Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro blisko 4,65 zł po niskim odczycie inflacji, kurs dolara we wrześniu wzrósł 6 proc. (komentarz z 29.09.2023)

29 wrz 2023 11:29|Bartosz Sawicki

Kurs euro tydzień rozpoczął od nieudanego ataku na 4,59-4,60 zł. EUR/PLN zmierza do zamknięcia piątkowej sesji bliżej 4,65, aniżeli tej ważnej strefy zamykającej drogę do kontynuacji odrabiania strat poniesionych przez polską walutę po wrześniowym posiedzeniu RPP. Złoty kończy wrzesień w słabym stylu, ze stratą w relacji do wszystkich najważniejszych walut. Polska waluta obojętnie przechodzi za to obok niższych od prognoz danych o inflacji. Na rynkach światowych ostre wzrosty kursu dolara wyhamowały. USD/PLN choć cofa się pod 4,40, to w całym miesiącu zwyżkował o ok. 6 proc. To ruch porównywalny z reakcją na największe szoki minionych lat, czyli wybuch pandemii, napaść Rosji na Ukrainę czy apogeum strachu przed kryzysem energetycznym. EUR/USD powraca do 1,06, co oznacza, że główna para walutowa w czwartek i w piątkowy ranek odbiła o przeszło 1 proc. USD w tym tygodniu jest jednak nadal nad kreską w relacji do EUR, ale także CHF, GBP i JPY. Wyraźnie zyskują waluty skandynawskie. SEK wspiera sprzedaż walut przez Riksbank w ramach programu zarządzania ryzykiem, a NOK jest beneficjentem wysokich cen ropy.

 Kurs euro blisko 4,65 po danych o inflacji, kurs dolara z potężnym miesięcznym wzrostem; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: ostry spadek inflacji nie wstrząsnął EUR/PLN
  2. Złoty: ceny paliw kluczem do krótkoterminowych perspektyw inflacji

Złoty: ostry spadek inflacji nie wstrząsnął EUR/PLN

We wrześniu inflacja runęła z 10,1 do 8,2 proc. r/r. Do wartości jednocyfrowych hamuje również dynamika wskaźnika bazowego, która z 10 proc. r/r w sierpniu obniżyła się o przeszło 1 pkt proc. Ceny konsumenckie w Polsce nie wzrosły piąty miesiąc z rzędu. W mijającym miesiącu obniżyły się aż o 0,4 proc. m/m, czyli najbardziej od 2016 roku.

Kursy walut, siła złotego. Kurs euro, dolara, funta, franka i innych; źródło: Bloomberg

Kontynuacja szybkiego wygasania wzrostu cen jest koronnym argumentem, by Rada Polityki Pieniężnej w najbliższą środę ponownie ścięła koszt pieniądza. Spodziewamy się obniżki stopy referencyjnej o 25 pb – z 6,0 do 5,75 proc., ale po dzisiejszych, niższych od prognoz danych rośnie szansa na ruch o 50 pb. Rynek wycenia, że 75 pb punktów bazowych luzowania na czwarty kwartał, co przy spełnieniu się naszego scenariusza bazowego może sprzyjać odrabianiu strat przez złotego. Zwłaszcza jeśli RPP utrzyma kurs zbieżny z ostatnimi, zdecydowanie wypowiedziami prezesa NBP.

Złoty: ceny paliw kluczem do krótkoterminowych perspektyw inflacji

We wrześniu żywność potaniała o 0,4 proc. m/m. Istotnymi elementami inflacyjnej układanki były także zmiany taryf energii elektrycznej (zwiększenie limitu zużycia rozliczanego przy zamrożonych stawkach) oraz wprowadzenie listy darmowych leków dla nieletnich i osób powyżej 65. roku życia. O sile hamowania dynamiki CPI przesądziły także paliwa, które w porównaniu z sierpniem – wbrew trendom obserwowanych w innych europejskich gospodarkach – potaniały o 3,1 proc. Od odnotowanego w lutym br. najwyższego od 26 lat i przekraczającego 18 proc. r/r poziomu dynamika CPI nieprzerwanie hamuje i w czwartym kwartale powinna spaść poniżej 7 proc. r/r. W najbliższych miesiącach największe ryzyko należy wiązać z cenami paliw, które dziś obniżają inflację, ale niebawem mogą ją podwyższać.

Inflacja w Polsce, dynamika CPI hamuje do 8,2 proc. r/r; źródło: Bloomberg

Kurs ropy Brent naruszył w tym tygodniu 95 dolarów. W połączeniu z przeceną PLN sprawia to, że wrześniu cena baryłki wyrażona w złotych podniosła się o 20 proc. Surowiec na giełdzie w Londynie kosztuje o około 40 proc. więcej niż na początku kwartału. Tymczasem ceny najpopularniejszych paliw na wielu stacjach utrzymywane są poniżej 6 zł za litr. Biorąc pod uwagę tendencje globalne i przecenę polskiej waluty z minionych tygodni, trudno oczekiwać, że stawki przy dystrybutorach w nieodległej przyszłości zaczną rosnąć. Kwestią otwartą jest to, na jak mocne i trwałe zwiększenie marż zdecydują się producenci paliw w czwartym kwartale. Wnioskując z historycznych zależności można przyjmować, że cena oleju napędowego mogłaby w tej chwili kosztować nie mniej niż 7,50 zł. Gdyby tak było w rzeczywistości, to inflacja we wrześniu byłaby o przeszło pół punktu procentowego wyższa niż w piątek podał GUS.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
29 wrz 2023 11:29|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 wrz 2023 7:51

USD/PLN najwyżej od marca, korona szwedzka odporna na rosnący kurs dolara (komentarz z 28.09.2023)

27 wrz 2023 10:21

Kurs euro krąży wokół 4,60 zł, kurs dolara kontynuuje wspinaczkę (komentarz z 27.09.2023)

26 wrz 2023 8:46

Kurs dolara najwyższy w tym roku, kurs euro znów traci impet przy 4,60 zł (komentarz z 26.09.2023)

25 wrz 2023 10:36

Kurs euro wydłuża spadkową korektę, frank i funt tańsze o 2 proc. niż przed tygodniem (komentarz z 25.09.2023)