Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro ostro zawraca z dwuletniego dołka, EUR/PLN rośnie najdynamiczniej od lutego (komentarz z 19.05.2023)

19 maj 2023 9:03|Bartosz Sawicki

Mijający tydzień ma dla złotego słodko-gorzki smak. Ostatnia faza rozpoczętych w połowie kwietnia spadków kursu euro została błyskawicznie wymazana. EUR/PLN po spadku do 4,48 i osiągnięciu najniższych pułapów od dwóch lat odbił gwałtownie do 4,55 i od lokalnego dołka oddalił się na przeszło 1,5 proc. To najgwałtowniejsza przecena złotego od lutego. W horyzoncie minionych kilku sesji potaniały jednak: forint, korona szwedzka i korona norweska. Od złotego jedynie minimalnie mocniejsza jest korona czeska. Oznacza to, że w podobnym położeniu jak PLN znalazły się także waluty o zbliżonym do niego profilu. Przyczyną ich tarapatów jest postępujące umocnienie USD do głównych walut, a w tle są także pesymistyczne dane z chińskiej gospodarki. Dolar do funta i franka w maju zyskał ok. 1 proc., a EUR/USD obniżył się przeszło 2 proc. i naruszył wczoraj 1,08. W rezultacie USD/PLN w piątkowy poranek przekracza 4,20, CHF/PLN jest nad 4,65, a GBP/PLN ma w zasięgu 5,25.

Kurs euro odbija z dwuletniego dna, EUR/PLN wraca nad 4,50; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: wystrzał EUR/PLN dotarł do bardzo istotnej strefy
  2. Dolar: sygnały z gospodarki wspierają odbicie USD

Złoty: wystrzał EUR/PLN dotarł do bardzo istotnej strefy

Zarówno Kevin McCarthy republikański spiker Izby Reprezentantów, jak i Chuck Schumer, lider demokratycznej większości w Senacie w optymistycznym tonie wypowiedzieli się o stanie negocjacji nad podniesieniem limitu zadłużenia i wyrazili nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte w przyszłym tygodniu. Nieco przygasają także obawy o kondycję amerykańskiego sektora bankowego i perspektywy koniunktury. Rośnie rentowność amerykańskich obligacji, rosną indeksy na Wall Street (S&P 500 naruszając wczoraj 4200 pkt ,znalazł się najwyżej od dziewięciu miesięcy), rośnie też dolar. Informacje napływające z USA ukazują perspektywy amerykańskiej gospodarki w optymistyczniejszych barwach, niż uprzednio zakładano.

Kursy walut; zmiana wartości EUR, USD, CHF, GBP i innych walut G-10 do PLN; źródło: Bloomberg

Inwestorzy w pierwszej części miesiąca wycenili właściwie najbardziej agresywną ścieżkę Fed ku luzowaniu polityki: pierwsze cięcie we wrześniu i obniżki o 25 punktów bazowych na kilku kolejnych posiedzeniach. Dziś prawdopodobieństwo kontynuacji podwyżek w czerwcu można już szacować na ok.30 proc. Wydawać może się, że rynki przeszły z jednej skrajności do drugiej. W rezultacie nie uważamy, że ostatni skok kursu dolara będzie przeradzał się w trwały trend wzrostowy. Z kolei dynamiczna wzrostowa korekta EUR/PLN może wytracić impet w ważnej strefie 4,55-4,57.

Koniec tygodnia poniżej tych pułapów byłby niezłym prognostykiem na końcówkę maja, choć w obecnym środowisku o nowe minima kursu euro czy dolara w najbliższych tygodniach będzie zapewne trudno. Natomiast jeśli wyprzedaż złotego nie zatrzyma się na tych pułapach, to kolejnym celem dla EUR/PLN może stawać się 4,62. Niezależnie od skali zwyżki na średnioterminowe perspektyw PLN patrzymy pozytywnie.

Dolar: sygnały z gospodarki wspierają odbicie USD

Z tradycyjnie bardzo rozchwianych publikacji obrazujących nastroje przemysłu w rejonie Nowego Jorku i Filadelfii nie wyłania się jednoznaczny obraz. Pierwszy wskaźnik przed miesiącem pozytywnie zaskoczył, teraz runął i rozczarował. Drugi – odwrotnie: w kwietniu pikował, w maju odbił mocniej od prognoz. Choć łącznie w odczytach da się znaleźć niepokojące symptomy, przede wszystkim w zakresie nowych zamówień, to na pierwszym planie pozostaje szum.

Regionalne wskaźniki koniunktury w USA; źródło: Bloomberg

W minionych dniach wątpliwości nie zrodziły natomiast dane o sprzedaży detalicznej, które sugerują, że w kwietniu, czyli już po upadku pierwszych banków w USA, konsumpcja pozostała mocna. Krystalizujące się ostatnio negatywne tendencje w publikowanej w każdy czwartek liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA również nie zostały potwierdzone. W tygodniu kończącym się 13 maja zarejestrowało się 242 tys. bezrobotnych, czyli o przeszło 20 tys. mniej niż poprzednio.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
19 maj 2023 9:03|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 maj 2023 9:15

Kurs euro rozpoczął korektę, kurs dolara przedłuża wzrostowe odreagowanie (komentarz z 18.05.2023)

17 maj 2023 10:50

Kurs euro dryfuje nad dwuletnim dnem, kurs dolara rusza do odrabiania strat (komentarz z 17.05.2023)

16 maj 2023 11:18

Kurs euro narusza 4,50 zł po świetnych danych o PKB, kurs funta najniżej od dwóch lat (komentarz z 16.05.2023)

15 maj 2023 11:30

Kurs euro zbliżył się do 4,50 zł. Złoty obojętny na wzrost kursu dolara (komentarz z 15.05.2023)