Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro dryfuje nad dwuletnim dnem, kurs dolara rusza do odrabiania strat (komentarz z 17.05.2023)

17 maj 2023 10:50|Bartosz Sawicki

EUR/PLN chwilowo zanurkował poniżej 4,48. W rezultacie złoty we wtorek osiągał dwuletnie maksima siły w relacji do wspólnej waluty. Kurs euro wprawdzie naruszył minima z 2022 r., lecz nie zostały one trwale sforsowane. Jednocześnie kurs dolara do głównych walut rośnie, co sprawia, że USD/PLN nie może oderwać się trwale od 4,15. CHF/PLN zbliżył się do 4,60, a GBP/PLN przebija 5,15. Polska waluta zyskuje także do większości przedstawicieli koszyka rynków wschodzących, co potwierdza, że wzrost jej wartości w minionych dniach napędzały czynniki lokalne. W drugiej części tygodnia może ich zabraknąć, a nastroje na światowych rynkach są niestabilne. Utrzymuje się niepewność odnośnie do kondycji amerykańskiej gospodarki, trwa polityczny impas w sprawie limitu zadłużenia USA, a w tle są coraz żywotniejsze obawy o tempo wzrostu gospodarczego Chin.

Kurs euro osiągał dwuletnie minima, EUR/PLN przebił 4,50; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: rozpędzona inflacja bazowa dopełnia obrazu fundamentów PLN
  2. Dolar: polityczny impas i mocna sprzedaż detaliczna spychają EUR/USD

Złoty: rozpędzona inflacja bazowa dopełnia obrazu fundamentów PLN

W pierwszej części tygodnia potwierdzone zostały pozytywne fundamenty złotego. Kursy walut spychane są przez pozytywne tendencje w bilansie płatniczym. Atutem PLN ponownie staje się odporność gospodarki, dynamika PKB w pierwszym kwartale wyniosła -0,2 proc. r/r, mocno przewyższając prognozy. Łącznie z zapowiadaną ekspansją fiskalną może to zawężać przestrzeń do obniżek stóp procentowych i odsuwać w czasie rozpoczęcie luzowania przez Radę Polityki Pieniężnej.

Inflacja bazowa w Polsce; źródło: Bloomberg

Wprawdzie inflacja bazowa w kwietniu nie obniżyła się po raz pierwszy od połowy 2021 r., lecz wyhamowała jedynie symbolicznie z rekordowych 12,3 do 12,2 proc. r/r. Wskaźnik minął szczyt później niż wzrost cen konsumenckich, będzie również opadał bardzo mozolnie. Przez jeszcze kilka następnych miesięcy powinien przybierać wartości dwucyfrowe. Na koniec roku wzrost cen bazowych powinien wynosić wciąż ok. 8 proc. r/r. Jednocześnie miesięczna dynamika inflacji bazowej po raz trzeci z rzędu przekroczyła 1 proc., co pokazuje dobitnie, jak uporczywa i rozpędzona jest presja cenowa w mniej zmiennych kategoriach.

W inflacyjnej układance elementem, który może przyspieszać hamowanie wzrostu cen konsumenckich w Polsce, jest żywność. Na drugim biegunie, podobnie zresztą jak w najważniejszych gospodarkach, są usługi. Ich ceny od początku roku uparcie utrzymują dynamikę 13,3 proc. r/r. Biorąc pod uwagę zbliżające się odbicie konsumpcji i zapowiadany bodziec fiskalny odpowiadający wartością 1 proc. PKB, istnieje zagrożenie utrzymywania się na tym polu szczególnie uporczywej presji inflacyjnej.

Dolar: polityczny impas i mocna sprzedaż detaliczna spychają EUR/USD

Tydzień rozpoczął się dla dolara od recesyjnych sygnałów pod postacią najsilniejszego od dwóch lat załamania wskaźnika nastrojów sektora przemysłowego w rejonie Nowego Jorku. Dzień później sprzedaż detaliczna bardzo pozytywnie zaskoczyła w kategoriach pokrywających z uwzględnianymi do obliczania konsumpcji jako składowej rachunków narodowych. W kwietniu amerykański popyt pozostał mocny, co idzie w parze z utrzymywaniem się dobrej kondycji rynku pracy.

Kursy walut, kurs euro, dolara i funta, wykres EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN; źródło: Bloomberg

Powstał swoisty rozdźwięk między tzw. miękkimi danymi o wyprzedzającym charakterze bazującymi na badaniach ankietowych i odczytami o najwyższej randze, ale opisującymi tendencje w gospodarce majaczące we wstecznym lusterku. A przecież w obliczu niepewności związanej ze wpływem napięć w sektorze bankowym na koniunkturę rynek potrzebuje szybkich odpowiedzi. Niezależnie, wczorajsze dane w połączeniu z serią dość ostrych wypowiedzi członków Fed sprzyjają do wycofywania się z wyceny zakładającej, że do pierwszego cięcia stóp w USA może dojść już we wrześniu. Co więcej, brak przełomu ws. limitu zadłużenia gasi apetyt na ryzyko, co w krótkim terminie sprzyjać może defensywnemu dolarowi. Dzięki takiej kombinacji EUR/USD obniża się pod 1,0850. Kurs od majowych szczytów oddala się już na przeszło 2 proc. i przybiera wartości najniższe od pierwszej połowy kwietnia. W rezultacie w minionych dwóch tygodniach kurs dolara nie obniżył się tak wyraźnie jak notowania funta, franka i euro.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
17 maj 2023 10:50|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 maj 2023 11:18

Kurs euro narusza 4,50 zł po świetnych danych o PKB, kurs funta najniżej od dwóch lat (komentarz z 16.05.2023)

15 maj 2023 11:30

Kurs euro zbliżył się do 4,50 zł. Złoty obojętny na wzrost kursu dolara (komentarz z 15.05.2023)

12 maj 2023 13:20

Kurs euro spada ósmy tydzień z rzędu. Kursy walut podnoszą się przed weekendem (komentarz z 12.05.2023)

11 maj 2023 8:08

Kurs euro spada najmocniej od października, kurs dolara runął po okresie stabilizacji (komentarz z 11.05.2023)