - do wyboru, a z ofert dostępnych na Booking.com wynika, że dwie osoby znajdą dla siebie przytulny pokój na dwie weekendowe noce w trzygwiazdkowym hotelu z zagwarantowanym miejscem parkingowym, WiFi i blisko stacji metra za 120-150 euro.
Gdzie niosą się liryczne pieśni gondolierów
Wśród inspiracji na romantyczny weekend dla dwojga nie może zabraknąć Wenecji. Dodatkowy bodziec, by wybrać się do miasta na północy Włoch właśnie w lutym, to słynny na cały świat karnawał wenecki i zabawa w tłumie złotych masek.
Romantyczny charakter, skojarzenia z miłością i mekką zakochanych Wenecja zawdzięcza m.in. położeniu na wodzie. Sieć kanałów, pływające po nich gondole, śpiewający gondolierzy, tramwaje wodne i zwyczaj całowania się pod mostem Westchnień składają się na urok i charakter miasta. Z Wenecją kojarzy się także postać Giacomo Casanovy - podróżnika, literata, muzyka oraz słynnego amanta, który spisywał swoje erotyczne doznania i miłosne podboje w pamiętnikach. A później te zapiski zapewniły mu nieśmiertelność.
Wśród “obowiązkowych” punktów w programie poznawania Wenecji znajdują się plac św. Marka (Piazza San Marco) z tysiącletnią bazyliką, Pałac Dożów (Palazzo Ducale), most Rialto. Znakiem rozpoznawczym miasta są też kawiarenki, w których goście, często na stojąco, raczą się aromatycznym espresso.
Przez Wenecję każdego roku przewija się kilkanaście milionów turystów. Polskie biura podróży w odpowiedzi na popyt proponują kilkudniowe pakiety w mieście wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przykładowe ceny: 769 zł - od osoby za autokarowy transport, cztery noclegi i dwa posiłki dziennie, 197 zł - od osoby za autokarowy transport i dwa noclegi. Dla organizujących wyjazd na własną rękę nie powinno zabraknąć miejsc. Dwie osoby zapłacą za weekend w hotelowym pokoju w sumie minimum 200-300 euro.
Zakochani nie liczą czasu, ale liczą pieniądze
Przed romantyczną zagraniczną podróżą przyda się kalkulacja kosztów. W większości europejskich państw, także w Austrii i we Włoszech, płaci się w euro. W Chorwacji obowiązującą walutą jest kuna. Przed wyjazdem opłaca się skorzystać z internetowej wymiany walut. W serwisie Cinkciarz.pl na popularności zyskała np. społecznościowa wymiana walut. - Aby z niej skorzystać, należy zasilić portfel walutowy, oznaczyć, jaką walutę chce się kupić lub sprzedać i ustalić kurs transakcji. W chwili, gdy znajdzie się chętny na ofertę, transakcja sfinalizuje się automatycznie. A nasz serwis nie pobiera przy tym żadnych opłat czy prowizji - mówi Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.