Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro wydłuża spadkową korektę, frank i funt tańsze o 2 proc. niż przed tygodniem (komentarz z 25.09.2023)

25 wrz 2023 10:36|Bartosz Sawicki

Kursy walut w minionym tygodniu wyraźnie się obniżyły, przerywając fatalną passę, której złoty podlegał we wcześniejszych wrześniowych tygodniach. Kurs euro cofnął się w bardzo ważne okolice 4,60 zł. Choć z krajowej gospodarki napłynął szereg pozytywnych sygnałów sugerujących, że koniunktura w końcu zaczyna odbijać, kluczowe okazały się wygaszające presję na osłabienie PLN wypowiedzi bankierów centralnych dotyczące niepożądanej słabości polskiej waluty oraz zawężonej przestrzeni do kontynuacji zdecydowanych obniżek stóp procentowych. Złoty kontynuuje odrabianie strat w relacji do funta i franka, które ucierpiały, gdy w czwartek Bank Anglii i SNB nie podniosły stóp procentowych. GBP/PLN nurkuje pod 5,30, a CHF/PLN osuwa się do 4,75. Kursy obu walut są niemal o 2 proc. niżej niż przed tygodniem. Przy stabilizacji EUR/USD w okolicy 1,0650 kurs dolara utrzymuje się powyżej 4,30.

 Kurs euro narusza 4,60 zł, kurs franka spada do 4,75 zł; źródło: Cinkciarz.pl

Zakładamy, że w końcówce roku EUR/PLN częściowo odrobi ostatnie zwyżki i zbliży się do 4,50. Zejście poniżej 4,60 zł będzie potwierdzać (podwójny) szczyt notowań i zapewne przedłużać odreagowanie. W okolicy przebiega również istotna, 200-sesyjna średnia krocząca. Sforsowanie tych barier zwiększy prawdopodobieństwo scenariusza, w którym złoty najgorsze będzie mieć już za sobą. Warto też odnotować, że będzie równoznaczne z wejściem kursu, do pożądanego przez rząd przedziału 4,40-4,60, który godzi interesy eksporterów z uniknięciem podsycania słabością waluty presji cenowej.

Kursy walut, kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Złoty i inne waluty rynków wschodzących powinny pozytywnie odczuć zmianę nastrojów na rynkach światowych. Z czasem dominować powinna ulga związane z finiszem globalnego cyklu zacieśnia polityki pieniężnej. Europejskie władze monetarne: EBC, SNB czy Bank Anglii na więcej podwyżek już się nie zdecydują. Fed utrzymuje gotowość do finalnego ruchu w listopadzie, ale widzimy szanse, że nie okaże się on konieczny.

Nastroje w gospodarce Niemiec, indeks PMI dla usług; źródło: Bloomberg

Pojawiają się pierwsze zwiastuny poprawy kondycji gospodarki Chin. Podobne dane płyną z nieiec. Piątkowe odczyty PMI sugerują, że choć gospodarka Eurolandu w tym kwartale niechybnie się skurczy, to nastroje w niemieckim przemyśle i (przede wszystkim) usługach kształtują się znacznie pozytywniej niż można było się tego obawiać. Poniedziałkowa publikacja indeksu IFO nie burzy optymistycznych wniosków o nastrojach w niemieckim przemyśle. Wskaźnik utrzymuje wartość zbliżoną do poprzedniej (85,7 pkt). Minimalnie lepiej od prognoz wypadają:  składowa oddająca oczekiwania oraz ocena bieżącej kondycji niemieckiej gospodarki.

Na rynku złotego najważniejszą informacją będzie piątkowy, wstępna publikacja dynamiki CPI we wrześniu. Należy zakładać, że inflacja wyhamowała z 10,1 do ok. 8,5 proc. r/r. Taki odczyt wpisywałby się w nasze przekonanie, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe z 6,0 do 5,75 proc. Skala cięcia wynosząca 25 pb nie powinna uderzyć w złotego. O ile polska waluta właśnie otrząsa się z negatywnego wpływu krajowej polityki pieniężnej, o tyle pod jej presją znalazł się forint. Sugestie rzucane na kilka dni przed wtorkową decyzją węgierskiego banku centralnego, że wynosząca 13 proc., główna stopa procentowa może zostać stosunkowo szybko obniżona, sprawiły, że w czasie gdy EUR/PLN osunął się o ok. 2 proc., EUR/HUF zanotował zwyżkę o podobnej skali.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
25 wrz 2023 10:36|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 wrz 2023 10:57

Kurs euro przerywa serię tygodniowych wzrostów, funt i frank pogrążone przez banki centralne (komentarz z 22.09.2023)

21 wrz 2023 7:50

Kurs dolara na szczycie pomimo pauzy w podwyżkach stóp Fed. Prezes NBP spycha kursy walut niżej, ale kurs euro wciąż nad 4,60 zł (komentarz z 21.09.2023)

20 wrz 2023 11:25

Kurs euro przyciągany do 4,70 zł, kurs funta ostro reaguje na inflacyjną niespodziankę (komentarz z 20.09.2023)

18 wrz 2023 12:09

Kurs euro utrzymał się pod ważną barierą, kurs USD mocny przed Fed (komentarz z 18.09.2023)