Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wymiana walut przez internet? Sprawdź, ile możesz oszczędzić

5 kwi 2016 10:58|Cinkciarz.pl

Kupujesz w zagranicznych sklepach internetowych? A może wyruszasz w podróż? Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić, wymieniając pieniądze w sieci.

Waluty

Kantory wymiany walut online zyskały w Polsce na popularności w 2011 r., w momencie wprowadzenia ustawy antyspredowej. Jej zapisy pozwoliły kredytobiorcom na samodzielne dostarczanie waluty na spłatę raty. Dziś korzystają z nich nie tylko zadłużeni w obcej walucie. Są źródłem oszczędności również dla przedsiębiorców, osób pracujących za granicą, podróżujących czy kupujących w zagranicznych sklepach internetowych.

Gdzie warto kupić walutę?

Kantor na lotnisku to zdecydowanie najgorsze miejsce, w którym wymieniałem walutę. W czerwcu ub.r., krótko przed wyjazdem do znajomych na weekend do Anglii, kupowałem funty. W dzień wyjazdu w kantorze stacjonarnym kurs wyniósł niecałe 6 zł. Niestety, nie mieli wystarczająco dużo waluty, więc zdecydowałem się dokupić ją na lotnisku. Kurs był niemal o złotówkę wyższy. Nie miałem jednak wyboru i musiałem zapłacić - opowiada Michał z Zielonej Góry.

Według danych portalu www.kantory.pl*, w kantorze stacjonarnym średnio za 1 tys. euro trzeba zapłacić ok. 4262 zł, a za 1 tys. dolarów 3762 zł.

O wiele mniej atrakcyjne są kursy bankowe, przy autostradach i przy granicy. W jednym z popularniejszych banków 1 tys. euro może kosztować ok. 4448 zł, a 1 tys. dolarów ok. 3903 zł. To znacznie więcej niż w tradycyjnych kantorach.

Najmniej opłacalna jest wymiana walut na lotniskach i dworcach. Sieci kantorów, które mają tam swoje placówki, bardzo często oferują kursy zdecydowanie wyższe od rynkowych. Tysiąc euro może kosztować ok. 4870 zł, a 1 tys. dolarów ok. 4290 zł.

Najatrakcyjniejszą ofertę prezentują serwisy wymiany walut. W jednym z najpopularniejszych, czyli w Cinkciarz.pl, 1 tys. euro kosztuje ok. 4252 zł, a 1 tys. dolarów ok. 3732 zł. W porównaniu z kursami oferowanymi przez banki, może nam przynieść oszczędność ok. 170 zł przy wymianie złotówek na dolary, a w przypadku euro - nawet 190 zł. Wymieniając waluty na lotnisku, narażamy się na ryzyko przepłacenia odpowiednio o 618 zł i 558 zł.

Jak wymienić walutę przez internet?

Kantory wymiany walut online umożliwiają różne sposoby dokonywania transakcji. W przypadku dokonywania transakcji z rachunku bankowego potrzebne są dwa konta w wybranych walutach. Przykład: jedziemy na urlop do Grecji i kupujemy euro. Przelewamy złotówki na konto serwisu. Kwota zostaje przewalutowana i odesłana do klienta na jego rachunek walutowy, w tym przypadku właśnie w euro.

Transakcje można zawierać także korzystając z portfela walutowego. Kiedy jest on zasilony, wymiana walut jest błyskawiczna. Przewalutowanie trwa dosłownie kilka sekund. Pieniądze można wymieniać dowolną ilość razy, oczywiście w ramach funduszy, które posiadamy. W przypadku transakcji społecznościowych klienci nie są obciążani kosztem spreadu, czyli różnicy pomiędzy ceną kupna waluty a ceną jej sprzedaży. Użytkownicy serwisu wymieniają waluty między sobą, bez udziału pośredników. Wystarczy tylko, że pojawi się ktoś, komu będzie odpowiadała oferta.

*Kursy z dnia 04.04.2016 r.

5 kwi 2016 10:58|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

30 mar 2016 13:07

Dlaczego warto kupić samochód za granicą?

30 mar 2016 10:35

Sposoby na optymalizację kosztów w mikroprzedsiębiorstwie

24 mar 2016 15:50

Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?

21 mar 2016 14:27

Czy gwiazdy sportu znają się na walutach? [MATERIAŁ WIDEO]

21 mar 2016 11:50

Luksusowe podróże za grosze. Jak latać, aby nie przepłacać?

15 mar 2016 12:47

2 tys. prezentów od Cinkciarz.pl na ćwierćfinał Eurocup

Atrakcyjne kursy 27 walut